İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Taşkent Doğa Parkı, bu sabah öldürülen köpek balığının insanlar için zararsız olduğunu açıkladı

Taşkent Doğa Parkı, bu sabah öldürülen köpek balığının insanlar için zararsız olduğunu açıkladı

Taşkent Doğa Parkı, bu sabah Yedidalga’da yakalanarak öldürülen köpekbalığının, insanlar için zararsız bir tür olduğunu açıkladı.

Yayın Tarihi: 25/02/24 14:46
okuma süresi: 3 dak.
Taşkent Doğa Parkı, bu sabah öldürülen köpek balığının insanlar için zararsız olduğunu açıkladı

Taşkent Doğa Parkı, bu sabah Yedidalga’da, nadir görülen bir tür olan Kum Köpekbalığı’nın (Odontaspis ferox) öldürülmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Kum köpekbalıkları insanlar için bir tehdit oluşturan türler arsında yer almıyor. Dahası yüz yılı aşkın süredir ülkemizde tek bir kayıtlı köpekbalığı salıdırısının yaşanmamış olması bu türlerin zararsız olduklarını bir kez daha kanıtlıyor. Ne yazık ki aynı şeyi insanlar için söylemek pek mümkün değil.” ifadeleri kullanıldı.

Tam açıklama şöyle:

“Az önce 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’na ulaşan bir ihbar ile Yedidalga’da, nadir görülen bir tür olan Kum Köpekbalığı’nın (Odontaspis ferox) ağlara yakalandığını öğrendik. Cansız bir şekilde denizden çıkartılan bu nadir türün, bir “bycatch” yani hedef dışı avcılık kurbanı olduğunu düşünüyoruz. Bu zavallı yaratığın hikayesi, bycatch’ın dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizin de ciddi yaban hayat sorunlarından bir tanesi olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Kum köpekbalıkları insanlar için bir tehdit oluşturan türler arsında yer almıyor. Dahası yüz yılı aşkın süredir ülkemizde tek bir kayıtlı köpekbalığı salıdırısının yaşanmamış olması bu türlerin zararsız olduklarını bir kez daha kanıtlıyor. Ne yazık ki aynı şeyi insanlar için söylemek pek mümkün değil. Denizlerimizi saran ağlar ne yazık ki bunun gibi nadir ve kornmaya muhtaç türlerin de ölümüne neden oluyor.

Kum köpekbalıklarının popülasyon durumu, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN)’nin Kırmızı Listesi içerisinde “Hassas (VU)” kategorisi altında yer alıyor. Söz konusu türün Akdeniz’deki durumun ise “Kritik Tehlikede (CR)” olduğu göz önünde bulundurulduğunda ise bu türlerin korunmaya ne denli muhtaç olduğunun altı bir kez daha çiziliyor. (IUCN Kırmızı Liste:

https://www.iucnredlist.org/species/41876/103433002)

Bu trajedinin çözümü mümkün. Sürdürülebilir balıkçılık yöntemlerine geçiş, deniz canlılarına dost ekipmanların kullanılması, toplulukların ve özellikle balıkçıların bilinçlendirilmesi, ve yakalanan hedef dışı türlerin düzgün şekilde raporlanması ve izlenmesi ile bycatch'ı önemli ölçüde azaltabiliriz. Hepimizin bu konuda üzerine düşen bir sorumluluk var. Denizlerimiz, korunmayı hak eden zengin bir biyoçeşitlilik barındırıyor. Her dünyamıza dost olmayan, değiştirilmemiş her bir balıkçılık yöntemi, potansiyel bir kurban demektir. Denizlerimizin tehlikeli bir tuzak değil, tüm canlıları için güvenli bir sığınak olmaya devam etmesi için harekete geçmek zorundayız!"

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.