Çakıcı'dan kimlik tepkisi: "Demografik yapıyı katletme girişimi"

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.57

8.60

$

7.31

Çakıcı'dan kimlik tepkisi: "Demografik yapıyı katletme girişimi"

Çakıcı'dan kimlik tepkisi: "Demografik yapıyı katletme girişimi"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, beyaz kimlik uygulamasının, nüfus aktarmak ve buradaki nüfus yapısını, demografik yapıyı değiştirmeye yönelik bir strateji olduğunu belirterek, yeni bir nüfus akımının gündeme geleceği ve demografik yapının katledileceğini uyarısında bulundu.

Çakıcı'dan kimlik tepkisi: "Demografik yapıyı katletme girişimi"
A- A A+

Kıbrıs Türk halkının geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir konunun siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri ile değerlendirilmeden Bakanlar Kurulu'ndan geçirilmesini eleştiren Çakıcı, hükümetin, beyaz kimlik kartı uygulaması hakkında siyasi partiler ile değerlendirme yapılarak, konsensüs sağlanacağı sözünü verdiğini, bu konuda sadece iki toplantı yapıldığını ve ortak bir noktada buluşulmadan uygulamanın Bakanlar Kurulu'ndan geçirildiğine dikkat çekti. Çakıcı, hükümetle yaptıkları iki toplantıda, yeşil kimlik kartı meselesinin ise gündeme hiç gelmediğini ve tamamen yeni bir konu olduğunu söyledi.

Meclisin tatilde olduğu bir dönemde beyaz kimlik olgusunun gündeme gelmesini 'fırsatçılık' olarak değerlendiren Çakıcı, "Hükümet hiçbir kimseye kulak asmadan, Kıbrıs Türk halkı için böylesine önemli konuları kimseyle tartışmadan dayatmaya çalışıyor" dedi.

Çakıcı, ülkede kayıt altında iş yapmaya çalışan ve binbir zorlukla vergisini ödeyen esnaf, müteahhit, taşeron, taksici ve işadamlarının sıkıntıları ortada iken, binlerce genç işsiz dolaşırken, hükümetin, kayıt dışı çalışarak kayıt altında çalışan kesimleri batağa sürükleyen onbinlerce kişiye af getirmesinin ve yasalar gereği yurtdışında bulunan onbinlerce kişiye de ülkeye geri dönme yolu açacak olmasının hangi amaca hizmet ettiğini sordu…

"100 bin kişiye vatandaşlık hakkı doğacak"

Beyaz kimlik kartı verilmesindeki kriterlere de karşı olduklarını belirten Çakıcı, beyaz kimlik kartının vatandaşlık sürecinden ayrılmadığına dikkat çekerek, bu sürecin binlerce insana vatandaşlık hakkı tanınması anlamına geldiğini söyledi. "Beyaz kimlik, vatandaşlık sürecinden ayrılmış olsaydı belki oturup tartışılabilirdi. Ama bu süreçte binlerce insanı yeni vatandaş yapmaya giden bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir" diyen Çakıcı, beyaz kimlik kartı uygulamasıyla ilk değerlendirmelerde 30 bin kişi, aileleriyle birlikte ise yaklaşık yüz bin kişiye vatandaşlık hakkı doğacağı uyarısında bulunduklarını belirtti.

"Konu mahkemelere taşınacak"

Hükümetin beyaz kimlik kartı ile yeşil kimlik kartı uygulamasını yasa gücünde kararname ile yürürlüğe koymaya çalışmasının anayasaya aykırı olduğu görüşünü de dile getiren Çakıcı, hükümet tarafından ileriye götürülmesi halinde konunun mahkemeye taşınmasının kaçınılmaz olacağını kaydetti.

Binlerce kişiye yeni vatandaşlık verilmesine de kesinlikle karşı olduklarını yineleyen Çakıcı, "Biz evlilik ve kan bağı dışındaki yeni vatandaşlıklara kesinlikle karşıyız. Bu bizim kırmızı çizgimizdir. Bu durum kabul edilemez. Gerekirse uluslar arası mahkemelere gideceğiz" dedi.

Kurumlarını peş keş çeken, yerli işadamını, çalışanını düşünmeyen hükümetin şimdi de vatandaşlıklar ile Kıbrıs Türk halkına dayatma yaptığını kaydeden Çakıcı, "Bu hükümet görevde kaldığı sürece bizi tehlikeli günler beklemektedir. Yapılmak istenen toplumsal varoluşa vurulmak istenen bir darbedir. Buna karşı hep birlikte direnmeliyiz. Halkına karşı ihanet içinde olan bu hükümet en geç eylül ayının sonuna kadar durdurulmalıdır. Ancak, hep birlikte olursak başaracağız, aksi takdirde toplum olarak kaybedeceğiz" şeklinde konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER