Özel Temsilci Özersay vurguladı: "Rumlar, güvensizliği besliyor"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Özel Temsilci Özersay vurguladı: "Rumlar, güvensizliği besliyor"

Özel Temsilci Özersay vurguladı: "Rumlar, güvensizliği besliyor"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, "Kıbrıs Rum tarafında yerleşmiş ve kanıksanmış bir uygulama haline dönüşen sızdırma operasyonlarının hedefinde, müzakere sürecinin başarısının olduğunu vurguladı.

Özel Temsilci Özersay vurguladı: "Rumlar, güvensizliği besliyor"
A- A A+

Özersay Rum basınında yer alan üstelik manipülasyon maksatlı çarpıtılmış haberlerin Kıbrıs Türk tarafında hayal kırıklığı yarattığını vurgulayarak "Bu hareketler zaten var olan ve mücadele ettiğimiz güvensizliği daha da beslemektedir" dedi.

Özel Temsilci Özersay, Kıbrıs Türk tarafı olarak bu konuda BM nezdinde girişimlerde bulunduklarını da açıkladı.

Özersay, "Sayın Cumhurbaşkanımız bu durmdan ciddi şekilde rahatsızdır. Bu durum hem sorumsuzluğa hem de iyi niyet eksikliğine delalet eder. BM Genel Sekreterine bu yeni dönemde görüşmelerin gizliliği konusunda her iki lider de söz vermişlerdi. Buna rağmen Rum basınında yer alan üstelik manipülasyon maksatlı çarpıtılmış haberlerin Kıbrıs Türk tarafında hayal kırıklığı yarattığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu hareketler zaten var olan ve mücadele ettiğimiz güvensizliği daha da beslemektedir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının Özel Temsilcisi Kudret Özersay, yoğunlaştırılmış görüşmelerin içeriğiyle ilgili olarak Rum basınında yer alan manipülasyon maksatlı sızdırmalarla ilgili TAK'a açıklama yaptı.

Özersay, Kıbrıs Rum tarafında yerleşmiş ve kanıksanmış bir uygulama haline dönüşen sızdırma operasyonlarının hedefinde müzakere sürecinin başarısının olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu durumdan ciddi şekilde rahatsız olduğunu kaydeden Özersay, Bu durum hem sorumsuzluğa hem de iyi niyet eksikliğine delalet eder. BM Genel Sekreterine bu yeni dönemde görüşmelerin gizliliği konusunda her iki lider de söz vermişlerdi. Buna rağmen Rum basınında yer alan üstelik manipülasyon maksatlı çarpıtılmış haberlerin Kıbrıs Türk tarafında hayal kırıklığı yarattığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu hareketler zaten var olan ve mücadele ettiğimiz güvensizliği daha da beslemektedir" dedi.

TÜRK TARAFINDAN BM NEZDİNDE GİRİŞİM

Kıbrıs Türk tarafı olarak bu konuda BM nezdinde girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Özersay şunları söyledi:

"Sanırım toprak başlığı altında neden harita ve rakamların şimdi ve bu ortamda, yani Rum basınına her şeyin bilinçli olarak sızdırıldığı bir ortamda, müzakere yapılamayacağı ve bunun son aşamada, bir başka formatta yapılması gerektiği daha net şekilde görülecektir. Bu samimiyetsizlik Rum halkının Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu pozisyonlar konusundaki yanlış algısını beslemek amacıyla sergilenmektedir. Bu ve benzeri yöntemlerle Rum halkına, "Kıbrıslı Türkler müzakerelerde aşırı talepler ortaya koyuyor" şeklinde yanıltıcı mesajlar gönderiliyor, böylece bizim beklentilerimiz konusunda Güneyde yaratılan yapay ve olumsuz imaj kemikleşiyor. Oysa bu türden güvensizlik ve yapay imajları kırmak uzun yıllar alır. Bunu yapan zihniyet iyi niyetten yoksun bir zihniyettir ve belli ki müzakerelerin başarısını hedef alıyor".

Özersay, "Bu manipülasyonları yapanların muhtemelen Güney Kıbrıs'ta var olan ve kendilerini rahatsız eden gündemi değiştirmeyi de hedeflediklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"Öyle anlaşılıyor ki Kıbrıs Rum halkının bizimle ilgili yanlış bilgilenmesini istiyorlar, ancak son haftalarda Güney Kıbrıs'ta yaşanan gelişmeler Rum halkının gerçekleri görmeye başladığını gösteriyor. Bizim Kıbrıs Rum halkına çağrımız bu türden kötü niyetli imaj oyunlarına gelmemeleri yönündedir"

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER