İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Sami Özuslu: Üç yıldır toplum lideri yoktur

Sami Özuslu: Üç yıldır toplum lideri yoktur

CTP Milletvekili Sami Özuslu, Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerine konuşma yapmak üzere kürsüye çıktığı sırada, “Üç yıldır toplum lideri yoktur” dedi.

Yayın Tarihi: 11/12/23 20:08
okuma süresi: 4 dak.
Sami Özuslu: Üç yıldır toplum lideri yoktur

Meclis Genel Kurulu, milletvekillerinin Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerine konuşmaları ile devam ediyor.

CTP Milletvekili Sami Özuslu ise konuşmasına, Aşık Serdari’nin “Nesini söyleyim canım efendim, Gayrı düzen tutmaz telimiz bizim, Arzuhal eylesem deftere sığmaz, Omuzdan kesilmiş kolumuz bizim” dizeleri ile başladı ve Kıbrıs meselesinde yanlış yola girildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar için “en büyük ortak bölen” diyen Özuslu, Tatar’ı toplumu bölmekle suçladı. Tatar’ın kendinden olmayanların Türkiyeye girişinin engellenmesine ses çıkarmadığını savunan Özuslu, Ali Bizden’in Türkiye’deki aile cenazesine katılamadığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı’nda çok sayıda danışman olduğunu söyleyen Özuslu, “Bu kadar danışmana rağmen Sayın Tatar bu toplumun sesini hiç mi duymaz?” diye sordu.

Gazeteci Serhat İncirli’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan çıkarıldığını hatırlatan Özuslu, "Cumhurbaşkanlığı kimindir? Sen kimsin de sarı basın kartı sahibi, uluslararası bir gazeteciyi saraydan attırın?” dedi. Özuslu, Rasıh Reşat’ın ise Saray’ın talebiyle müdahale edilerek Dış Basın Birliği’nden çektirildiğini ileri sürdü.

Tatar’ın “UBP takkesini” de çıkarmadığını ifade eden Özuslu, “Onun döneminde bütün KKTC televizyonlarının susması gündeme geldi. Şu anda da radyoları susturma operasyonu başladı birileri kendine havuz medyası taktiğini söylemiş olacak ki medyayı hükümettekilerin de desteğiyle susturmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Özuslu, Cumhurbaşkanının sosyal medyada yazılanları da şikayet ettirdiğini söyledi.

Tatar’ın Türkiye’de “tanınma acil değil” yönünde açıklama yaptığını savunan Özuslu, “Yasaklandı kendisine iki devletli çözümü ya da tanınmayı talep etmek” dedi. Özuslu, Cumhurbaşkanı Tatar ile Meclis Başkanı Zorlu Töre’yi yurt dışı ziyaretleri nedeniyle de eleştirdi.

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı görevine geldiği günden beridir ülkede liderlik olmadığını ileri süren Özuslu, “Üç yıldır toplum lideri yoktur. Lidersiz bir toplum vardır üç yıldır” dedi ve Tatar’ı siyasi parti başkanlarına bile bilgi vermeyen, parçalayıcı bir cumhurbaşkanı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi yapımına da değinen Özuslu, okul, hastane, yolların durumlarına değinerek, “Külliye projesi ya tamamen durdurulmalıdır, o kaynaklar Türkiye’deki depremzedelere geri gönderilmelidir ya da okul veya hastaneye döndürülmelidir” dedi.

Tatar’a “sıfır” notu veren Özuslu, Tatar’ın başkalarının talimatlarını yerine getirmeyi kendine şiar edindiğini iiddia etti.

Tatar’ın Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar, karma evliliklerden doğan çocukların yurttaşlık sorunu, sınır kapılarındaki sorunlar gibi birçok konuda “tavırsız” kaldığını söyleyen Özuslu, Tatar’ı toplumundan ve gerçeklerden kopuk olmakla suçladı.

“Tatar benim cumhurbaşkanım değil, çünkü atanmıştır seçilmemiştir” ifadelerini kullanan Özuslu, Tatar’ın 15 Kasım resepsiyonu davetine icabet etmediğini belirterek, gerekçe olarak medyada görev yaparken kendisini hiçbir yere davet etmemesini gösterdi.

Özuslu, “Bu ada bölünemeyecek kadar küçük ama iş birliği yapılabilecek kadar büyük bir adadır. Birlikte yaşamak zorundayız. Vizyonumuz bu bakış açısıyla olmalıdır” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.