İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Erkut Uluçam: Üretici daha fazla para kazanmak için değil, kendi emeklerini savunmak için eylem yapıyo

Erkut Uluçam: Üretici daha fazla para kazanmak için değil, kendi emeklerini savunmak için eylem yapıyo

ZMO Başkanı Erkut Uluçam, hayvan üreticilerinin yaptığı eyleme destek belirterek, "Üretici eyleme geldiği zaman daha fazla para kazanabilme gayesi ile gelmemektedir. İşletmesinin ve ailesinin enflasyon karşısında mücadelesini sürdürmek ve kendi el emeğinin, kendisi dışında belirlendiği bir sistemde kendini anlatmak için gelmektedir" dedi.

Yayın Tarihi: 26/05/24 10:20
Güncelleme Tarihi: 26/05/24 13:21
okuma süresi: 4 dak.
Erkut Uluçam: Üretici daha fazla para kazanmak için değil, kendi emeklerini savunmak için eylem yapıyo

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Erkut Uluçam, tarımsal üretimi gerçekleştiren çiftçilerin öncelikli hedefinin ailelerini geçindirmek olduğunu vurguladı. Devletlerin ise bu üreticileri korumak ve desteklemekle yükümlü olduğunu ifade etti.

“Son yıllarda artan iklim değişikliği ülkede olumsuz etkiler yarattı” diyen Uluçam, özellikle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin kuraklık nedeniyle maliyetlerinin arttığını belirtti.

Hayvancılık işletmelerinin sürdürülebilirliği için gerekli olan büyüklük ve kapasiteye ulaşılması gerektiğini vurgulayan Uluçam, mevcut durumda üretimin tehdit altında olduğunu ifade etti.

“Üreticilerin sadece kendi geçimlerini değil, ailelerinin de yaşamını sürdürebilmesi için gerekli koşulların sağlanması gerekmektedir” diyen Uluçam, devletin tarımsal üretimi desteklemek için yatırımlara en az %50 finansman desteği sağlaması gerektiğini belirtti.

Uluçam son olarak, üreticilerin enflasyonla mücadele etmek ve kendi emeklerini savunmak amacıyla eylemler yaptığını ifade etti.

Uluçam'ın tam paylaşımı şöyle:

"Tarımsal üretimin ana unsuru ülkenin gıda güvencesini sağlamaktır. Bu gıdayı (bitkisel ve hayvansal) ortaya koyan üreticinin ise esas hedefi ailesini geçindirmektir. Devletler ise halkına bu gıdayı sağlayan üreticiyi korumak ve ayakta tutmak için destek vermek zorundadır. Dünya ülkelerinde tarımsal üretime ve üreticisine destek sağlamayan ülke yoktur.

Dünyada son yıllarda etkisini daha da artıran iklim değişikliğinin sonucu olarak ülkemiz de olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde yaşanan kuraklıklar neticesinde özellikle hayvancılık yapan üreticiler olumsuz etkilenmekte ve girdi maliyetleri her geçen gün daha da artmaktadır. Hayvancılık yapan üreticilerde, maliyetler içerisinde en yüksek paya sahip olan %70 oranla yemdir (kaba ve kesif yem olarak). Bir hayvan üreticisi, çok iyi yağışlı bir senede bir yılda ihtiyacı olan kaba yemin % 100’lük kısmını üretebilirse girdi maliyetleri orantılı olarak azalmaktadır. Buna göre hayvancılık işletmelerinin maliyetleri o yılın tarımsal açıdan yağışlı olup olmaması ile ilgilidir. Yem üretiminde ülke kaynakları yetersiz kalırsa dışa bağımlılık artar. Artan bu bağımlılıkla birlikte, TL karşısında döviz artışı ve dövizin de hammadde ve navlun giderleri bazında artış göstermesi sonucu olarak üretim tehdit altına girmektedir.

Üreticilerin ailesinin geçimini de sağlayabilecek bir büyüklüğe ve kapasiteye ulaşması işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Mevcut hayvancılık işletmelerinin devamlılığı için ülkedeki tüm faktör ve koşulların değerlendirilip sadece üretim ve işletme yaşam payı olarak değil aile yaşam payları da hesaplanarak değerlendirme yapılmalıdır. Tüm hayvancılık yapan aileler sosyal hayatlarını üretimin devamının sağlanabilmesi ve buna bağlı olarak aile geçimini sağlamak gayesi ile 7 gün çalışmaktadır. Hayvancılık işletmelerinde ihtiyaç duyulan sağımhane binası, ambar, altyapı, alet, ekipman ve traktör sürdürülebilir bir kapasite oluşturmak için olmazsa olmazdır. Bu gibi yatırımlar, dünyadaki tüm devletler tarafından en az %50 finansman desteği ile desteklenmektedir.

Tarımsal üretimin, varoluş açısından önemi toprak sahipliğidir. Üretim yoksa toprak sahipliği de yok olacaktır. Ülkede her geçen gün azalan toprak sahipliği nedeni ile de üretim tehdit altındadır. Üretici eyleme geldiği zaman daha fazla para kazanabilme gayesi ile gelmemektedir. İşletmesinin ve ailesinin enflasyon karşısında mücadelesini sürdürmek ve kendi el emeğinin, kendisi dışında belirlendiği bir sistemde kendini anlatmak için gelmektedir."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.