Santralin filtresiz çalışması, turizm yatırımcılarını endişelendiriyor

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Santralin filtresiz çalışması, turizm yatırımcılarını endişelendiriyor

Santralin filtresiz çalışması, turizm yatırımcılarını endişelendiriyor

İskele Kalecik bölgesine yapılacak turizm yatırımları, bölgede faaliyet gösteren santralin filtresiz bacasından çıkan gazlar yüzünden yatırımcıları endişelendiriyor.

Santralin filtresiz çalışması, turizm yatırımcılarını endişelendiriyor
A- A A+

Kuzey Kıbrıs'ın turizm yatırımlarında gözde yerlerden biri haline gelen Bafra bölgesinde geçtiğimiz hafta açılışı yapılan 5 yıldızlı Nuh'un Gemisi Otelinden sonra faaliyete geçen otel sayısı iki oldu. Bölgede planlaması yapılan en az 10 otel daha ileriki yıllarda sırasıyla açılarak faaliyete geçecek. Hatta TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bafra'ya havaalanı düşünülebilir" sözü bile Türkiye'nin Bafra bölgesine verdiği önemi ve yatırım teşviklerini öne çıkarmaya yetiyor.

BÜROKRATLAR İŞİN CİDDİYETİNDE DEĞİL

Bafra bölgesine 3–5 kilometre uzaklıktaki İskele-Kalecik bölgesi ise turizm yatırımlarının yeni gözdesi. Türk, Rus ve İsrailli yatırımcıların projelerini hazırladığı ve Dubai tarzı çok katlı rezidans otellerin yer alacağı Kalecik bölgesinde, bürokratların bu işin ciddiyetine yeteri kadar önem göstermemesi yüzünden hayata geçirilememektedir. Safaköy'de yapımına başlanan Skyline Otel yine bu nedenlerle bitirilememektedir. Oysa İskele Belediye başkanı Halil Orun Kalecik Bölgesinin turizme açılmasıyla, İskele'nin büyük bir dinamizm kazanacağını sık, sık vurgulamakta ve istikbal turizmde demektedir.

YILSONUNA KADAR FİLTRE TAKACAK

Ancak 2003 yılında hizmete giren AKSA şirketinin işlettiği Kalecik Elektrik Santralinin, hala bacalarına filtre takmaması, çıkardığı zehirli gazlar neticesinde bölge insanını zehirlemekle kalmayıp, turizmin önünde de bir engel teşkil ettiği, bölgede yer alan sivil toplum örgütlerince defalarca gündeme getirilmiştir. Geçtiğimiz hafta başında Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığına bağlı Çevre Koruma Dairesi'nin santralde yaptığı inceleme sonrası, bu yılın sonuna kadar santrale süre verildiği ve yılsonuna kadar santralin bacalarına filtre sisteminin takılmasının zorunlu hale getirildiği belirtildi.

FİLTRESİZ BACA KORKUTUYOR

Turizm yatırımcıları Bafra'ya 12, Kalecik bölgesine ise 5 otel yapımının düşünüldüğünü, bunların toplam maliyetinin 2 milyar dolar civarında olduğunu, oysaki zehirli gaz çıkaran bacaya takılacak filtrenin sadece 25 milyon dolar tutacağını ifade ediyorlar. Ve böyle bir rakam için yatırımcıların önünün tıkanmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Haluk Doğandor - Star Kıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER