İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Savaşan: "Kadın erkek eşitliğinin koşulsuz gerçekleştiği bir gelecek için üzerimize düşeni yapmalıyız"

"Kadın erkek eşitliğinin koşulsuz gerçekleştiği bir gelecek için üzerimize düşeni yapmalıyız"

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yayın Tarihi: 06/12/15 21:00
okuma süresi: 3 dak.
"Kadın erkek eşitliğinin koşulsuz gerçekleştiği bir gelecek için üzerimize düşeni yapmalıyız"
A- A A+

Karşılıksız sevginin, sonsuz hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınların her şeyin en güzeline layık olduğunu vurgulayan Ahmet Savaşan, Kadın Hakları Günü'nün, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması yolunda önemli vesile olduğuna işaret etti.

Fransa, İtalya'dan önce Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi!

Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kadın haklarına yönelik yapılan en önemli inkılaplardan birinin seçme ve şeçilme hakkı olduğunu belirten Savaşan, Türk kadınlarının pek çok Avrupa kadınından önce bu hakka sahip olduğunun altını çizdi. Bu hakkın Türk kadınına verildiği tarih olan 5 Aralık 1934'de Dünya'da kadınların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısının 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısının ise sadece 17 olduğunu ifade eden Savaşan, kadınların seçme/seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960 ve İsviçre'de ise 1971 yılında kavuştuğunu hatırlattı.

Kadın-erkek eşitliğinde Dünya'nın çok gerisindeyiz…

Ülkemize bakıldığında yapılan hukuki düzenlemeler ve alınan onca yola rağmen; kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan noktanın çağdaş Dünya'nın çok gerisinde kaldığını belirten Savaşan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yasalar önünde kadın ve erkeğin eşit olmasına rağmen halen Meclis'deki kadınların azınlıkta olmasının düşündürücü olduğuna işaret etti.

Her alanında eşitlik çağdaş Dünya'nın olmazsa olmazıdır!

Ülkemizde kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, cinsiyet ayrımcılık gibi konuların hala kanayan yara olmaya devam ettiğini ifade eden Savaşan, "oysa nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın yaşamın her alanında eşit koşullarda yer alması çağdaş Dünya'nın olmazsa olmazıdır" ifadelerini kullandı.

Kadın erkek eşitliği sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleşmeli…

Son olarak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin birinci maddesinin "Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar" olduğuna atıfta bulunan Ahmet Savaşan, "Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. yıldönümünde; kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleştiği bir gelecek temenni ederim" ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.