CTP-BG'den yoğunlaştırılmış müzakere süreci ile ilgili değerlendirme

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

CTP-BG'den yoğunlaştırılmış müzakere süreci ile ilgili değerlendirme

CTP-BG'den yoğunlaştırılmış müzakere süreci ile ilgili değerlendirme

CTP - BG Parti Meclisi bir bildiri yayınlayarak Cenevre Zirvesi'nde alınan karar doğrultusunda gelişen yoğunaştırılmış müzakere sürecini değerlendirdi. Açıklamanın tam metni şöyle:

CTP-BG'den yoğunlaştırılmış müzakere süreci ile ilgili değerlendirme
A- A A+

CTP-BG 7 Temmuz 2011'de gerçekleşen Cenevre Zirvesi'nde alınan karar doğrultusunda 25.07.2011 tarihinde ilk toplantısı gerçekleşen yoğunlaştırılmış müzakere sürecini yakından takip etmektedir.

CTP-BG, temel tüm konuların ele alınacağı bu müzakere sürecinde, Ekim ayında yapılacak New York Zirvesine kadar bugüne değin elde edilmiş ilerlemelerin ötesinde ilerlemeler sağlayabilmesi için, her iki tarafın da çözüm hedefli yapıcı yeni önerileri müzakere masasına getirmeleri gerektiği inancındadır.

Yapılacak tüm öneriler 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008 Liderler açıklamalarına uygun şekilde tek vatandaşlık ve tek egemenliği olan, eşit statüde iki kurucu devlete haiz tek uluslararası kimlikli Federal bir yapıya uygun olmalıdır.

Bu süreçte, Cenevre Zirvesinde mutabık kalındığı üzere, BM'nin oluşabilecek tıkanıklıkların aşılabilmesi hedefi ile artan katkıları olacağı önemli bir unsurdur. Her iki tarafın da hâlihazırda geçirmekte olduğu önemli ekonomik ve siyasi sorunlar adamızın bir çözüme ne kadar ihtiyacı olduğunu bir kez daha net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Müzakere sürecinin Ekim ayına kadar başarılı bir sonuç getirememesi, BM Genel Sekreteri'nin Güvenlik Konseyi'ne olumsuz bir rapor yazarak iyi niyet misyonuna son verilmesini önermesi dâhil, önemli olumsuzluklara yol açabilecek bir gelişme olacaktır. Böyle bir gelişme adamızın geleceğinin belirsizliğe sürüklenmesinden başka bir anlam taşımayacak, çözümün olumlu getirileri yerine çözümsüzlüğün tüm olumsuzluklarını yaşamaya bizi mahkûm edecektir.

Partimiz bu bilinçle her iki taraftaki tüm siyasi güçlere, bu kritik dönemde çalışmalarını çözüme odaklamaları çağrısını yapmaktadır. Bu noktadan hareketle Rum tarafında yaşanan siyasi iç çekişmelerin müzakere sürecini olumsuz etkilemesine izin verilmemesi gerekmektedir. B.M Genel Sekreteri'nin açıklamasında liderlerin halklarını çözüme hazırlama çağrısı yer almıştır.

Bu safhada, her iki taraftaki iktidar ve muhalefet partilerinin bir araya gelerek sürece olumlu katkı koymaları dâhil olmak üzere sürece gerekli tüm katkıyı CTP-BG'nin koymaya hazır olduğunu bir kez daha yinelemekteyiz.

Son zamanlarda gerek Rum gerekse de Türk tarafının içinden geçmiş olduğu farklı siyasi ve ekonomik süreçler de göz önünde bulundurulduğunda ve özellikle de yoğunlaştırılmış müzakere sürecinin henüz yeni başlamış olduğu bir safhada, süreç ve sürecin muhtemel sonuçları ile ilgili olarak müdahil tüm tarafların kamuya yönelik olumsuz beyanatlarının sürece faydası olamayacağının altını çizer, ilgili taraflara buna gereken dikkati göstermeleri çağrısında bulunuruz.

CTP-BG-Parti Meclisi

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER