İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Cittaslow KKTC Ağ Başkanlığı Aziz Kaya’ya devredildi

Cittaslow KKTC Ağ Başkanlığı Aziz Kaya’ya devredildi

İtalya'da kurulan ve günümüzde 33 ülkede 296 kent ile temsil edilen Cittaslow KKTC Ağ Başkanlığı, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’ya devredildi

Yayın Tarihi: 08/02/24 13:10
okuma süresi: 3 dak.
Cittaslow KKTC Ağ Başkanlığı Aziz Kaya’ya devredildi

1999 yılında İtalya'da kurulan ve günümüzde 33 ülkede 296 kent ile temsil edilen uluslararası turizm ve belediyeler birliği olarak adlandırılan Cittaslow (Sakin Şehir) ağına üye 5 kent ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de temsil ediliyor.

2014 yılında Yeniboğaziçi Belediyesi’nin üyeliği ile ülkeye kazandırılan uluslararası temsiliyet, sonrasında Lefke, Mehmetçik-Büyükkonuk belediyelerinin de üyeliklerinin tamamlanması ile birlikte 2018 yılında ulusal ağ kurulmuş ve Geçitkale Serdarlı Belediyesi'nin de üyeliğinin tamamlanması ile birlikte Cittaslow, KKTC’de ulusal ağı olarak temsiliyeti tanımladı.

Günümüzde Yeniboğaziçi, Lefke, Mehmetçik-Büyükkonuk, Geçitkale-Serdarlı ve Tatlısu Belediyeleri tarafından temsil edilen Cittaslow, KKTC ağının bu dönemki ağ başkanlığı Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’dan Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’ya devredildi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği'nde Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Dr. Fatma Çimen Tuğlu, Geçitkale Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım ve Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan'nın katılımı ile gerçekleşen toplantıda 2024 yılı ile ilgili yapılması planlanan projeler tartışıldı. 

Her yıl dönüşümlü olarak yapılan ağ başkanlığını bu yıl üstlenen Aziz Kaya,” Cittaslow felsefesi, insan ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan ve yaşadığımız kentlerde kimliklerimizi oluşturmamıza yardımcı olan bu anlayışın önemini göstermiştir. Ülkemizin yerel dokusunun ve kültürünün tanıtılmasına büyük katkısı vardır. Tüm bu unvanı taşıyan kentler, kültürlerine, doğalarına ve yerel değerlerine sahip çıkarak üretimi teşvik etmekte ve bu yönde politikalar geliştirmeye devam etmektedir. Yaşanan savaşlar, doğal afetler ve salgınların tüm dünyayı etkilediği bu günlerde hepimiz bir kez daha yerel yönetimlere düşen sorumlulukların ne kadar çok olduğunu ve yerel üretimin ve kentlerimizi iyi politikalar üreterek korumak zorunda olduğumuz gerçeği ile yüzleşmekteyiz. Cittaslow KKTC Ağı olarak önümüzdeki süreçlerde de bu yönde ortak çalışmalar yürütecek ve gerek ülkemizin tanıtılmasında gerekse kentlerimizin değerlerinin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması için birlikte çalışacağız” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.