1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla mesajlar yayımlanıyor

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla mesajlar yayımlanıyor

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla mesajlar yayımlanıyor

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla devlet ve hükümet yetkilileri, partiler, sivil toplum örgütleri mesaj yayımlıyor. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, milli ve manevi değerlere daha fazla ve sıkı sıkıya bağlanılmasını istedi.

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla mesajlar yayımlanıyor
A- A A+

Kaşif, Kıbrıslı Türk ve Türklük dünyası için çok önemli olan 3 yıldönümünü birlikte kutlamanın mutluğunu yaşadıklarını belirtti.

Kaşif, yarın üç mutlu yıldönümünü birlikte kutlayacaklarını kaydederek, böylesi günlerin milli ve manevi değerlere daha fazla ve sıkı sıkıya bağlanmayı gerektiren günler olduğunu ifade etti.

Kıbrıslı Türklerin çok zor koşullardan geçerek bu günlere geldiğinin unutulmamasını isteyen Kaşif, "Dolayısıyla, toplumsal birlik ve beraberliğimizi hiç kaybetmeden çalışmaya devam etmeliyiz. İnanıyorum ki, el birliğiyle çalışarak ve dayanışmamızı da artırarak daha da güzel günlere kavuşacağız" dedi.

Kaşif, halkın Toplumsal Direniş Bayramı'nı kutlayarak, Kıbrıs'ın fethi ile özgürlük ve var oluş mücadelesinde şehit olan Mücahit, Mehmetçik ve mukavemetçilere rahmet diledi.

DEMOKRASİ VE GÜVEN PARTİSİ

Demokrasi ve Güven Partisi Genel Başkan Tahsin Ertuğruloğlu da, Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, 1 Ağustos'un, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda varolma savaşımının geçirdiği çeşitli aşamaların yıldönümü olduğuna işaret ederek, "Tam 440 yıldır devam eden bu süreç, geçen yüzyıllar içerisinde pek çok kez baskı ve şiddet yoluyla kesintiye uğratılmak istenmişse de, her defasında bir öncekinden daha kararlı bir mücadele ile bugünlere gelinmiştir" dedi.

Kıbrıs Türklerinin adadaki varlığına son verme amaçlı EOKA saldırılarına karşı, 53 yıl önce kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı'nın, 16 yıl boyunca özverilerle, şehitler vererek bu onurlu mücadeleyi sürdürdüğünü anımsatan Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

"1974 Barış Harekatının getirdiği özgürlük ortamında, Kıbrıs Türk halkı kendi egemen yönetimini oluştururken, devletin güvenliği ve halkımızın huzurunun bekçisi olan, çağdaş ve modern yapısıyla Güvenlik Kuvvetlerimiz kurulmuştur.

Demokrasi ve Güven Partisi olarak, sahip olduğumuz yasal hak ve çıkarlarımızla, egemen eşitliğimizi sonsuza dek koruma kararlılığındayız. Ülkemizde yaşanan mevcut koşullar altında endişeye ya da yılgınlığa düşmek yerine, tarihe kazınmış direniş günlerimizi anımsamak, yeni mücadeleler için bizlere gereken gücü verecektir.

Bugün kendi devletimizde, Silahlı Kuvvetlerimizin güvencesinde yaşadığımız bu topraklar için canlarını veren şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anarken, halkımızın ve Güvenlik Kuvvetlerimizin Toplumsal Direniş Bayramlarını en içten dileklerimizle kutluyoruz."

KIBRIS TÜRK PLATFORMU

Kıbrıs Türk Platformu da, mesajında, Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının, 1 Ağustos'ta, üç bayramı bir arada kutlamanın mutluluğunu yaşadığına işaret ederek, özetle şöyle dedi:

"Halkımızın ve Silahlı Kuvvetlerimizin bayramları kutlu olsun.

Tüm insanlık dışı saldırılara, TMT mensupları ve Mücahitler olarak, kimliğimizi ve vatan topraklarımızı korumak amacıyla verdiğimiz varoluş mücadelesinin KKTC Devletinin kurulmasıyla,
taçlandırılmış olmasını görebilmenin onur ve gururunu yaşıyoruz.

Bizlere bu günleri gösteren TMT mensupları ve Mücahitlerimize, Mehmetçiklerimize minnet ve şükranlarımızı arz ediyoruz. Bu uğurda, canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

Geçmişi bilenler olarak bugün egemen bir halk olarak, KKTC çatısı altında barış ve özgürlük içerisinde yaşıyor olmanın değerini çok iyi biliyoruz. Emanetiniz bizlerin ve Silahlı Kuvvetlerimizin emin ellerindedir."

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği de, yayınladığı mesajda, Toplumsal Direniş Bayramı'nı, geçmişten ders alarak, geleceğe güvenle bakarak ve KKTC Devletinin değerini daha çok anlayarak, onur ve gururla kutladıklarını belirtti.

Kutlanan günlerin her birinin, Kıbrıs'a Türklük mührünün vurulduğu tarihi günler olduğunu ifade eden Emekli Astsubaylar Derneği, şunları ifade etti:

"Kıbrıs Türk halkının geleceği, egemen devlet varlığımız temelinde siyasi eşitliğimize ve Türkiye'nin vazgeçilmez garantörlüğüne dayalı, ortak bir çözüme veya Türkiye'nin garantörlüğünde KKTC Devletinin egemen varlığını ilelebet sürdürmemize bağlıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetlerimiz dışında, hiçbir uluslararası güç ve kuruluşa güvenmiyoruz. Silahlı Kuvvetlerimize güvenimizi yinelerken, halkımızın ve Güvenlik Kuvvetleri mensuplarının Toplumsal Direniş Bayramını kutlar, bu tarihi varoluş sürecimizde şehit düşenleri minnet ve rahmetle, hayatta olan Mücahit ve gazilerimizi saygıyla anar, şükranlarımızı arz ederiz."

ÇUKUROVALILAR DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ

Yayınladığı mesajda, "Bu mutlu günde, Kıbrıs'ın Türk vatanı yapılmasını, İngiliz sömürge idaresi ve Rum-Yunan emperyalizmine karşı, vatan topraklarımızın şanlı bir direnişle savunulmasını gerçekleştiren TMT'nin kurulmasını ve mücahitlerimizin tarihi görevlerini tamamlayarak, görevlerini GKK'ya devretmesinin yıldönümlerini kutlamanın onurunu yaşıyoruz" diyen Çukurovalılar Dayanışma ve Kültür Derneği de, Kıbrıs Türk halkı ve Türk ulusunun bayramını kutladı.

Dernek, şehitleri rahmet, Mücahit ve Mehmetçik gazilerini minnet ve şükranla anarak, şunları dile getirdi:

"Sizlerin bizlere kutsal emaneti Kıbrıs Türk toprağıdır, böyle kalacak ve bütün Türklerin vatanı olmaya devam edeciktir. Emanetiniz bağımsız ve egemen KKTC Devleti, bizlerin emin ellerinde, tanıtılacak, yüceltilecek ve gelecek nesillere devredilecektir."

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER