İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Ürün Solyalı: İsias Otel inşasında insanların can vermelerine neden olanlar yargılanana kadar çabalayacağız

Ürün Solyalı: İsias Otel inşasında insanların can vermelerine neden olanlar yargılanana kadar çabalayacağız

CTP Milletvekili Ürün Solyalı, İsias Otel davasıyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini ifade ederek, "İsias Otel inşasında insanların can vermelerine neden olanlar yargılanana kadar çabalayacağız" dedi.

Yayın Tarihi: 08/02/24 14:55
Güncelleme Tarihi: 08/02/24 15:11
okuma süresi: 4 dak.
Ürün Solyalı: İsias Otel inşasında insanların can vermelerine neden olanlar yargılanana kadar çabalayacağız

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili (CTP) Ürün Solyalı, Gökhan Altıner’in Kıbrıs Postası TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

Solyalı, Adıyaman'da 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren Şampiyon Melekler’in ölümünün birinci yılında adalet arayışına devam eden ailelerin güçlerine saygı duyduğunu söyledi.

"İSİAS OTEL SAHİPLERİ YARGILANANA KADAR PES ETMEYECEĞİZ"

İsias Oteli'nin yıkılmasıyla ilgili süren dava süreciyle ilgili konuşan Solyalı, kumdan inşa edilen ve insanlara nefes aldırma imkanı sağlanamayan yapının inşasında can vermelerine neden olan tüm kişilerin cezalandırılacağı zamana kadar pes etmeyip çabalayarak tüm ailelerin yanlarında olacaklarını aktardı. İsias Otel'in dava sürecinde 4 gün boyunca Adıyaman'da olduklarını aktaran Solyalı, davanın görüldüğü süre zarfında sanık koltuğunda oturan otel sahiplerinin duygusuzluğunu ve sorumsuzluğunu gördüğünü belirterek, “O empatiyi bu güne kadar hiç kuramama hallerini gördük ve o kadar soğuk kanlı olmalarını içimize sindiremedik” diye konuştu. Solyalı, insanlık dışı bir pozisyonda ifade veren otel sahiplerinin olası kastla ömür boyu hapse mahkum olmaları konusunda ısrarla ve inançla, bu mücadeleyi vermeye devam edeceklerini de söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda konuyla ilgili avukatları KKTC’ye davet ettiklerini söyleyen Solyalı, sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgi almak adına ailelerin temsilcileri, Barolar Birliği ve İktidarla konuyu masaya yatırdıklarını anımsattı. İsias Otel'in dava sürecini takip edeceklerini söyleyen Solyalı, 26 Nisan'da meseleyle ilgili bütün teknik raporları en iyi mercilerden, bilir kişi raporları olması hasebiyle almak ve paylaşmak için gerekli girişimleri tamamladıklarını söyledi.

Solyalı, ailelerin öncülüğüyle tüm toplumun dayanışmasıyla Türkiye’de bulunan herhangi bir makamdan iletişimlerini hiç söndürmeyerek, konuyla ilgili bilgileri almak adına irtibatlarını devam edeceklerini vurgulayarak, “Bu dava Kıbrıs’ın davasıdır. Kıbrıs bunun için bütünleşmiştir, acıları elbette bitirmeyecektir ama adaletin doğru şekilde tecil etmesi bizim için önemlidir” ifadelerini kullandı.

“KAMU KURUMLARINA GÜVENSİZLİK DENEN ŞEY ÇOK YAYGIN HALE GELDİ”

İstatistik Kurumu’nun Ocak ayı hayat pahalılığını değerlendiren Solyalı, “Kamu kurumlarına güvensizlik denen şey çok yaygın hale geldi” dedi. Gençlerin bakış açısında olan III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi raporunda oy birliği ile İstatistik Kurumu’nun güvenilmez bir kurum olarak belirlendiğini hatırlatan Solyalı, “ İnsanlar İstatistik Kurumu'nu güvenilmez olarak görüyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye’den enflasyonu direkt ithal eden bir ülke olduğumuzu söyleyen Solyalı, “Nasıl olabilirde, Türkiye’de açıklanan yüzde 7’ye yakın hayat pahalılığının yarısına yakın bir hayat pahalılığı ortaya çıkmıştır diye sorgulamak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

"İNSANLARA YANSIYANLA, İSTATİSTİK KURUMU’NUN RAKAMA YANSITTIĞI ARASINDA HİÇBİR ANLAM YOKTUR”

Hayat pahalılığıyla ilgili hiçbir önlem ve tedbirin alınmadığını söyleyen Solyalı, “Hayatta insanlara yansıyanla, İstatistik Kurumu’nun rakama yansıttığı arasında hiçbir anlam yoktur” diyerek, bu durumun kurumlara güvensizlik yarattığının altını çizdi. Solyalı, denetimli mal kapsamının genişletilerek kar marjlarının sınırlandırılmasını gerektiğini vurguladı.

Devletin prim desteklerini açıklamadığını söyleyen Solyalı, “Masaya oturulmuş değil özel sektör çalışanlarını önemsemiyorlar” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.