Rüşvet iddialarının odağındaki isim Baltacıgil, görevden alındı

loading
1 Aralık, Salı
£

10.46

9.39

$

7.85

Rüşvet iddialarının odağındaki isim Baltacıgil, görevden alındı

Rüşvet iddialarının odağındaki isim Baltacıgil, görevden alındı

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Şehir Planlama Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil, rüşvet iddiaları nedeniyle bugün üçlü kararnameyle görevden alındı. İddiaların, İçişleri Bakanlığı tarafından polis soruşturması ve yargı sürecine havale edilmemesi ciddi eleştirilere neden oldu. Baltacıgil ile ilgili iddialar hakkında cezai işlem yapılmadan, görevden alınması ve müşavirlik hakkı kazanmasının ödüllendirme olacağı görüşü de kamuoyu nezdinde ağırlık kazanıyor. Bu tür rüşvet iddialarında üçlü kararname ile görevden almanın yanında, cazai işlem yapmanın da şart olduğuna işaret ediliyor.

Rüşvet iddialarının odağındaki isim Baltacıgil, görevden alındı
A- A A+

Kıbrıs Postası Özel - Şermin Sarro

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Şehir Planlama Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil, rüşvet iddiaları nedeniyle bugün üçlü kararnameyle görevden alındı.

İddiaların, İçişleri Bakanlığı tarafından polis soruşturması ve yargı sürecine havale edilmemesi ciddi eleştirilere neden olurken, rüşvet iddialarıyla suçlanan üst kademe yöneticisinin üçlü kararname ile görevden alınarak, müşavirlik hakkı kazandığına dikkat çekildi.

Baltacıgil ile ilgili iddialar hakkında cezai işlem yapılmadan, görevden alınması ve müşavirliğe getirilmesinin ödüllendirme olacağı görüşü de kamuoyu nezdinde ağırlık kazanıyor.

MÜŞAVİRLİK HAKKI KAZANDI

Kıbrıs Postası'na konuşan kaynaklar, rüşvet iddialarının basına yansımasının ardından İçişleri Bakanlığı'nda konuyla ilgili görüşmelerin yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirttiler.

İddialarla ilgili cezai soruşturma başlatılmamasını eleştiren kaynaklar, yasaya göre üst kademe yöneticisinin üçlü kararname ile görevinden alınması durumunda, müşavirlik hakkı kazandığına dikkat çektiler.

ÇAVUŞOĞLU, ARAŞTIRMALARI BİZZAT KENDİSİ SÜRDÜRDÜ

Bu tür rüşvet iddialarında üçlü kararname ile görevden almanın yanında, cezai işlem yapmanın da şart olduğuna işaret edilirken, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun konuyu polis soruşturması ve yargı sürecine havale etmemesi ciddi eleştirilere neden oldu.

Çavuşoğlu basına yaptığı açıklamalarda, rüşvet iddialarını hassasiyetle soruşturduklarını, konuyu polise bildirmediklerini ve bizzat kendisinin sürdürdüğü araştırmalarının bugün son noktaya geleceğini açıklamıştı.

"ARAŞTIRMANIN SONUCU BEKLENMEDEN GÖREVDEN ALINDI"

Şehircilik ve Planlama Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil'in görevden alınmasıyla ilgili İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı'ndan da yazılı açıklama yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, konuyla ilgili olarak "iyi niyetle dahi olsa özel bir şirkete verilmek üzere aldığını iddia ettiği söz konusu fatura tutarının tahsil edilmesinde 'aracılık' yapması, kamu yönetimi etik kuralları açısından büyük bir hatadır" diyerek, soruşturmanın sonucu beklenmeden görevden alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Söz konusu iddialar bakanlığımıza ulaştığı gün gerekli hassasiyet gösterilerek, her ne koşulda olursa olsun ilgili daire müdürünün kamu yönetimi etik kuralları dışında hareket ettiği kanaatine varılmıştır" denilerek, "Araştırmanın selameti ve gizliliği esas alınarak, sonuca ulaşmadan kamuoyuna duyurulması farklı spekülasyonları da beraberinde getirebileceğinden dolayı olayın yaşandığı gün ayrıntılı açıklamadan uzak durulmuştur" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bugün geldiğimiz noktada bakanlığımızca yapılan değerlendirme sonucu, ilgili daire müdürünün yaptığı savunma doğrultusunda, iyi niyetle dahi olsa özel bir şirkete verilmek üzere aldığını iddia ettiği ve kabul ettiği söz konusu fatura tutarının tahsil edilmesinde 'aracılık' yapması, kamu yönetimi etik kuralları açısından büyük bir hatadır ve bakanlığımız tarafından asla kabul edilebilir bir durum değildir. Bu çerçevede Şehircilik ve Planlama Dairesi Müdrü Sayın Hasan Baltacıgil'in görevden alındığını kamuoyuna duyururuz."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER