İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Hüseyin Çavuş: Üreticiyi görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil

Hüseyin Çavuş: Üreticiyi görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Meclis'te yaptığı konuşmasında hayvan üreticilerinin eylemine işaret ederek, "Üreticiyi görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil" dedi.

Yayın Tarihi: 21/05/24 15:05
okuma süresi: 3 dak.
Hüseyin Çavuş: Üreticiyi görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Meclis'te yaptığı konuşmasında hayvan üreticilerinin eylemine değinerek,  “Hükümet de, Tarım Bakanlığı da sorunu görüyor, çözmek için çaba sarf ediyor. Üreticiyi görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Maliye Bakanı Özdemir Berova ile dün Tarım Bakanlığı’nda üçlü bir toplantı yaptıklarını, uzlaşı yolu aradıklarını ve birkaç üreticiyle de görüştüklerini söyleyen Çavuş, taleplerin ve değerlendirmelerin bugün hükümete aktarılacağını kaydetti.

Tarım Bakanı Çavuş, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, “Üretici kimliğimle üreticinin ve üretimin yanındayım. Kavga ederek bir yere varamayız” dedi.

Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, “Her iki sözünüzden birinde ‘atama hükümet’ demeniz bizi bir yere götürmez” diye konuştu.

CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin Tarım Bakanlığı yaptığı dönemde eylemdeki üreticilere gaz sıkıldığına işaret eden Çavuş, “Hiçbir Tarım Bakanı üreticiyi, tarımı geri götürmek için plan ve program yapmaz. Ben üretici ile görüşüyorum ve evet birlikte yönetiyoruz” dedi.

Desteklerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için verildiğini söyleyen Tarım Bakanı, “Hükümet de, Tarım Bakanlığı da sorunu görüyor, çözmek için çaba sarf ediyoruz. Üretici görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil” şeklinde devam etti.

İthal et konusunda kasaplarla hayvancıların da bir araya getirildiğini ve kasapların bir ay önce karkas et ithalatı yapılmasını talep ettiğini anımsatan Çavuş, “Şimdi ne değişti” diye sordu.

Çavuş, bağımız milletvekili Ayşegül Baybars, CTP Milletvekilleri Ceyhun Birinci, Sıla Usar İncirli ve Erkut Şahali’nin yerinden sorularını da yanıtladı.

“Biz üretimi destekliyoruz, desteklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Büyümek zorundayız. Üretimi büyüteceğiz. Ülkedeki hayvan varlığımızı artıracağız” diyen Çavuş, 15 milyon TL’lik ıslah projesiyle ilgili ilk adımın atıldığını belirtti.

İthal et konusunda 15 veya 22 ton civarında sipariş olacağını ifade eden Çavuş, “Siparişle ilgili çalışılıyor, tüm hassasiyetler dikkate alınıyor. Hassasiyetleri göz önünde bulunduracağız” dedi.

CTP Milletvekili Fide Kürşat yeniden söz alarak, Çavuş ve hükümete eleştirilerini sürdürerek, “Bu partizanca hal ve tavırlardan vazgeçilmeyeceği sürece halk hayır etmeyecek” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.