Güzelyurt'ta yatırımlar... "Bölge insanı Güzelyurt'a sahip çıkıyor"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Güzelyurt'ta yatırımlar... "Bölge insanı Güzelyurt'a sahip çıkıyor"

Güzelyurt'ta yatırımlar... "Bölge insanı Güzelyurt'a sahip çıkıyor"

Ada'nın en önemli bölgelerinden biri olan Güzelyurt'ta bugünlerde ardı ardına yatırımlar yapılıyor. Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, "Süreç içerisinde Rumların Annan Planı'nı kabul etmemesi bölge insanının bölgeye daha fazla sahip çıkmasına neden oldu" dedi.

Güzelyurt'ta yatırımlar... "Bölge insanı Güzelyurt'a sahip çıkıyor"
A- A A+

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Güzelyurt verilemez' söylemlerinin ardından Güzelyurt'a önemli yatırımlar yapılmaya başlanıldı. Bir çok yatırımın yolda olduğunu söyleyen Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Güzelyurt'un Rumlara verilmesi konusunda her zaman karşı durduklarını ve Güzelyurt'un Rum toprağı olmasını istemediklerini söyledi. Özçınar, "Süreç içerisinde Rumların Annan Planı'nı kabul etmemesi bölge insanı, bölgeye daha fazla sahip çıkmasına neden oldu. Güzelyurt'a yapılan yatırımlar arttı. Gözle görülür bir yatırım artışı var. Buna bağlı olarak Türkiye'nin yatırımları var. Yerel yönetim ve hükümet arsa dağıtımı ve yeni yatırımlar yapıyor" dedi.

"EKONOMİK SORUNLAR MORAL BOZUYOR"

Özçınar, ekonomik sorunların bölge insanının moralini bozduğunu bu sorununun da yeni işyerleri açılarak giderileceğini kaydetti. Özçınar, "Güzelyurt büyük oranda nüfus kaybetti, geri dönüşler olacak. Üniversite yavaş yavaş kendini gösteriyor. Öğrenci sayısı artıyor. Ekonomik hareketlilik olacak. Yıllarca belirsizlik ekonomimizi zayıflattı. Erdoğan'ın duruşu ve açıklamaları Güzelyurt halkının güvenini artırdı" şeklinde konuştu.

"EN BÜYÜK PROJE SU PROJESİ"

Güzelyurt'un geçim kaynağının narenciye olduğunu hatırlatan Özçınar, bölgeye yapılacak en büyük projenin su projesi olduğunu kaydetti. Su projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte Güzelyurt tarımının canlanacağını vurgulayan Özçınar, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının Güzelyurt halkını mutlu ettiğini ifade etti.
Özçınar, "İnşallah buna bağlı olarak bugüne kadar izlenen politikalar yatırım noktasında bölgeye önem verilir. Yurtdışından gelen yatırımcılar yönlendirilmelidir. Yatırım alanımız eğitim sektörümüzdür. Buna bağlı olarak turizm bölgesi olarak bu konuda teşvik yapılmalı. Bu süreç içerisinde daha olumlu bir yatırım yapılmalı. Teşvik artırılmalı. Özel ilgi yapılmalı. Yapılırsa dış yatırımcı artacak" ifadelerini kullandı.

AKİFLER: ANLAŞMA NİYETİ YOK

Güzelyurt'a yapılan yatırımlarla ilgili olarak konuşan Ekonomist Ünal Akifler ise, yapılan yatırımlarla birlikte 'anlaşma niyeti olmadığını' savundu. Akifler, "Yapılan yatırımların az da olsa ekonomik faydası var. İstihdam yaratılacak. Uzun vadeli kedilerle yeni yerler açılacak. Diğer taraftan Annan Planı'ndan Güzelyurt'un bir kısmının verileceği tescil edileceği söylenilmişti. Niyetleri ne bilmem. Belki politiktir. Yapılmadı yatırım. İnsanlar ne olacağını bilmesi lazım. Konutla ekonomi kalkınmaz. Yapılan yatırımlar, moral yatırım gibi bir şeydir. Konutlar bitince işsizlik başlar. Bu yatırımlar yapılırken çalışanı dışarıdan getirirlerse hiçbir anlamı kalmaz" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

"Şapkadan bir tavşan bekliyorsanız, Türkiye Cumhuriyeti'nde ben başbakan olduğum sürece ki 4 yıl sürem var. Çok açık net söylüyorum, mesela benim kitabımda artık Güzelyurt yok. Annan Planı'ndaki gibi Güzelyurt'a bakmıyorum. Güzelyurt tamamen Kuzey Kıbrıs'ındır. (Annan Planı'nda Rumlara veriliyordu) Karpaz'da zaten en ufak oynama yapılamaz. Onlar ibadet yapmaya gelmek isterlerse gelsinler. Annan Planı'nın şartları değişti. Daha farklı oturacağız masaya. Onlar hala Annan Planı'nın üzerine 'biz daha ne alırızı' konuşuyorlar. Kusura bakmasınlar geçti o"

Güzelyurt nüfusu

2006 yılı nüfus verilerine göre Güzelyurt'ta, 31.116 kişi yaşamaktadır

Güzelyurt'un önemi

Kıbrıs adasının kuzeybatısında bulunan Güzelyurt turunçgil bahçeleriyle çevrili, adı gibi güzel bir yerleşim birimidir. Çok verimli toprakları bulunan Güzelyurt'ta portakal, greyfurt, kavun, karpuz, mandalina ile çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir. Turunçgillerin bir kısmı ise meyve suyu yapılarak ada genelinde tüketilmekte bir kısmı ise ihraç edilmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde Kalkanlı köyündedir. İlçe sınırları içerisinde yer alan Lefke Avrupa Üniversitesi ise Güzelyurt'a bağlı Lefke kasabasındadır.

Pelin Şahin - Star Kıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER