İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Dursun Oğuz “yabancılara mülk yasası” hakkında: "Ne dayatması, Tufan hoca koydukları katkı ile övünmedi mi?"

Dursun Oğuz “yabancılara mülk yasası” hakkında: "Ne dayatması, Tufan hoca koydukları katkı ile övünmedi mi?"

Yabancılara mülk kısıtlaması yasası hakkında İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, alelacele eleştirilerine katılmadığını, 28 saat 50 dakikalık toplantı yaptıklarını, öte yandan “dayatma” eleştirilerinin de komik olduğunu çünkü CTP Genel Başkanının zaten yaptıkları katkıları burada övünerek anlattığını söyledi...

Yayın Tarihi: 20/05/24 18:48
Güncelleme Tarihi: 20/05/24 21:17
okuma süresi: 5 dak.
Dursun Oğuz “yabancılara mülk yasası” hakkında: "Ne dayatması, Tufan hoca koydukları katkı ile övünmedi mi?"

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, yabancılara mülkiyet kısıtlaması içeren yasa hakkında “alelacele” eleştirilerine katılmadığını, 28 saat 50 dakikalık toplantı yaptıklarını, öte yandan “dayatma” eleştirilerinin de komik olduğunu çünkü CTP Genel Başkanının zaten yaptıkları katkıları anlattığını söyledi.

Meclis Genel Kurulunda eleştirileri yanıtlayan, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, yabancılara mülkiyet kısıtlaması içeren yasa hakkında “alelacele” eleştirilerine katılmadığın, bunun asla doğru olmadığını ifade etti.

Bakan Oğuz, “Eğer birileri tarafından söylenseydi o halde muhalefetteki arkadaşların ve sektör önerilerini nasıl koyardık. Birçok görüş içine girdi. Görüşleriniz önemsiz idiyse diyecek bir şeyim yok. Ama ne dedi Tufan Hoca? Birçok katkıyı arkadaşlarımız yaptı… O halde?” dedi.

Oğuz, “Bir yere geldik… En azından bugün sıfırdan daha büyük bir şey var” diye konuştu.

Dursun Oğuz, “Deniyor ki bu yasa bizim insanımızı, gençlerimizin konut edinebilmesini sağlamıyor... Bu, bu yasanın konusu değil ki. O başka bir konu” diye de ekledi.  

komite üyeleri ve emeği geçenlere teşekkür etti. Oğuz, alelacele değil birçok saatlerce süren toplantı yapıldığını belirtti.

“Birileri istedi denmesi emeği olan herkese ayıptır” diyen Oğuz,  önerilerin ve görüşlerin yasada yer aldığını, birilerinin dayatması olmadığını, Türkiye’nin gri listeden çıkmasına yönelik hiçbir ilgisi olmadığını kaydetti.

Yasanın beş yıldır konuşulduğunu bugün en azından sıfırdan daha iyi bir şeyin meydana geldiğini söyleyen Oğuz, sektörlerin dinlendiğini, sözleşmelilerin kayıt altına alınması noktasıyla ilgili çalışma yapıldığını, bu noktaya bilinmezlik yüzünden gelindiğini söyledi.

Oğuz, yasa tasarısında indirim ve kayıt altına alınma noktasıyla ilgili bilgi verdi.

Oğuz,  tapu verilerinin güçlenmesinin önemli olduğunu sistem kurulması gerektiğini söyleyerek, “Kendi kurumlarımıza güveneceğiz. İdareyi de zorlayacağız” dedi.

Hapislik cezalarıyla ilgili eleştiriler sonucunda caydırıcı para cezası verilmesine karar verildiğini dile getiren Oğuz, iyi niyetli olmayanlarla ilgili cezalandırma yapılacağını, kurallara herkesin uyacağını belirtti.

Oğuz, yasa konusunda her kesimin görüşünün alındığını muhalefetin de katkı ve öneri yaptığını söyleyerek, kabul edilen öneriler de bulunduğunu kaydetti.

KKTC’yi tanıyan yabancılara verilen haklarla ilgili konunun sektör tarafından talep edildiğini dile getiren Oğuz, grupta tartışmanın sakıncası olmadığını görüşlerin dinlendiğini Şehir Planlama Dairesinin de toplantıda temsil edildiğini belirtti.

Oğuz,  yabancılara satılan mallarla ilgili bir fon bulunduğunu, bu fonun KKTC vatandaşlarının sosyal konuta ulaşması için değerlendirileceğini kaydetti.

Devletin bununla ilgili açılımı bulunduğunu söyleyen Oğuz, emlak fiyatlarının arttığını, sektörü de kaosa sokmadan kontrollü geçişler yapılması gerektiğini belirtti.

Oğuz, sektörün ülkeye ekonomik gelir sağladığını, halkın da menfaatlerinin gözetildiğini ifade etti.

Yaşanabilecek anomaliliklerle ilgili de Meclis’in ileride kararlar alabileceğini söyleyen Oğuz, yasanın tüm sektörlerle görüşülerek hazırlandığını kaydetti.

 Oğuz, Tapu Dairesi’nin kapasitesinin artırtılacağını, kat irtifakı ile inşaat izni alınmasını hedeflediklerini söyledi.

Birçok ülkede yabancı yatırım çekmekle ilgili açılımlar yapıldığını dile getiren Oğuz, belli alanlarla ilgili yerli yatırımcının girmediği alanlara yönelik imkan verilebileceğini belirtti.

Oğuz, ırkçılık gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyerek, ülke şartlarına uygun bir yasa tasarısı hazırlandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından yasanın madde madde görüşülmesi sırasında, CTP’nin yaptığı öneriler oyçokluğuyla reddedildi.

Yasa tasarısı 8 ret, 16 katılmayan, 26 kabul olmak üzere oyçokluğuyla kabul edildi.

Danışma Kurulunun, 10-11 Haziran tarihli birleşimlerin 11 Haziran tarihinde yasama öncelikli olarak yasama ve denetim birlikte gerçekleştirilmesine ilişkin kararı oybirliğiyle kabul edildi.

“Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, “Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ve “Sözleşmeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı” da  oyçokluğuyla kabul edildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.