Türkiye Deri - İş Sendikası'ndan eylemcilere destek: "Yanınızdayız"

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.57

8.60

$

7.31

Türkiye Deri - İş Sendikası'ndan eylemcilere destek: "Yanınızdayız"

Türkiye Deri - İş Sendikası'ndan eylemcilere destek: "Yanınızdayız"

Türkiye'de faaliyet gösteren Deri - İş Sendikası, Başbakan Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında meydana gelen olaylarla ilgili eylemcileri destekleyen bir basın açıklaması yayınladı. Açıklama şöyle:

Türkiye Deri - İş Sendikası'ndan eylemcilere destek: "Yanınızdayız"
A- A A+

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye yönelik ziyareti esnasında kendisini protesto etmek isteyen sendikalara ve demokratik kitle örgütlerine yönelik gerçekleşen baskınlara ve saldırılara karşı Kıbrıslı emekçilerin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Kıbrıs sorununun dünya siyasetindeki belli başlı sorunlardan biri olduğu ve Kıbrıs halkının çözülemeyen bu sorun nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığı herkesin malumudur. KKTC'nin Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamış olması ve adaya konumlanan binlerce asker ve fiili olağanüstü hal hali, buna ek olarak Kuzey'in ekonomik ve siyasal açıdan Türkiye'ye bağımlılığı ve gündelik yaşamı tehdit eden kontrolsüz nüfus akışı ve mafya vb suç örgütlerinin yaygınlığı doğal olarak Kıbrıs halkının tepkini çekmektedir. Bu haklı sebeplerle hareket eden Kıbrıs emekçilerinin taleplerini demokratik yöntemlerle ortaya koymaları ve mevcut duruma sebep olarak gördüklerini protesto etmeleri de en temel haktır. Kıbrıs sorununun bir parçası olan ve sendikaların genel grevinin ardından Kıbrıs halkına hakaret eden Türkiye başbakanını protesto etmeleri de demokratik normlara uygun, evrensel bir haktır. Doğal olmayan ise bunun baskı ve zor ile engellenmeye çalışılmasıdır.

Başbakan Erdoğan'ın ziyareti esnasında KTAMS'n polis tarafından basılması, KTOEÖS ve KTÖS'teki pankartların zorla indirilmesi ve protesto hakkını kullananların polis şiddetine maruz kalması kabul edilebilir bir durum değildir. Kıbrıs emekçilerinin ve onların meşru örgütleri olan sendikalarının talep ve eleştirilerinin zorla engellenmesi meydanlarda atılan nutuklarda dile getirilen güzel sözlerin samimiyetini de tartışmaya açacaktır.

Bizler söz ve ifade özgürlüğünü savunuyor, baskı ve zora uğrayan Kıbrıslı sendikalara, üyelerine ve Kıbrıs halkına geçmiş olsun diliyor, onların haklı taleplerinde yanlarında olduğumuzu vurguluyoruz.

Kıbrıs sorunu Kıbrıs halkının ve emekçilerinin talep ve eleştirileri dinlenmeden çözülemez. Kıbrıs sorunun çözümü Kıbrıs halkının ellerindedir. Güzel Kıbrıs adasının barış ve huzur adası haline gelmesi ancak Kıbrıs emekçilerinin ortak mücadelesiyle hayat bulacaktır.

Deri-İş Sendikası Yönetim Kurulu"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER