İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Türkiye’deki köpek uyutma tartışması üzerinden Karpaz’ın özgür eşeklerine yüklenmek isteniyor

Türkiye’deki köpek uyutma tartışması üzerinden Karpaz’ın özgür eşeklerine yüklenmek isteniyor

Türkiye'de sokak hayvanlarının uyutulması tartışmaları tepkilere neden olurken, konuyla ilgili Karpaz eşekleri kullanılmak isteniyor.

Yayın Tarihi: 28/05/24 15:35
okuma süresi: 3 dak.
Türkiye’deki köpek uyutma tartışması üzerinden Karpaz’ın özgür eşeklerine yüklenmek isteniyor

Türkiye’de sokaklardaki  hayvanların uyutulması tartışması sürerken, kamuoyu algısı yaratmak için, bu kez de Karpaz eşekleri kullanılıyor. Türkiye'de yayın yapan Sözcü Gazetesi, "KKTC’de ‘eşekleri uyutalım’ kavgası" başlığı ile bugün verilen bir haber dikkat çekti.

Karpaz bölgesinde halkın, başıboş eşeklerin kazalara yol açması ve tarlalara zarar vermesinden şikayetçi olduğu haberde, Kaleburnu köyü Muhtarı Halil Yeşilbulut, “Her çiftçinin 20-30 dönüm arpası, buğdayı mahvoluyor. Her gün eşek kovalamaktan bıktık” derken, Avtepe köyü Muhtarı Rezvan İnlen ise “Yabani eşeklerin sayısı çok arttı. Yetkililer bizi de eşek yerine koyuyorlar” diye konuştu.

FIRAT BORAK: KARPAZ EŞEKLERİ, SUÇLARINI YÜKLEYECEKLERİ BİNEK OLARAK KULLANILMAK İSTENİYOR

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Dipkarpaz Çevre Koruma ve Sosyal Aktivite Derneği Başkanı Fırat Borak, haberde ve Kaleburnu köyü Muhtarı Yeşilbulut'un ne de Avtepe köyü Muhtarı Rezvan İnlen'in eşeklerin uyutulması ile ilgili bir şey söylemediğinin altını çizerek, "Türkiye'de bazı çevreler, sokak köpeklerini uyutmak için kamuoyu algısı oluşturmak isteniyor. Karpaz eşekleri, günahlarına, insanlık suçlarına kılıf bulmak için binek olarak kullanılıyor" dedi.

TURİSTLER KARPAZ'A SIRF EŞEKLERİ GÖRMEK İÇİN GELİYOR

Bu tür haberlerin bilinçli olarak hazırlandığına dikkat çeken Borak, eşeklerin popülasyonunun arttığını, insanların tarlalarına zarar verdiğini ve hatta bazı yerlerde Karpaz’ın dışına kadar çıktıklarını da sözlerine ekledi. Eşekler için geçmişte bir proje yapıldığını anımsatan Fırat Borak, "Burada amaç; eşeklerin aşırı çoğalmasını önlemek için tedbir almak ve eşeklerin koruma altına alınması. Bu zaten uzun zamandır görüşülüyor" ifadelerini kullandı.

Karpaz'a gelen turistlerin, sırf eşekleri görmek için geldiğini anlatan Dipkarpaz Çevre Koruma ve Sosyal Aktivite Derneği Başkanı Fırat Borak, "Bu eşeklerin bize ekonomik olarak faydası çok fazla, ama maddi olarak da fazla. O yüzden, eşekler 'bilir kişilerin verecekleri görüşler doğrultusunda' koruma altına alınmalı. Eşekler, bilir kişilerin görüşleri alınarak, bariyerli bir bölgeye alınırsa ve aşırı popülasyonun önüne geçilirse sorunun önüne geçilebilir" dedi.

"Bizim bu konudaki tavrımız; kesin ve net olarak; bilir kişilerin verecekleri görüş doğrultusunda eşeklerin kontrol altına alınmasıdır" diyen Fırat Borak, "Eşekler başıboş olduğu için insanların tarlalarına zarar veriyor ve bazı yerlerde yola çıktıkları için kazaya sebep verebiliyorlar" ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.