TKÖD vurguladı: "Kask takma tüzüğünün gecikmesi, ölümle eşdeğer"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

TKÖD vurguladı: "Kask takma tüzüğünün gecikmesi, ölümle eşdeğer"

TKÖD vurguladı: "Kask takma tüzüğünün gecikmesi, ölümle eşdeğer"

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD), motosiklet sürücülerine kask takma zorunluluğu getirecek tüzüğün Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu'nca onaylanmasına rağmen Maliye Bakanlığı'nca halen Bakanlar Kurulu'na götürülmemesini eleştirerek, bu gecikmenin ölümle eşdeğer olduğunu belirtti.

TKÖD vurguladı: "Kask takma tüzüğünün gecikmesi, ölümle eşdeğer"
A- A A+

TKÖD, 2010 yılında 42; 2011'de ise bugüne kadarki kazalarda 18 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, ölenlerin üçte birinin motosikletliler olduğuna işaret ederek Maliye Bakanlığı ve hükümetin yetkilerini kullanmak ve tüzüğü geçirmek için daha neyi beklediğini sordu.

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı yazılı açıklamasında, geçen yıl trafik kazalarında hayatını kaybeden 42 kişiden 6'sının; bu yıl ise 18 ölümden 6'sının motosikletliler olduğunu kaydederek, bu yılki kazalarda ölenlerden 3'ünün 18 yaşın altında yani ehliyetsiz ve kasksız olduğunu bildirdi.

"Bütün bu kazalar geliyorum dedi. Uyarılar yapıldı, ama devlet üstüne almadı" diyen Avcı, gençlerin motosiklet merakının arttığını, ucuz ve kolay ulaşılabilir, masum görünüşü ve havalı ve ehliyetinin de sadece 10-15 sözlü soruyla alınabilir olmasının gençleri kamçıladığını anlattı.

Gelecek tehlikeye dair uyarılar yaptıklarını ve ocak ayında da Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu'na motosikletlilerin kask takmasını zorunlu kılacak tüzük değişikliği önergelerinin oybirliğiyle kabul gördüğünü belirten Mehmet Avcı, tüzüğü Bakanlar Kurulu'na götürmesi gereken Maliye Bakanlığı'nın memur ve yetkililerinin olaya ilgisiz davranması, yavaş davranması veya engellemesinin kabullenilemeyeceğini ifade etti.

"GECİKME ÖLÜMLE EŞDEĞER"

TKÖD Başkanı Avcı, şunları kaydetti:

"Bu gecikme ölümle eşdeğer olmuştur. Ölümlerde tüzüğü geçirmeyenler de sorumlu tutulmalıdır. Yetkililerin, başlık takmadan motosiklet kazasında hayatlarını kaybeden gençlerin cenazesine katılmaktan önce görevleri, bunların yaşanmaması için kask tüzüğünü ilk Bakanlar Kurulu'ndan geçirmektir. Çarşamba gün beklentimiz budur. Devlete sormazlar mı? 17 yaşındaki çocukların motosiklet kullanmalarının önüne geçmiyorsun, geçemiyorsun, kask takmalarını da engelliyorsun… Neden? Ülkemizde yol güvenliğini böyle mi sağlıyorsunuz? Yarın bir motosikletli daha başını çarparak hayatını kaybedebilir. Sorumlu sadece sürücü gösterilemez. Yetkililerin de sorumluluğu vardır."

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER