İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Doğuş Derya: Ziya Öztürkler'in Ada Kent Üniversitesi’ne fakülte izni alınması için rüşvet aldığına dair iddialar var!

Doğuş Derya: Ziya Öztürkler'in Ada Kent Üniversitesi’ne fakülte izni alınması için rüşvet aldığına dair iddialar var!

CTP Milletvekili Doğuş Derya, UBP Milletvekili Ziya Öztürkler’in, Ada Kent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Talip Emiroğlu tarafından yeni açılması istenen tıp fakültesinin izni alınması konusunda yardımcı olabilmesi için kendisine, miktarı bilinmeyen zarf içinde arabasının bagajına para koyulduğuna dair polise ifade verildiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 26/03/24 20:03
okuma süresi: 6 dak.
Doğuş Derya: Ziya Öztürkler'in Ada Kent Üniversitesi’ne fakülte izni alınması için rüşvet aldığına dair iddialar var!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasında bazı iddiları gündeme taşıdı.

Eski Yükseköğrenim Daire Müdürü Ziya Öztürkler hakkında geçtiğimiz yıl polise yapılmış bir rüşvet şikayeti olduğunu açıklayan Doğuş Derya, Öztürkler’in Şinya Restoran’ın park yerinde Ada Kent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Talip Emiroğlu tarafından yeni açılması istenen tıp fakültesinin izni alınması konusunda yardımcı olabilmesi için kendisine miktarı bilinmeyen zarf içinde arabasının bagajına para koyulmak suretiyle rüşvet verildiğine dair ifade bulunduğunu vurguladı.

“ZİYA BEY BU İFADEYLE İLGİLİ POLİSE DAVET EDİLDİ Mİ?

Söz konusu ifadeyle ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmadığını soran Doğuş Derya, “Ziya bey bu ifadeyle ilgili polise davet edildi mi? Hiç suçu da olmayabilir ama şu anda yükseöğrenim ile ilgili bu tip iddialar varken polis neden bu soruşturmayı birleştirmiyor?” diye sordu.

Ülkenin başında bulunan kişilerin birçok suçtan yargılandığına dikkat çeken Derya, “Devletin başına atanan Ersin Tatar bey yıllar önce hayali ihracattan yargılanmış, Meclis Başkanı Zorlu Töre ise pro kaçakılığından yargılandı, son zamanlarda da eşinin aracında akaryakıt alarak başka bir yolsuzlukta yaptı” diye konuştu.

"DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILMALI"

Ülkede yürütülen “sahte diploma” soruşturması kapsamında tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Derya, Öztürkler’in polise ifade vermesi gerektiğini belirtti.

"MECLİS’TEKİ BOŞ KOLTUKLARA KONUŞMAKTAN UTANIYORUM”

 “Memleket battı, gitti. Çok öfkeliyim, çocuklara yaşayacak bir memleket bırakılmadı” ifadesini kullanan Derya, Meclis’teki boş koltuklara konuşmaktan “utandığını” söyledi ve açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Ünal Üstel’in Başabakan olarak görev yapmasından çok utanıyorum, Erhan Arıklı’nın bu ülkede halen daha Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı diye gezinmesinden utanıyorum, Fikri Ataoğlu’nun hakkındaki idddilara cevap vermemesinden utanıyorum.”

ÇAVUŞOĞLU: “YÖK, ÜNİVERSİTELERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN BİZE DESTEK VERMEK AMACIYLA GELDİ”

Milletvekili Doğuş Derya'nın  ardından söz alan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Derya’nın ciddi iddialarda bulunduğunu söyleyerek, bunların dayanaklarını da paylaşması gerektiğini kaydetti.

Derya’nın “YÖK geldi, sorgulamalar durdu” ifadesine karşılık olarak, YÖK’ün adada bulunma nedeninin açıklandığını hatırlatarak,  YÖK’ün kendileri tarafından yapılan talep üzerine geldiğini belirtti, amacın üniversitelerin süreçten zarar görmemesi adına teknik destek almak olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, ülkedeki üniversitelerin uluslararası camiada yer alabilmesi için YÖK’ten akredite edildiğini hatırlatarak, bu anlamda yapılan anlaşma kapsamında da YÖK’ün kendi, YÖDAK aracılığıyla ya da YÖDAK ile ortak denetimler yapabileceğini kaydetti.

Üniversitelerin geleceği ile ilgi tartışmalarda gailenin ortak olduğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Herkes farklı bir üslupla bu süreci değerlendirme hakkına da sahiptir. Ama her şey ülkemizin, çocuklarımızın geleceği içindir. Bu çirkin tespitlerin toplumu komple sarması ve üniversite alanını tamamen çökertmesine müsaade etmememiz gerekiyor. Kim hata yaptıysa bu hataların ortaya çıkarılması gerekiyor. Bu sahte işlerin sınırının çizilmesi gerekiyor. Sorgulamalar duracak olursa topyekun zan altında kalacağımız için biz bunu kaldıramayız. Ucu nereye dokunursa dokunsun,  devam etmemiz lazım.”

Bakan Çavuşoğlu, YÖK’ün “sorgulamayın” deme durumu olmadığını vurguladı. 

 “EĞİTİM KURUMLARININ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ GETİREREK, İKAMET İZNİ ÇIKARMA YETKİSİ DURDURULUYOR”

Bağımsız Milletvekili Jale Refik Rogers’ın ülkedeki “39 eğitim kurumunda aktif öğrenci gibi görülen ancak ulaşılamayan 5 bin öğrenci” hakkındaki sorusuna da cevap veren Bakan Çavuşoğlu, yaptıkları çalışmaların ardından bugün Bakanlar Kuruluna getirilerek geçirilmesi planlanan İkamet Tüzüğü’ne yapılacak değişiklikleri paylaştı.

Çavuşoğlu, bugün yapılacak tüzük değişikliğiyle, artık eğitim kurumlarının yurt dışından öğrenci getirerek ikamet izni veremeyeceğini duyurdu.  Çavuşoğlu, “Yarın sabah itibarıyla eğitim kurumlarıyla ilgili ülkeye öğrenci girişleri duracak.” dedi.

Bu kurumların neden hemen kapatılmadığı yönündeki soruya da cevap veren Çavuşoğlu, bu noktada sorumlu davranmak istediklerine kaydederek, kapatmaların bu süreçten sonra kurumların birer birer incelenerek yapılacağını belirtti, “Sırayla gereği yapılacaktır.” dedi.

Bunun yasal bir süreç de olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, 39 kuruma ilişkin her bir dosyanın dikkatli ve kanıtlı bir şekilde hazırlandığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, kayıt dışı öğrencilerin de yapılan denetimlerde ortaya çıkarak, sınır dışı edildiğini kaydetti

Bakan’ın ardından söz alan Milletvekili Rogers, ilgili yasaya göre, şartları karşılamadığı gerekçesiyle kurum kapandığında öğrencilerin geri gönderme sorumluluğunun kurumda olduğunu kaydetti; Bakanlığın yasal sorumluluğunun şartları karşılamayan kurumu kapatmak olduğunu belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.