Alkolsüz etiket!

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.33

Alkolsüz etiket!

Alkolsüz etiket!

Alkol yasakları ambalaja uzandı. İçki firmaları aynı zamanda alkolsüz bira veya üzüm suyu üretiyorsa, etiketlere alkol içeriğine bulaşıp bulaşmadığını etiketine yazmak zorunda. Alkollü ve alkolsüz bira kutuları da birbirine benzemeyecek.

Alkolsüz etiket!
A- A A+

Alkol kullanımında yasakları genişleten yasanın ardından, içki şişelerine konulacak uyarı etiketlerinin içeriği ve şeklini belirleyen tebliğ ile yönetmelik değişikliği yayımlandı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) tebliğinin yürürlüğe girmesi ile içkilerin ambalajları üzerinde 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ile "Alkol dostunuz değildir" yazılı mesaj yer alacak.??'Dost' uyarısı?Dün ayrıca alkol yasaklarını genişleten yeni bir yönetmelik daha yayımlandı.

Önceki yönetmeliğe eklenen yeni hükümlere göre, alkolsüz içeceklerin ambalajları alkollü içkilerin ambalaj ve renklerine kesinlikle benzemeyecek. Alkollü içkilerin marka ve işareti, alkolsüz içkilerde kullanılamayacak. Alkollü içki kategorisindeki ürünlerin işlenmesi sonucunda elde edilen alkolsüz içeceklerin ambalajlarında ve ambalajlarına yapıştırılmış etiketlerinin üzerinde, içeriğinde alkol kalmış ise alkol miktarı, alkol kalmamış ise alkolün tamamen uzaklaştırıldığı belirtilecek. Bu düzenleme ile de binde 5'in altında alkollü olduğu için "alkolsüz" olarak satılan biraların üzerine alkol oranının yazılması zorunlu hale gelecek.?"Alkollü İçki Ambalajları Üzerine Konulacak Uyarı Mesajlarıyla İlgili Tebliğ" ile alkollü içki ambalajları üzerine konulacak sağlık uyarılarına ilişkin hususlar düzenlendi.

Alkollü içkilerin ambalajlarında, "18 yaşından büyükler kullanabilir", "Sürücüler kullanamaz" ve "Hamileler kullanamaz" anlamlarını içeren 3 grafik yer alacak.?İçkilerin ambalajları üzerinde üç işaretin yanısıra, "Alkol dostunuz değildir" yazısı olacak. Uyarı mesajı taşımayan alkollü içkiler iç piyasaya arz edilemeyecek, satılamayacak. Uyarı mesajları, herhangi bir şekilde saklanamayacak, kapatılamayacak veya kesilemeyecek.

Bandrol, pul ve benzeri ilaveler üzerine yazılmayacak.??'Silinmez' olacak?Uyarılar, sabit ve silinemez olarak basılacak. Rakam metni koyu, diğer kısımlar ilk harf büyük devamı küçük harflerle ve normal cümle şeklinde yazılacak. Rakam metni koyu, diğer kısımlar ilk harf büyük devamı küçük harflerle ve normal cümle şeklinde yazılacak.

Mesajlar doğrudan ambalaj üzerine, doğrudan ambalaj üzerine uygulanan çıkartmaların üzerine veya etiket üzerine uygulanacak, ambalaj üzerinde kolayca görülebilecek bir yere, açıkça okunabilecek ve beyaz üzerine siyah yazı olacak şekilde yerleştirilecek. Uyarı mesajlarının yazı karakteri "helvetica" olacak. Mesajlar normal, tek satır ve standart karakter aralıklarıyla yazılacak.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri