İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Özdemir Berova: DAÜ, 4 yıl sonra ayakları üzerinde duran bir yapıya kavuşacak

Özdemir Berova: DAÜ, 4 yıl sonra ayakları üzerinde duran bir yapıya kavuşacak

Maliye Bakanı Özdemir Berova, DAÜ’nün 4 yıl sonra ayakları üzerinde duran bir yapıya kavuşacağını söyledi.

Yayın Tarihi: 20/05/24 18:34
okuma süresi: 2 dak.
Özdemir Berova: DAÜ, 4 yıl sonra ayakları üzerinde duran bir yapıya kavuşacak

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, DAÜ’nün mali sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için hükümetin uzun ve zorlu bir çalışma yaptığını belirtti.

DAÜ Rektörlüğü ve Vakıflar Yönetim Kurulu ile protokole imza atıldığını ve bu protokolle DAÜ’nün 4 yıllık bir süre içerisinde düze çıkarılması için gerekli adımların atıldığını söyleyen Berova, protokol çerçevesinde çalışanların ve devletin fedakarlık gösterdiğini kaydetti.

Devlet adına yükümlülük altına girdikleri ve bütçe içerisinde 4 milyon TL’lik yardım yapılacağını dile getiren Berova, DAÜ’de dolar cinsinden yapılan ödeme hakkında bilgi verdi.

Kıdem tazminatları konusunun DAÜ'nün üzerinde olan en büyük kamburlardan biri olduğunu dile getiren Berova, bu adımın atılmaması halinde bu kamburun yüzde 20 daha fazla artacağını kaydetti.

Yıllardır yapılması gerekenlerin ötelendiğini, hükümetin adım atarak kıdem tazminat konusunu sona erdirdiğini ve bu konunun da artık sorun olmayacağını dile getiren Berova, DAÜ’deki ödeme kalemlerini anlatarak, üçüncü ülke öğrencilerinin eğitim gelirlerinin döviz üzerinden olmasından dolayı borçlanmanın döviz üzerinden olması kararı verildiğini belirtti.

Okulun normal gelişim süreciyle borcun rahatlıkla ödenebileceğini dile getiren Berova, Aralık ayı sonuna kadar 400 milyon TL’lik katkı yapmayı taahhüt ettiklerini, hiçbir kuruma bu denli yardım yapılmadığını kaydederek, herkesin amacının DAÜ’nün 4 yılda mali yapısının düzeltilerek yapısını koruması olduğunu belirtti.

DAÜ’nün 4 yıl sonra ayakları üzerinde duran bir yapıya kavuşacağını dile getiren Berova, bütçe ile ilgi tüm çalışmaların ilgili yasanın tüm maddelerine harfiyen uyularak yapıldığını belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.