İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

GİKAD, “Sözün Özü Kadın Paneli” düzenledi

GİKAD, “Sözün Özü Kadın Paneli” düzenledi

GİKAD ile Gİ-KA KOOP birliğinde Acapulco Resort Otel’de “Sözün Özü Kadın Paneli” düzenlendi.

Yayın Tarihi: 10/03/24 15:00
Güncelleme Tarihi: 10/03/24 16:34
okuma süresi: 4 dak.
GİKAD, “Sözün Özü Kadın Paneli” düzenledi

Toplumun farklı kesimlerinden ve farklı alanlarında söz sahibi erkek panelistlerin, temsil ettikleri sektörde ve özel yaşamlarında kadını anlattıkları “Sözün Özü Kadın Paneli”, Kıbrıs Türk Girişimci kadınlar Derneği (GİKAD ile Gİ-KA KOOP) iş birliğinde Acapulco Resort Otel’de gerçekleşti.

İÇİM ÇAĞINER KAVUKLU

GİKAD Başkanı İçim Çağıner Kavuklu, panelde yaptığı konuşmada, insan hakları bağlamında, kadın erkek arasında fırsat ve hak eşitsizliğinin günümüzde gelinen noktada hala çok parlak olmadığını ifade ederek, kadının siyasette, sporda, sanatta, eğitimde hala istenilen düzeyde yer alamadığını belirtti.

METİN FEYZİOĞLU

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da bazı alanlarda istenilen noktada olmasa da, Türk Kadınının kazandığı tüm başarıları, sosyal hayattaki güçlü yerini, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğunu vurguladı.

Metin Feyzioğlu, aile yaşamında, iş yaşamında her zaman kadınların fikirlerine önem ve değer verdiğini kaydetti.

Zorlu Töre

Meclis Başkanı Zorlu Töre de, kadının yer almadığı bir dünyanın güzel bir dünya olamayacağını belirterek, kadının toplumda iş yaşamında, siyasette ve yaşamın her alanında daha fazla var olması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının 1963’ten 1974’e kadar çok zor şartlarda yaşam sürdüğünü, bu dönemde de kadınların annelerin dirayetli duruşuyla ayakta kaldığını dile getiren Töre, özgür bir devlet olan KKTC’de yüksek mahkeme başkanı, Ombudsman, BRTK müdürü kadın olduğunu anımsatarak, kadının toplumdaki öneminin siyasetteki temsiliyetiyle ölçülemeyeceğini söyledi.

ERSİN TATAR

Son olarak Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise, siyasetten, sosyal yaşama her alanda kadın liderliği temsiliyeti ve katılımının arttırılması için kadınların erkeklerle birlikte hareket ederek, çalışılması gerektiğine dikkat çekti.

Kadının olduğu yerde disiplinin, başarının daha fazla olduğunu verilerin de bu gerçeği kanıtladığını söyleyen Tatar, kadınları siyasete, yönetime ve ülke geleceği için daha fazla sorumluluk almaya davet etti.

Kıbrıs Türkü’nün geçmişinde var olmasında, bu günlere gelmesinde katkı sağlayan birçok önemli kadın olduğunu vurgulayan Ersin Tatar, kendisinin bugünlere gelmesinde kadın öğretmenlerinin büyük emeği ve payı olduğunu kaydederek, Kıbrıs Türkü’nün geleneklerinde cinsiyet ayrımının olmadığını, örf ve adetlerde cinsiyet eşitliğinin yer aldığını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından, panelistler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektörü Profesör Doktor Halil Nadiri, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Gazeteci Hasan Hastürer ve İş İnsanı Tolga Atakan temsil ettikleri sektörlerde ve özel yaşamlarında kadını anlattılar.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.