İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Gümrüklerde milyonluk vurgun: Sahte faturalarla devlet zarara uğratıldı!

Gümrüklerde milyonluk vurgun: Sahte faturalarla devlet zarara uğratıldı!

Gümrüklerde, 2022-2023 yıllarında sağlık alanında yaşanan milyonluk vurgunun büyüklüğü yürütülen soruşturmayla ortaya çıktı. Güç-Sen Başkanı Ediz Kanatlı, gümrüğe gelen faturaların ve ürünlerin önce İlaç ve Eczacılık Dairesi tarafından incelendiğini belirtirken, İlaç Eczacılık Dairesi Müdürü Özlem Keskinoğlu ise Kıbrıs Postası’na şu ana kadar açıklama yapmaktan kaçındı.

Yayın Tarihi: 24/05/24 16:15
okuma süresi: 3 dak.
Gümrüklerde milyonluk vurgun: Sahte faturalarla devlet zarara uğratıldı!

Serdinç Maypa’nın gümrüklerde dolandırıcılık olaylarının yaşandığına dair ortaya attığı iddiaların ardından, polis tarafından yürütülen soruşturmada önemli gelişmeler yaşandı.

Türkiye’den 2 milyon 371 bin TL’ye aldıkları tıbbi ürünleri, sahte faturalarla 153 bin 800 TL’ye gümrüklediği tespit edilen Alper Şener Deniz ve Adnan Altındağ, geçtiğimiz günlerde tutuklanarak teminat şartıyla serbest bırakılmıştı.

KANATLI: GÜMRÜĞE GELEN FATURALAR ÖNCE İLAÇ VE ECZACILIK DAİRESİ TARAFINDAN İNCELENİP ONAYLANDIKTAN SONRA İŞLEME ALINIYOR

Gümrüklerde yaşanan güvenlik zafiyetiyle ilgili görüşüne başvurduğumuz Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Ediz Kanatlı, gümrüğe gelen faturaların ve ürünlerin önce İlaç ve Eczacılık Dairesi tarafından incelenip onaylandığını söyledi.

Kanatlı, Daire’nin onayı olmayan ürün ve faturaların gümrük tarafından kabul edilmediğini açıkladı; konuyla ilgili sorduğumuz sorulara ise, soruşturmaların devam ettiği gerekçesiyle detaylı açıklama yapmadı. 

ÖZLEM KESKİNOĞLU, AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINDI

İlaç Eczacılık Dairesi Müdürü Özlem Keskinoğlu da, Kıbrıs Postası’na şu ana kadar açıklama yapmaktan kaçındı.

NE OLMUŞTU?

Polis tarafından 29 Mart 2024 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında, Zerberg Healthcare Trd. Ltd. işletmecisi Adnan Altındağ’ın, Türkiye’den 3 milyon 371 bin TL değerindeki tıbbi ürünleri Azin Danışmanlık Mimarlık Medical Tic. Şti. adına düzenlediği 14 ayrı sahte faturayla gümrükte 353 bin TL’ye aldığını beyan ettiği tespit edilmişti. Altındağ’ın ilaçları ülkeye getirdikten sonra iç piyasada Türkiye’den aldığı fiyatlara, Sağlık Bakanlığı ve firmalara sattığı belirlenmişti.

Altındağ hakkında yürütülen soruşturma süresince, meseleyle bağlantısı olduğu tespit edilen Kalden Ticaret Ltd.’nin işletmecisi Alper Şener Deniz de tutuklanmış ve Türkiye’den 270 bin TL’ye aldığı tıbbi ürünleri Azin Danışmanlık Mimarlık Medical adına düzenlenen 2 adet sahte faturayla gümrükte 15 bin TL’ye aldığını beyan ortaya çıkmıştı.

Her iki zanlı da, 17 Mayıs 2024 tarihinde çıkarıldığı mahkemece, teminat ve kefalet senedi imzalaması şartıyla serbest bırakılmıştı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.