İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Prof. Dr. Mehmet Çağlar, birçok özel üniversitede nitelikten ziyade niceliğin başat olduğunu söyledi

Prof. Dr. Mehmet Çağlar, birçok özel üniversitede nitelikten ziyade niceliğin başat olduğunu söyledi

Eğitim Bilimci Prof. Dr. Mehmet Çağlar, birçok özel üniversitede nitelikten ziyade niceliğin başat olduğunu, eğitim kurumları olarak kendilerini bilimsel araştırmaların yapıldığı araştırma üniversiteleri olarak değil, gelir elde edecekleri bir ekonomik sektör olarak görüldüğünü vurguladı.

Yayın Tarihi: 15/05/24 15:15
Güncelleme Tarihi: 15/05/24 19:14
okuma süresi: 4 dak.
Prof. Dr. Mehmet Çağlar, birçok özel üniversitede nitelikten ziyade niceliğin başat olduğunu söyledi

Kıbrıs Postası’na konuşan Eğitim Bilimci Prof. Dr. Mehmet Çağlar, yükseköğrenimde devam eden 'sahte diploma' soruşturması ve ülkedeki çarpık nüfusun oluşumuna yol açan olumsuzluklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Çağlar, KKTC'de toplam 28 aktif yükseköğrenim kurumu bulunduğunu belirterek, kuruluş yılları 2014 ile 2018 yılları arasında olup henüz eğitime başlamamış olan, 13 aktif olmayan yükseköğretim kurumu olduğunu ifade etti.

Çağlar, tüm dünyada olduğu gibi kuzeyde de özel üniversitelerin öncelikli olarak kar amacı güttüklerinden, nitelikten ziyade niceliğin başat olduğu eğitim kurumları olarak kendilerini bilimsel araştırmaların yapıldığı araştırma üniversiteleri ya da akademik platformlar olarak değil, öğrenci sayısını artırarak, mümkün olduğunca gelir gider dengesini artıya geçirerek gelir elde edecekleri bir ekonomik sektör olarak görüldüğünü vurguladı.

Konu hakkındaki değerlendirmesini aktaran Mehmet Çağlar şöyle konuştu;

“Diğer bir deyişle özellikle özel üniversiteler için ne kadar çok öğrenci o kadar çok kazanç olmaktadır. Bu nedenledir ki kimi üniversitelerde bilimsel araştırmalar yeterince yapılamamaktadır.

Ülkedeki çarpık nüfusun oluşması, özellikle ekonomik gailelerin ön planda tutulduğukurumların, kimlerin gerçekten yükseköğretim gailesi ile bu ülkeye gelenler, kimlerin ise yükseköğretim gailesi olmadan başka amaçlar için bu ülkeye öğrenci olarak gelip gelmediğine aldırış etmeden burada bulunmasına ses çıkarmıyorlar, çıkaramıyorlar.”

"ÜLKEDE 100 BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİ VAR; YÜKSEKÖĞRENİME AKTİF DEVAM EDEN ÖRENCİ SAYISI İSE 70 BİN"

Yetkililerin yaptıkları açıklamalar üzerinden kouşan Çağlar, ülkede 100 binin üzerinde yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrenci bulunduğunu, ancak aktif olarak yükseköğretim programlarına devam eden öğrencilerin 70 bin civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Çağlar, yükseköğrenim için bu ülkeye gelen yaklaşık 30 bin civarında gencin üniversitelere devam etmediğini, farklı amaçlarla ülkede bulunmalarının olası olduğunu belirtti.

Yükseköğretim amaçlı ülkeye geldiği halde, gailesi olmayan ve eğitim görmeyen genç insanların KKTC'de bulunduğunu ifade eden Çağlar, öğrenim amaçlı gelen gençlerin birçoğunun ise adli vakalar başta olmak üzere, kaçak olarak yaşayanların da son günlerde çoğunluğa doğru ilerleridiiğini anımsattı.

Ülkeye giriş çıkışlarda nitelikli bir denetim olmamasının, tartışılan bir durum olduğunu söyleyen Çağlar, mevcut iktidarın plansızlığı ve nitelikli bir topluma sahip olma konusunda yeterince gaile taşımamasından kaynaklı denetimsizliğin daha da körüklendiğine vurgu yaptı.

Öğrencilerin akademik, sosyal ve mezuniyet sonrasındaki iş yaşamları için sağlıklı bir takip mekanizması bulunmadığına dikkat çeken Çağlar, bu durum da ülkeye gelip herhangi bir üniversiteye kayıt yaptıran bir öğrencinin ne yaptığı, nereye gittiği, nasıl yaşamını sürdürdüğü konusunda yeterli ve gerekli bir veriye sahip olunmadığını kaydetti.

Yükseköğrenm kurumlarının arasında iletişim kanallarının açık olması gerektiğini, E-Devlet sisteminin her kurumda sağlıklı bir şekilde işlenmesi gerektiğini söyleyen Çağlar, tüm kurumların birbirlerine bağlı olarak veri takibi yapılması gerektiğinin elzem olduğunu söyledi.

Çağlar, yerel yönetimlerin çağdaş anlamda genişletilmesi, eğitim bürolarının kurulması, ulaştırmadan konutlandırmaya kadar tüm alanlarda yükseköğretim kurumlarıyla birlikte çalışmaları gerektiğini de ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.