Mehmet Çakıcı: "Nüfus yapısını değiştirmeye yönelik bir strateji"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

Mehmet Çakıcı: "Nüfus yapısını değiştirmeye yönelik bir strateji"

Mehmet Çakıcı: "Nüfus yapısını değiştirmeye yönelik bir strateji"

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, beyaz kimlik uygulamasının, binlerce insana vatandaşlık hakkı tanınması anlamına geldiğini söyledi. Çakıcı, "Beyaz kimlik uygulaması, nüfus aktarmak ve buradaki nüfus yapısını, demografik yapıyı değiştirmeye yönelik bir stratejidir" şeklinde konuştu. Çakıcı, yeni bir nüfus akımının gündeme geleceği ve Kıbrıs Türk halkının aleyhine olacağı uyarısında bulundu.

Mehmet Çakıcı: "Nüfus yapısını değiştirmeye yönelik bir strateji"
A- A A+

Kıbrıs Postası

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Sim TV'de Öğlen Postası programına telefonla bağlanarak, Bakanlar Kurulu'nun beyaz kimlik kartı ile yeşil kimlik kartı uygulaması ile ilgili kararını değerlendirdi.

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir konunun siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile değerlendirilmeden Bakanlar Kurulu'ndan geçirilmesini eleştirdi.

Hükümetin, beyaz kimlik kartı uygulaması hakkında siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile değerlendirme yapılarak, konsensüs sağlanacağı sözünü verdiğini hatırlatan Çakıcı, sadece iki toplantı yapıldığını ve ortak bir noktada buluşulmadan uygulamanın Bakanlar Kurulu'ndan geçirildiğini kaydetti.

Çakıcı, muhalefet partileri olarak hükümetle yaptıkları iki toplantıda, yeşil kimlik kartı meselesinin gündeme gelmediğini ve yeni bir konu olduğunu söyledi.

"HÜKÜMET MECLİSİN TATİLDE OLMASINI FIRSAT BİLDİ"

Mehmet Çakıcı, hükümetin meclisin tatilde olmasını fırsat bilerek, alelacele icraatta bulunduğunu söyledi.

Bu dönemde bunun gündeme gelmesini bir fırsatçılık olarak değerlendiren Çakıcı, "Hükümet hiçbir kimseye kulak asmadan, Kıbrıs Türk halkı için böylesine önemli konuları kimseyle tartışmadan dayatma bir politikayla bize dayatmaya çalışıyor" dedi.

"30 BİN KİŞİYE VATANDAŞLIK HAKKI DOĞACAK"

Beyaz kimlik kartı verilmesindeki kriterlere de karşı olduklarını belirten Çakıcı, beyaz kimlik kartının vatandaşlık sürecinden ayrılmadığına dikkat çekerek, bu sürecin binlerce insana vatandaşlık hakkı tanınması anlamına geldiğini söyledi.

"Binlerce insanı yeni vatandaş yapmaya giden bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir" diyen Çakıcı, "Beyaz kimlik kartı konusu yanlış şekilde ortaya atıldı. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Beyaz kimlik, vatandaşlık sürecinden ayrılmış olsaydı belki oturup tartışılabilirdi. Ama bu süreçte binlerce insanı yeni vatandaş yapmaya giden bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Çakıcı, hükümetle yaptıkları son toplantıda, beyaz kimlik konusu ve uzun süreli oturma konularını görüştüklerini ve hükümete, beyaz kimlik kartı uygulamasıyla ilk değerlendirmelerde 30 bin kişi, aileleriyle birlikte ise yaklaşık yüz bin kişiye vatandaşlık hakkı doğacağı uyarısında bulunduklarını belirtti.

"YENİ BİR NÜFUS AKIMI GÜNDEME GELECEK"

Bu durumun Kıbrıs Türk halkının nüfus yapısını bozacak önemli bir tehlike olarak ortada durduğunu söyleyen Çakıcı, yeni bir nüfus akımının gündeme geleceği ve Kıbrıs Türk halkının aleyhine olacak bir durum olduğu uyarısında bulundu.

Çakıcı, "Beyaz kimlik uygulaması, nüfus aktarmak ve buradaki nüfus yapısını, demografik yapıyı değiştirmeye yönelik bir stratejidir" şeklinde konuştu ve "nüfus sorunu müzakereleri de etkileyecek bir durum olarak ortaya çıkacak" uyarısında bulundu.

"KIBRIS TÜRKÜ SESSİZ KALMAMALIDIR"

"Bu durum kabul edilemez. Gerekirse uluslar arası mahkemelere gideceğiz" diyen Çakıcı, "Kıbrıs Türk halkı buna sessiz kalmamalıdır. Kıbrıs Türk halkının varoluşu tehlikeye giriyor. Bu haliyle devam edilirse bu ülkenin sonu yoktur" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER