İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Özer Kanlı’dan “Egemen Eşitlik ön koşul değildir” diye pazarlayan yazarlara hatırlatma!

Özer Kanlı’dan “Egemen Eşitlik ön koşul değildir” diye pazarlayan yazarlara hatırlatma!

Deneyimli gazeteci Özer Kanlı, isim vermeden “Egemen Eşitlik Ön koşul değildir” başlığı altında yazan gazeteci yazarlara Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in “atandığı gün” yaptığı açıklamayı hatırlattı...

Yayın Tarihi: 15/05/24 18:20
okuma süresi: 4 dak.
Özer Kanlı’dan “Egemen Eşitlik ön koşul değildir” diye pazarlayan yazarlara hatırlatma!

Deneyimli gazeteci Özer Kanlı “Egemen Eşitlik Ön koşul değildir” başlığı altında yazan gazeteci yazarlara isim vermeden Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in “atandığı gün” yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Özer Kanlı, TC Dışişleri’nin “Bundan böyle Kıbrıs’ta herhangi bir yeni müzakere sürecinin başlamasının vazgeçilmez önkoşulu, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesidir” açıklaması yaptığını kaydetti.

Kanlı, “Egemen eşitlik vazgeçilemez ön koşuldur” dedi.

Özer Kanlı’nın sosyal medya paylaşımı şöyle;

“Egemen eşitlik vazgeçilemez ön koşuldur… Holguin  atandığı gün Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmî açıklamada “Bundan böyle Kıbrıs’ta herhangi bir yeni müzakere sürecinin başlamasının vazgeçilmez önkoşulu, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesidir” denilmişti…

İşte herkesin dikkatle okuması gereken o açıklama : “No: 3, 5 Ocak 2024, Kolombiya Eski Dışişleri Bakanı Maria Ángela Holguin Cuéllar’ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Tarafından Kıbrıs Konusunda Şahsi Temsilci Olarak Atanması Hk.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Kolombiya eski Dışişleri Bakanı Maria Ángela Holguin Cuéllar’ı Kıbrıs konusunda Şahsi Temsilci olarak atadığını açıklamıştır.

Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, söz konusu atamanın yapılmasına iki koşul ile rıza vermiştir. Bunlardan ilki, Şahsi Temsilci’nin görev yönergesinin Ada’daki iki taraf arasında yeni resmi çözüm müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin olarak ortak zemin bulunup bulunmadığının araştırılmasıyla sınırlı kalmasıdır. İkincisi ise, Şahsi Temsilci’nin görev yönergesinin süresinin altı ayı aşmamasıdır. Nitekim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Tatar da bu hususun altını çizmiştir.

Esasen, Ada’daki iki taraf arasında ortak zeminin var olmadığı gerçeği BM Genel Sekreteri’nin raporlarında da belirtilmektedir. Yarım asırdan uzun bir süredir müteaddit defalar müzakere edilmiş ve Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle asla hayata geçirilememiş olan federal çözüm modelinin güncelliğini yitirmiş ve tüketilmiş olduğu apaçık ortadadır. Bundan böyle Kıbrıs’ta herhangi bir yeni müzakere sürecinin başlamasının vazgeçilmez önkoşulu, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesidir. Bu itibarla, iki taraf arasında ortak zemin oluşabilmesi ancak bu anlayış çerçevesinde mümkün olabilecek; ömrü tükenmiş iki kesimli, iki toplumlu federasyon arayışına yönelik bir sürece bir kez daha girişilmesi söz konusu olmayacaktır.

Hal böyle iken, Ada’daki iki taraf arasında yeni resmi çözüm müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin olarak ortak zemin bulunup bulunmadığı hususunun herhangi bir yanlış anlamaya mahal vermeyecek şekilde tespiti için Şahsi Temsilci’nin altı aylık görev süresinin ziyadesiyle yeterli olacağı açıktır.

Şahsi Temsilci Sayın Holguin Cuéllar’a yeni görevinde başarılar diliyor, hazırlayacağı raporun tarafların tutumlarını ve Ada’daki gerçekleri nesnel bir şekilde yansıtması, gerekli sonuçları çıkarması ve bu sonuçlar temelinde gelecekte izlenebilecek gerçekçi hareket tarzının ne olabileceğini kayıt altına alması beklentimizi vurguluyoruz.”

TC Dışişleri'nin söz konusu açıklaması: https://www.mfa.gov.tr/no_-3_-kolombiya-eski-disisleri-bakani-maria-%C3%A1ngela-holguin-cu%C3%A9llar-in-birlesmis-milletler-genel-sekreteri-tarafindan-kibris-konusunda-sahsi-temsilci-olarak-atanmasi-hk.tr.mfa

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.