İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Ankara’daki KKTC Büyükelçiliği personelinin maaş isyanı devam ediyor!

Ankara’daki KKTC Büyükelçiliği personelinin maaş isyanı devam ediyor!

Ankara’daki KKTC Büyükelçiliği’nde yaşanan maaş krizi sürüyor. KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın dün konuyla ilgili yaptığı açıklamaya rağmen, elçilik çalışanlarının açıklamadan tatmin olmadığı ve mücadelede kararlı oldukları vurgulanıyor.

Yayın Tarihi: 14/06/24 14:32
okuma süresi: 6 dak.
Ankara’daki KKTC Büyükelçiliği personelinin maaş isyanı devam ediyor!

Ankara’daki KKTC Büyükelçiliği’nde örgütlü Tez-Koop-İş Sendikası’nın, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, işverenin uzlaşmaz tutumu ve sendikayı yok sayan tavrı nedeniyle, elçilik çalışanlarının grev oylamasına gitme kararı almasının ardından ortaya çıkan kriz devam ediyor.

Öte yandan, dün konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçiliğin hiçbir zaman sendikalaşmayı engelleyici bir tutum sergilemediğini, tam aksine “işveren vekili” konumunda olduğunu savundu.

Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında elçilik çalışanlarına Euro bazında yüzde 40, yüzde 35 ve yüzde 30 oranlarında zam yapıldığını, ancak sendikanın yüzde 90 zamda ısrar ettiğini ifade etti.

Ancak bu açıklama elçilik çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı.

KEZBAN YÖNLÜER: “KİRAM 30 BİN TL, ALDIĞIM MAAŞ 34 BİN TL”

Gazeteci Ulaş Barış’ın konuyla ilgili yaptığı paylaşımın altına yorum yapan KKTC Büyükelçiliği çalışanlarından Kezban Yönlüer, yeni maaş artışının yüzde 40 olduğunu yani 34 bin TL olduğunu belirtti. Ev kirasının 30 bin TL olduğunun atını çizen Yönlüer, daha kötü durumda olan iş arkadaşlarından bahsetti. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını yalanlayan Kezban Yönlüer, haklarının yenildiğini kanıtları ile birlikte sunmaya hazır olduklarını vurguladı.

“DIŞİŞLERİ BAKANI, HİÇBİR ADIM ATMADI.KONUYU MALİYE BAKANI DA BAŞBAKAN DA BİLİYOR”

Konuyu Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’na ilettiklerini buna rağmen gerekenin yapılmadığını işaret eden Yönlüer, artık dayanamayarak yasal zeminde haklarını arama yoluna gittiklerini ifade etti.

Konuyu Maliye Bakanı ve Başbakan da dahil herkesin bildiğini anlatan Kezban Yönlüer, “Bu KKTC devletinin suçudur” vurgusu yaptı.

“OCAK AYINDAN BERİ UZLAŞMA GİRİŞİMLERİMİZ YANITSIZ”

Sendikalıyı destekleyen bir kurumun Ocak ayından beri sendikanın tüm uzlaşma girişimlerini yanıtsız bıraktığına dikkat çeken Yönlüer, “Sendikaya ve hak aramaya gösterdikleri bakış açısını ortaya koyuyor zaten” diyerek sözlerini noktaladı.

DIŞİŞLERİ’NİN AÇIKLAMASI…

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Bazı medya kuruluşlarınca yapılan haberlerde, gerçek dışı iddialara yer verilerek Ankara’daki KKTC Büyükelçiliğimizde mahalli statüde görev yapan bazı çalışanlarımızın grev oylamasına gidecekleri belirtilmiştir.

Haberde iddia edildiği üzere, Büyükelçiliğimiz hiçbir zaman sendikalaşmayı engelleyici bir tutum sergilememiş, tam aksine “işveren vekili” konumunda olması sebebiyle işçi sendikasına üye olamayan çalışanların bu niteliğini ortadan kaldırıp onların sendikaya üye olmasına destek olmuş, sendikalaşmanın en temel hak olduğunu her durumda ifade etmiştir.

“EURO BAZINDA YÜZDE 40, YÜZDE 35 VE YÜZDE 30 ORANLARINDA ZAM YAPILDI”

Tez-Koop İş Sendikası’nın yetkili sendika olduğunun Büyükelçiliğimize bildirilmesinden çok önce başlatılan, çalışanlarımızın hayat pahalılığından kaynaklanan mağduriyetlerini gidermek amaçlı maaş düzenlemesi sonuçlandırılmış ve bu bağlamda, 2024 yılı itibarıyla üç gruba ayrılan çalışanlarımızın maaşlarına Euro bazında %40, %35 ve %30 oranlarında zam yapılmıştır.

Bunun ötesinde, Türkiye’de mahalli statüde çalışanlarımızla yapılan iş sözleşmelerinde, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Kanunu Madde 27 uyarınca çalışma şartlarına ilişkin her konuda Türkiye Hukuku’nun mu KKTC Hukuku’nun mu seçildiği açıkça belirlenmiştir. Buna göre, Euro üzerinden ücret almakta olan çalışanlara, ayrıca 13. maaş ikramiyesi ödenmekte, haftalık çalışma süreleri, 4857 sayılı Türk İş Kanunu’ndaki 45 saatten farklı olarak KKTC İş Yasası uyarınca 40 saat olarak uygulanmakta, Cumartesi ve Pazar günleri hafta tatili olarak uygulanmakta, yıllık izinleri hem KKTC Hukukundan hem de Türk Hukukundan daha fazla olacak şekilde 10 yıla kadar 20 iş günü, 10 yıldan fazla çalışanlarda 30 iş günü olarak uygulanmakta, sadece iş sözleşmesinin sona ermesi bakımından 4857 sayılı Türk İş Kanunu esas alınmaktadır.

Görüldüğü üzere, Büyükelçiliğimiz çalışanları, iş hukukuna ilişkin birçok konuda KKTC mevzuatına tabi şekilde ve Türk İş Kanunu’ndan çok daha ayrıcalıklı haklarla ve şartlarda çalıştırılmaktadır. Personelimize 2024 yılında anlamlı oranda maaş zammı yapılmasına rağmen, “insan onuruna yakışır çalıştırılmadıkları ve bu amaçla sendikalaştıkları ve sendikalaşma nedeniyle istifaya zorlandıkları” gibi gerçek dışı iddialarda bulunulmaktadır. Sendikanın ekonomik ve sosyal şartların çok üzerinde, Euro bazında %90 zam talebi gibi kabul edilmesi mümkün olmayan talebine olumlu cevap verilmemesi nedeniyle, konu çarpıtılarak kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır.

“İSTEDİKLERİ FAHİŞ ZAMMA OLUMLU CEVAP BEKLEMEK SENDİKAL FAALİYET DEĞİLDİR”

Büyükelçiliğimizin çalışanlarını istifaya zorladığına ilişkin iddialar tamamen asılsızdır. Böyle bir iddiası bulunanların bunu medya kuruluşları aracılığıyla kamuoyuna yanıltıcı şekilde duyurmasından ziyade dava açmak suretiyle hakkını arayabileceği bilinmelidir. Bırakın delili, emaresi dahi bulunmayan kişilerin bu şekilde gerçek dışı beyanlarda bulunarak KKTC Büyükelçiliği’nin fahiş ücret zammı taleplerine olumlu cevap vermesini beklemek ise sendikal faaliyet değil, aksine tazminat sorumluluğu doğuran ve kişilik haklarını ihlal eden hukuk dışı davranışlar ve demeçlerdir. Bu yayını yapanlar gibi yaptıranların da sorumluluğu bulunduğu açık olup, Büyükelçiliğimizin bu hususta yasal yollara başvurma hakkı mahfuzdur”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.