İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Lefkoşa surlariçi canlanıyor

Lefkoşa surlariçi canlanıyor

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile SECOND Projesi tarafından yürütülen Lefkoşa Surlariçi Çarşısı'nın ekonomik gelişimini sağlamayı amaçlayan projesi, 'Lefkoşa Surlariçi Çarşı İnsiyatifi', yarın Büyük Han yanındaki Lefke Hanı Meydanı'nda saat 17.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek bir açılış etkinliği ile uygulamaya geçiyor.

Yayın Tarihi: 24/05/12 09:22
okuma süresi: 5 dak.
Lefkoşa surlariçi canlanıyor
A- A A+

Etkinlikte 'Lefkoşa Surlariçi Çarşı İnsiyatifi'nin gerçekleştireceği çalışmalar hakkında bilgi verilecek ve bölgeye özgü görsel kimliğin oluşturulması amacı ile 'Lefkoşa Surlariçi Çarşısı Logo Yarışması' duyurusu yapılacak. 'Çarşıda Bişeyler Oluyor!' sloganı ile festival havasında halka açık gerçekleşecek olan açılışta bölge restoranlarından geleneksel ikramların yanı sıra Öldüren Şampanya müzik grubu tarafından müzik dinlentisi sunulacak.

1 SENELİK KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

Ekonomi ve Enerji Bakanlığının küçük orta boy işletmeleri geliştirilmesi için başlattığı çalışmalarının kapsamında destek verdiği projeyle ilgili olarak Bakan Sunat Atun, 2008'in ikinci yarısından itibaren ekonominin temel taşlarından olan esnaf ve KOBİ'lerin ihtiyaçlarının belirlenerek gelişmesini sağlamak için Küçük Orta Boy İşletmelerin Geliştirme Merkezi KOBİGEM oluşturulduğunu hatırlatarak : " Bu merkezin yapmış olduğu strateji raporlarında tüm taraflara sorularak belirlenen ihtiyaç tespit bölümünde belirlendiği gibi birinci ihtiyaç ucuz finansal kaynaklara erişim olmuştur ve biz 2009 dan bu yana elimizde bulunan tüm kaynakları zorlayarak yaklaşık 2.100 küçük işletme ve esnafımıza 85.000.000 TL tutarında ucuz finansal kaynağa erişimi sağladık." dedi.

Atun,ülkede yatırımları teşvik amaçlı, proje karşılığı hibe programlarını yürüterek orta boy KOBİ'lerin yatırımlarına yapmış olduğumuz desteğin başarı ile devam ettiğini söyleyerek ,aynı paketlerde küçük ve micro ölçekli işletmeler için olan hibe programlarını planlamakta olduklarını belirtti. Atun: "Tüm esnafımızın en büyük sorunu olan teminat sorununa Sivil Toplum Örgütlerimizle beraber yapmış olduğumuz çalışmalar sonrası Kefalet Kooperatifleri tamamlanmış ve işleyişe geçmek üzere yeni ürünler geliştirilmektedir" dedi.

Amaçlarının "tüm eksiklerin bir bütün olarak ele almak ve kalıcı çözümler yaratmak" olduğunu söyleyen Bakan Atun,bu nedenle esnaf ve küçük işletmelerin eğitim ihtiyacını da giderilmesi için AB-SECOND projesi ve üniversiteler aracılığı ile konusunda uzman eğitmenlerin eşliğinde yeni ve mevcut girişimcilere yönelik çok önemli eğitim programlarının tamamladıklarını ve yogun talep nedeni ile yenilerini de başlatıklarını söyledi.

Atun şöyle devam etti: "Ayrıcalıklı bölgelerimizden Lefkoşa –Suriçi ve Magosa Kaleiçi için uzmanların katkıları ile iki koldan yeni projeler oluşturulmuştur. Farklı ihtiyaçlara sahip olan bu özel bölgeler için Bakanlığımızın hedef alanında bulunan esnafımızın kalıcı bir şekilde gelişmesini ve kalkınmasının sağlamaktır. Bu hedefimizi ilk adım olarak yine erişilebilir finansal kaynaklara ulaşım ve ürün yelpazesini genişleterek pazarlama teknikleri konusunda yeni eğitim ve destek programları ile yapmayı planlamaktayız."

Bakan Sunat Atun,bu kapsamda tüm çalışmaları pekiştirecek 'Lefkoşa Surlariçi Çarşısı Logo Yarışması'na olan ilgi şimdiden kendilerini heyecanlandırdığını belirterek tüm üniversite ve özel sektörde yer alan tasarımcıların bu yıllarca Suriçini temsil edecek ve farklı ürünlerin üzerinde kullanılacak logo yarışmasına katılması çağrısında bulundu.

Etkinliğin Gazimağusa Surlaiçinde de gerçekleşeceği ve sözkonusu etkinlikle ilgili önümüzdkei günlerde basına da açıklama yapılacağı belirtildi.Çalışma grubu içerisinde KOBIGEM, Turizm Planlama Dairesi, Lefkoşa Türk Belediyesi, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği, Kıbrıs Türk Rehberler Birliği, İş Kadınları Derneği ve Surlariçi Kalkınma İnsiyatifi yer alıyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.