KTAMS: "Maliye Bakani Ersin Tatar 'yalan' söylemeye devam ediyor"

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.57

8.60

$

7.31

KTAMS: "Maliye Bakani Ersin Tatar 'yalan' söylemeye devam ediyor"

KTAMS: "Maliye Bakani Ersin Tatar 'yalan' söylemeye devam ediyor"

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası adına Başkan Ahmet Kaptan, Ersin Tatar'ın dünkü döviz kurlarının yükselmesini avantaja çevirmek ile ilgili yaptığı açıklamayı eleştirdi. Açıklamanın tam metni şöyle:

KTAMS: "Maliye Bakani Ersin Tatar 'yalan' söylemeye devam ediyor"
A- A A+

Ulusal Birlik Partisi gerek hükümet olmadan önce gerekse hükümet olduktan sonra tüm toplumla paylaştığı yazılı vaatlerin aksi bir şekilde hareket ederek Kıbrıslı Türkleri aldatmıştır.

UBP,Hükümet olmadan önce sendikalara verdiği yazılı belge ile eşel mobile kesinlikle dokunmayacağını belirtmiş ancak hükümet olur olmaz ise verdiği sözlerin tam aksine eşel mobili önce 2 aydan 6 aya çıkarmış,ardından ise tamamen kaldırmıştır.

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Emeklilere verdiği yazılı taahhütlerin tam aksi bir şekilde hareket ederek emeklilerden vergi almış ve UBP'nin yalanlarına bir yenisini daha eklemiştir.

Son günlerde dövizde yaşanan artış karşısında "PANİK YOK, DÖVİZİN ARTMASIYLA ÜLKE UCUZLAYACAK" açıklamalarında bulunan Sayın Ersin Tatar bugünde halka yalan bilgiler sunmaktadır.
Çalışanların gerek enflasyon gerekse döviz kurlarındaki artış karşısında alım gücünü koruyan eşel mobil uygulamasının UBP hükümetince yürürlükten kaldırılması sonucu son günlerdeki dövizdeki artış ile çalışanları zor günler beklemektedir.

Lise Hizmet Sınıfında bareminin topunda olan bir memur Temmuz 2010'da maaşına karşılık 2,129 Sterlin alırken Temmuz 2011 itibari ile 1,786 Sterlin alabilmektedir.Bu durumda da görülmektedir ki 343 Sterlin memurun maaşında bir kayıp oluşmuştur.

Üniversite Hizmet Sınıfında bareminin topunda olan bir memur Temmuz 2010'da maaşına karşılık 2,342 Sterlin alırken Temmuz 2011 itibari ile 1,965 Sterlin alabilmektedir. Burda da 377 Sterlin bir kayıp oluşmaktadır.

GÖÇ YASASI ile birlikte 1.1.11 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni barem tablosuna göre ise lise hizmet sınıfında işe başlayan bir memur Ocak 2011 itibari ile maaşına karşılık 698 sterlin alabilirken Temmuz 2011'de ise 597 Sterlin alabilmekte ve sterlin bazında 101 sterlin maaşta kayıp oluşmaktadır.

1300 TL ile geçim mücadelesi veren asgari ücrete çalışan bir emekçi Ocak 2011'de maaşına karşılık 541 Sterlin alabilirken Temmuz 2011 itibari ile maaşına karşılık 463 Sterlin alabilmekte ve sterlin bazında 78 Sterlin maaşında kayıp oluşmaktadır

Diğer döviz kurları ile de örnekleyebileceğimiz bu tablo bize göstermektedir ki çalışanların dövizdeki artışla ciddi bir şekilde alım gücü düşmektedir.

Halkın büyük bir çoğunluğunun döviz cinsinden borçlanmış olması sebebi ile maaşlarda yaşanan kaybın yanı sıra bankalara ödenen taksit miktarları artmakta buna karşılık ise eşel mobil uygulaması kaldırıldığından 7 aydır artan enflasyona karşısında da çalışanların alım gücü düşmektedir.

Bilindiği üzere yerli üretim UBP hükümetince sıfırlanmış ve ithalata bağımlı bir Kuzey Kıbrıs ekonomisi yaratılmıştır. Temel tüketim maddelerinden birçok ürüne kadar dışarıdan ithal ettiğimiz ürünler dövizdeki artış sebebi ile zamlanacak ve Sayın Ersin Tatar'ın gazetelere verdiği demecin tam aksine ülkemiz pahalanacaktır.

Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar'ın yapmış olduğu açıklama hiçbir iktisadi teori ve önermeye uymamaktadır. Toplumu dövizdeki artış ile ülkemizin ucuzlayacağı yalanı ile kandırmaya çalışan Sayın Ersin Tatar'ı artık topluma yalan söylememeye davet ediyoruz.

Çalışanların alım gücündeki gerileme ile piyasalarda ciddi sıkıntılar yaşanacaktır.Emekçilerin alım gücünün gerilemesini önlemek amacı ile yıllardır uygulanan ve daha sonra işbirlikçi UBP hükümetince kaldırılan eşel mobil hakkımızın bir an önce geri verilmesini talep etmekteyiz

Ahmet Kaptan
Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER