İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Ahmet Savaşan: Ülke imajının oluşmasında rehberlerin rolü büyük

Ahmet Savaşan: Ülke imajının oluşmasında rehberlerin rolü büyük

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, Milletvekili Dr. Ahmet Savaşan, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Ülke imajının oluşmasında rehberlerin rolü büyük” dedi.

Yayın Tarihi: 21/02/24 23:00
Güncelleme Tarihi: 21/02/24 23:38
okuma süresi: 3 dak.
Ahmet Savaşan: Ülke imajının oluşmasında rehberlerin rolü büyük

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, Milletvekili Dr. Ahmet Savaşan, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Dr. Ahmet Savaşan, yerel halk ve turistler arasında iletişimi sağlayan ve uluslararası tanıtımda elçi görevi yapan turist rehberlerinin nitelikli yetiştirilmesi ve sürekli gelişmeye teşvik edilmesinin ülkelerin imajını güçlendirdiğine dikkat çekti. Dünyada nitelikli turist rehberi yetiştirilmesi gerektiği kadar rehberlikte branşlaşmaya gidilmesi konusunda da büyük bir ihtiyaç olduğuna işaret eden Ahmet Savaşan, konseyin (GHTC) Sağlık Turizmi alanında rehber yetiştirilmesi için üye ülkeler arasında koordinasyonun sağlanması için çalışma yaptığının altını çizdi. 

Rehberlik mesleğinin insan ilişkileri, liderlik, dil hakimiyeti, yön ve yol bulma, bilgiyi aktarabilme, aktarılanları hikayeleştirebilme, insanları etkileyebilme gibi beceriler isteyen çok özellikli bir alan olduğunu ifade eden Ahmet Savaşan, ülkelerin imajının oluşmasında ve geliştirilmesinde rehberlerin belirleyici rolü bulunduğunun altını çizdi.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM GELİRLERİNİN OLUŞMASINDA REHBERLİK ÖNEMLİ”

Mesleğinde başarılı bir rehberin, çok yönlü bilgi birikimine sahip olması gerektiğine işaret eden Dr. Ahmet Savaşan, bunun bireyin bilgilerini güncellemesi ve sürekli yenilerini eklemesi ile mümkün olabileceğini ifade etti. Bir ülkeyi ziyaret eden turistlerin ilk karşılaştıkları, ilk izlenim edindikleri, en fazla vakit geçirdikleri, ülke hakkında bilgi aldıkları, yardımlaştıkları, konuştukları, kimi zaman sorunlarını paylaştıkları bireylerin profesyonel turist rehberler olduğuna değinen Savaşan, “kaliteli ve branşlaşmış bir rehberlik eğitimi, kaliteli rehberlerin yetişmesine, kendini yenileyen kaliteli rehberlerin yetişmesi de eşlik edilen grubun veya kişilerin gittikleri ülkelerden memnun ayrılmalarına neden olur. Bu da ülkelerin turizm imajının güçlenmesini ve ülkelerde sürdürülebilir turizm çeşitlerinin gelişmesine ve dolayısıyla da turizm gelirlerinin artmasını mümkün kılar” dedi.

"REHBERLİK EĞİTİMİNİN BRANŞLAŞMASI İÇİN GEREKEN ADIMLARI ATALIM"

Mesajının sonunda, bütün rehberlerin Dünya Rehberler Günü’nü kutlayan Ahmet Savaşan, konsey üyesi 56 ülkeye rehberlik eğitiminin branşlaşması konusunda gereken adımların atılmasını teşvik etmeleri çağrısında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.