İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Fikri Toros: İki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm, yegane gerçekçi çözüm modelidir

Fikri Toros: İki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm, yegane gerçekçi çözüm modelidir

CTP Girne Milletvekili Fikri Toros, Annan Planı Referandumu’nun 20.yılı dolayısıyla yaptığı sosyal medya paylaşımında, " İki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm yegane gerçekçi çözüm modelidir." ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 21/04/24 20:00
Güncelleme Tarihi: 22/04/24 07:24
okuma süresi: 6 dak.
Fikri Toros: İki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm, yegane gerçekçi çözüm modelidir
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Milletvekili Fikri Toros, sosyal medya hesabından Annan Planı Referandumu’nun 20.yılı dolayısıyla sosyal medya paylaşımı yaptı.

Toros paylaşımının devamında şu sözleri kaydetti:

“Kıbrıs sorununun ilk ve tek kapsamlı çözüm planı olan ve dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ismi ile bilinen “Annan Planı” Kasım 2002 ayında taraflara sunuldu ve Mart 2004 ayına kadar müzakere edilerek son haline getirildi. Plan, 24 Nisan 2004 tarihinde Kıbrıslı toplumlar nezdinde eş zamanlı referandum’a sunuldu.

Kıbrıs’ta ilgili tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarına bağlı olarak, tek Federal Devlet, siyasi eşitlik temelinde paylaşılacak olan tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek temsiliyet içeren Federal Kıbrıs’a ve Avrupa Birliği üyeliğine, Kıbrıs Türk Toplumu’nun 65% oranında güçlü bir çoğunluğu onay verdi. Referandum sonucunu değerlendiren BM Genel Sekreteri Annan, Kıbrıs Türk Toplumu’nun Ada’da tek devlet yönünde ortaya koyduğu güçlü irade sonucunda, uygulanmakta olan izolasyonların herhangi bir meşru gerekçesi kalmadığını ifade etmişti.

Birleşmiş Milletler’in ortaya koyduğu kapsamlı çözüm planı, Kıbrıs Rum Toplumu tarafından kabul edilmediği için maalesef sorun çözümlenmedi. Plan her iki toplum tarafından kabul edilmiş olsaydı, “Birleşik Federal Kıbrıs” bugün 20’nci yaşına girmiş olacak, ve Avrupa Birliği hukuku Ada genelinde yürürlükte olacaktı. 

“KIBRISLI TÜRKLERİN BU HAYSİYETLİ İRADESİNİ BİR KEZ DAHA SAYGIYLA SELAMLIYORUM”

Kıbrıs sorunu hala devam ediyor olsa da, Kıbrıs Türk Toplumu 65% gibi bir çoğunlukla Ada’nın federal çatı altında yeniden birleşmesi yönünde ortaya koyduğu iradeyle, barış isteyen taraf olarak sesini dünyaya duyurdu.

Kıbrıslı Türklerin 2004 referandumunda ortaya koyduğu federal çözüm iradesi, ortak yurdumuzda kalıcı barış, demokrasi ve federalizm ruhunun en anlamlı teyidi olarak bakidir. Annan Planı Referandumu’nun 20’nci Yılı’nda, Kıbrıslı Türklerin bu haysiyetli iradesini bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Annan Planı referandumu sonrasında, yıllardan sonra geçiş noktaları açıldı ve Ada genelinde dolaşım mümkün oldu. Bu sayede toplumlar yeniden buluştu, kaynaştı ve barış tesisi sürecinin en önemli gereksinimi olan toplumlar arası ilişkiler tesis edildi. Avrupa Birliği üyeliği sorunlu ve bölünmüş bir konumda gerçekleşmiş olmasına rağmen, Kıbrıslı Türkler de bireysel bazda AB vatandaşı oldu ve Birlik içerisinde bireysel haklarını elde etti. 

“KIBRISLI TÜRKLER, BU KAZANIMLARIN HİÇBİR ŞEKİLDE KAPSAMLI ÇÖZÜMÜ İKAME ETMEDİĞİNİN BİLİNCİ İÇERİSİNDEDİR”

Kıbrıs’ın federal çatı altında yeniden birleşmesini kolaylaştırmak amacıyla Ada’nın kuzeyi ile güneyi arasında dolaşımı ve ticareti düzenleyen AB ‘Yeşil Hat Tüzüğü’ ile, Kıbrıs Türk Toplumunun sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan ‘Mali Yardım Tüzüğü’ yürürlüğe girdi. Binlerce öğrencimiz Avrupa’da eğitim almaya başladı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesinde ‘gözlemci üyelik’ statüsü elde edildi. İslam İşbirliği Teşkilatındaki temsiliyetimiz “Kıbrıs Türk Devleti” statüsüne getirildi. Ada genelinde yürürlüğe giren birçok Güven Artırıcı Önlem, günlük yaşam koşullarını iyileştirdi.

Kıbrıslı Türkler, bu kazanımların hiçbir şekilde kapsamlı çözümü ikame etmediğinin bilinci içerisindedir. Ayrıca, çözümsüzlüğün yarattığı sosyal ve ekonomik erozyonu da en etkili şekilde yaşayan taraf olarak, statükonun durağan olmadığını, sürdürülebilir olmadığını ve dolayısıyla çözümsüzlüğün bir “çözüm modeli” olmasını kabul edilebilir bulmadığını haykırmaktadır! 

TÜRK TARAFININ GÜÇLÜ İRADESİ VE YAPICI ADIMLARI

Annan Planı süreci sonrasında da BM himayelerinde yürütülen liderler arası diyalog ve müzakereler devam ederek, kapsamlı çözüm sürecinde ilk kez 2017 yılının ilk yarısında Garantör ülkelerin de katılımıyla Kıbrıs Konferansları gerçekleşti. Türk tarafının güçlü iradesi ve yapıcı adımlarının devamı sayesinde varılan son aşamada, BM Genel Sekreteri taraflar arası farklılıkları ve gerçekçi bir uzlaşı alanını işaret eden 6 maddelik 30 Haziran 2017 tarihli çerçeveyi taraflara sundu. Crans-Montana konferansı sonrasında, BM zemininde ayni kararlılıkla müzakerelere takvimli ve sonuç odaklı bir yöntemle devam etmek yerine, Güvenlik Konseyi kararları hilafına iki devletli “çözüm” anlamına gelen “egemen eşitlik” talebini müzakerelerin devam edebilmesi için ön koşul koyan siyasi zihniyet, Kıbrıslı Türklerin iradesini yok saydı ve süreci Annan Planı öncesi 90’lı yıllara geri götürdü.

“İKİ TOPLUMLU, İKİ BÖLGELİ VE SİYASİ EŞİTLİĞE DAYALI FEDERAL ÇÖZÜM YEGANE GERÇEKCİ ÇÖZÜM MODELİDİR”

Ada’mızda kalıcı barış ve gerçek demokrasinin tecelli edebilmesi için, iki toplumlu, iki bölgeli ve siyasi
eşitliğe dayalı federal çözüm yegane gerçekçi çözüm modelidir ve ivediliğini korumaktadır. Bunun tek alternatifi statükonun devam etmesi ve sonuçlarının yarattığı çığ etkisi altında Kıbrıslı Türklerin geleceğinin karanlığa hapsedilmesidir.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alexy Flemmings22/04/24 09:55
DÜNYADA BİRLEŞME YOK! DÜNYADA YALNIZCA AYRIŞMA VAR! Dünya’da Federasyonlar, Konfederasyonlar, Merkezi Yapılı Ülkeler Bitiyor: 1990'dan bu yana Federasyonların, Konfederasyonların, Merkezi Yapılı Ülkelerin (aynı ırklı, aynı dinli, aynı dilli Sırbistan-Karadağ bile!) ayrışmasıyla dünya kadar ülke bağımsız olup HİÇ BİR TAVİZ VERMEDEN tanındı, NEREDEYSE TAMAMI Birleşmiş Milletler üyesi oldu, 6sı bugün yarın olacak. Birleşen 1 tane yok!: ★ SOVYETLER BİRLİĞİ (FEDERASYON): 1 Ermenistan 2 Azerbaycan 3 Belarus 4 Estonya 5 Gürcistan 6 Kazakistan 7 Kırgızistan 8 Letonya 9 Litvanya 10 Moldova 11 Rusya 12 Tacikistan 13 Türkmenistan 14 Ukrayna 15 Özbekistan. ★ YUGOSLAVYA (FEDERASYON) = 1 Bosna Hersek 2 Hırvatistan 3 Makedonya 4 Sırbistan-Karadağ 5 Slovenya. ★ AYNI IRKLI, AYNI DİNLİ, AYNI DİLLİ Sırbistan-Karadağ DA AYRILDI!: YENİ PARÇA (Sırbistan-Karadağ) DA PARAMPARÇA OLDU: SIRBİSTAN-KARADAĞ (FEDERASYON)= Sırbistan + KARADAĞ. ★ PARAMPARÇANIN (Yugoslavya) PARAMPARÇASININ (Sırbistan-Karadağ) PARÇASI (Sırbistan) DA PARÇALANDI: Sırbistan = Sırbistan + KOSOVA. Kosovo: 111 ülke tanıyor. BM üyesi olmadığı halde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne üye oldu; 2016 Rio Olimpiyatlarında mücadele etti; FİFA ve FİBA'ya üye oldu; tüm dünyayla futbol ve basketbol oynuyor. ★ Marşal Adaları, Mikronezya Karolin Adaları, Palau (ABD’den (FEDERASYON) ayrıldılar!) ★ ÇEKOSLOVAKYA (FEDERASYON) = Çek Cumhuriyeti + Slovakya. ★ Güney Afrika = Güney Afrika + NAMİBYA. ★ Etiyopya = Etiyopya + ERİTRE. ★ Endonezya = Endonezya + TİMOR-LESTE. ★ Gürcistan = Gürcistan + ABAZYA + GÜNEY OSETYA. ★ Sudan = Sudan + GÜNEY SUDAN. Federasyonların, Konfederasyonların, Devletlerin AYRIŞMASI HİÇ BİTMEYECEK! ★ Trinistra, Filistin, Batı Sahara, Grönland, Quebec, Wallonia, Flanders, Katalonya, Bask, Padova, Kuzey İrlanda, İskoçya, Somaliland, Putland,... Kıbrıs Türk'ü tek yürek olarak, KKTC'nin, SINIRLI TANINMA konumundan TAM TANINMA konumuna daha hızlı ilerliyor. İçimizdeki RUM TOHUMLARI ve ÖDENEKLİLER olmasa, KKTC, şimdi, çoktaaaaan, TAM TANINMIŞ veya bir kaç istisnayla TAM TANINMIŞ olurdu.