TÜRKİYE
okuma süresi: 9 dak.

Tibuk'tan Zarrab ve Tayyip Erdoğan yorumu: "Bu olaylar Erdoğan'ı güçlendirir, hükümet göz yummuştur"

Tibuk'tan Zarrab ve Tayyip Erdoğan yorumu: "Bu olaylar Erdoğan'ı güçlendirir, hükümet göz yummuştur"

Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Liberal Demokrat Parti Onursal Başkanı Besim Tibuk, Reşat Akar'ın Diyalog TV'de hazırlayıp sunduğu 'Reşat Akar ile Son Durum' programına katılarak Reza Zarrab meselesiyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Yayın Tarihi: 28/12/17 10:30
okuma süresi: 9 dak.
Tibuk'tan Zarrab ve Tayyip Erdoğan yorumu: "Bu olaylar Erdoğan'ı güçlendirir, hükümet göz yummuştur"
A- A A+
  • Böyle bir operasyon Tayyip Erdoğan'a yarar. Tayyip Erdoğan halkına çıkacak diyecek ki, 'Ey halkım bak, halkım beni yıkmak istiyor, çünkü ben güçlü bir liderim, Türkiye'yi güçlendiriyorum, bunlar bizden çekiniyorlar, korkuyorlar. Bunlar Erdoğan'ı güçlendirir. Muhalefet ses çıkarabilir mi? Çıkaramaz. Birlik-beraberlik lafları çıkacak. Bak İstiklal Harbi'nde de emperyalistler bizi işgal etmek istemişlerdi, İkinci İstiklal Harbi başlıyor, tek lider var, liderin etrafında toplanalım… Yani bu olay Tayyip Erdoğan'a yarar… Yüzde 1000. Şimdiden yarıyor zaten.

  • Türkiye'de son olaylarla daha da aşırılaşan bir Batı, Amerikan düşmanlığı var. Hükümettekiler herhangi bir aksaklık olduğunda biz savaş halindeyiz, batı işgal etmek istiyor diyor. Sadece sağ değil, solcular da dinciler de böyle diyor. Türkiye'nin yüzde 70 küsuru ABD'nin Türkiye'yi işgal etmesini tehlike görüyor. ABD düşmanlığı yüzde 87'lere çıktı Türkiye'de. Burada ABD'nin aptallıkları, yanlışlıkları var ama yüzde 87 çok büyük rakam. Kuzey Kore'de anket yapsınlar, yüzde 87 ABD düşmanlığı çıkmaz.

Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Liberal Demokrat Parti Onursal Başkanı Besim Tibuk, Reşat Akar'ın Diyalog TV'de hazırlayıp sunduğu 'Reşat Akar ile Son Durum' programına katılarak Reza Zarrab meselesiyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Kıbrıs Postası

Besim Tibuk, Reza Zarrab, Türkiye-ABD ve Avrupa ilişkileri hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: "Zarrab olayında haksız olan ABD'dir. ABD İran'a demiş ki ben sana ambargo koyuyorum… BMGK'nin ambargosu değil. Türkiye, İran'a komşu. İran'dan gaz, petrol alıyor. Ne yapacak peki? Gaz, petrol alımını durduracak mı? ABD'nin istediği bu. Türkiye de bunun yolunu açmak için biz nasıl buraya uçak inmediğinde İstanbul üzerinden uçak indiriyoruz, Türkiye de demiş ki bu parayı buraya nasıl yollarım… New York üzerinden yollarsa yapamıyor. Bunun yerine başka yol bulamıyor. Dolarla ödeyemiyorum altınla ödeyeyim diyor.

TİBUK: "Zarrab diye uyanık bir çocuk da gelmiş bu işten 500 milyon dolar komisyon alıyor"

ABD ambargosunun komşu tarafından hafifletilmesi var. Buna bozuluyorsun, daha evvel de Türkiye'ye gelip neden böyle yapıyorsun demişler… Bu arada Zarrab diye uyanık bir çocuk da gelmiş bu işten komisyon alıyor. Yüzde 2-3 veya 5 komisyon alsa büyük para bu. 10 milyar dolar transfer etmiş olsa yüzde beşi 500 milyon dolar eder. Adam da komisyonunu alıyor.

Bunun hiçbiri de ABD'yi ilgilendirmiyor esasında. Ama Zarrab ABD'ye gittiğinde onu içeri alıyor… Zarrab bu suçunu biliyordu, ölümden kurtulmak için isteyerek ABD'ye gitti, yakalandı şeklinde bizde bir kanı var –ki ben buna inanmıyorum- ABD'dedeki hapishane şartlarını düşünerek. Zarrab Türkiye'de yaşasaydı ne olacaktı? En fazla kendini emniyete alacaktı, birkaç koruma alacaktı, daha muhafazalı bir evde kalacaktı. Bu komplolara inanmıyorum.

TİBUK: "Tayyip Erdoğan'ı sevmeyen bir camia ABD, Tayyip Erdoğan'ın fişini çekiyor gibi bir havaya girdiler."

Türkiye'de Tayyip Erdoğan'ı sevmeyen bir camia olduğu için ABD, Tayyip Erdoğan'ın fişini çekiyor gibi bir havaya girdiler. Bu, maalesef yanlış oldu. Tersine, Erdoğan'ı kuvvetlendiren bir olay oldu bu.

TİBUK: "Türkiye'de ABD düşmanlığı yüzde 87'lere çıktı. Kuzey Kore'de anket yapsınlar, yüzde 87 ABD düşmanlığı çıkmaz."

Türkiye'de son olaylarla daha da aşırılaşan bir Batı, Amerikan düşmanlığı var. Hükümettekiler herhangi bir aksaklık olduğunda biz savaş halindeyiz, batı işgal etmek istiyor diyor. Sadece sağ değil, solcular da dinciler de böyle diyor. Türkiye'nin yüzde 70 küsuru ABD'nin Türkiye'yi işgal etmesini tehlike görüyor. ABD düşmanlığı yüzde 87'lere çıktı Türkiye'de. Burada ABD'nin aptallıkları, yanlışlıkları var ama yüzde 87 çok büyük rakam. Kuzey Kore'de anket yapsınlar, yüzde 87 ABD düşmanlığı çıkmaz.

Bizde tüm kesimlerin 50 senedir beyin yıkadığı, son olayların da artırdığı bir Batı ve ABD düşmanlığı var. Batı ve ABD ile problemlerin olur, Batı sana yanlış davranabilir ama bunun cevabı başka şekilde olur. Bu olay Amerikan düşmanlığını daha da yükseltir. 'Amerika bizi ekonomik olarak yıkmak istiyor' deniyor…

Dövizi gördünüz, borsa düştü, ekonomide bir bekleyiş var, finans sektörü de korkuyor bundan. Halk Bankası'na milyar dolarlık ceza mı gelecek, yaptırım mı olacak, bunların hepsi bir korku yaratıyor ve Batı'yla olan ilişkimizi kopartıyor. Bu ileri giderse ne olur? Bunu yapan bir mahkeme… Hükümet değil… Mahkemeye dilekçeyle veriyorlar, mahkeme de ABD kanunlarına göre ele alıyor.

ABD bunu daha önce başka bankalara da yaptı. Deutsche Bank'a 10 milyar dolar ceza yazdı, zor bela 7'ye indirdiler. Kurlarla mı oynamış ne…

TİBUK: "İran ambargosunu delmek için Türkiye'nin yaptıkları legaldi ama arkadan dolaşarak yapıldı."

İran ambargosunu delmek için Türkiye'nin yaptıkları legaldi ama arkadan dolaşarak yapıldı.

Şimdiki olay ülkeye yalnız böyle zarar vermiyor, NATO'dan çıkalım diye millet ortaya döküldü. NATO lehine bir şey söylesen 100 kişi sana küfredecek. Diğer yandan ABD, Erdoğan'a karşı bir operasyon yapıyor diyorlar şimdi. En son o çıktı.

TİBUK: "Bu olaylar Erdoğan'ı güçlendirir, hükümet Zarrab olayına göz yummuştur"

Böyle bir operasyon Tayyip Erdoğan'a yarar. Tayyip Erdoğan halkına çıkacak diyecek ki, 'Ey halkım bak, halkım beni yıkmak istiyor, çünkü ben güçlü bir liderim, Türkiye'yi güçlendiriyorum, bunlar bizden çekiniyorlar, korkuyorlar. Bunlar Erdoğan'ı güçlendirir. Muhalefet ses çıkarabilir mi? Çıkaramaz. Birlik-beraberlik lafları çıkacak. Bak İstiklal Harbi'nde de emperyalistler bizi işgal etmek istemişlerdi, İkinci İstiklal Harbi başlıyor, tek lider var, liderin etrafında toplanalım… Yani bu olay Tayyip Erdoğan'a yarar… Yüzde 1000. Şimdiden yarıyor zaten.

Türkiye'nin Batı demokrasisinden uzaklaşmasına, Batı'yla ilişkiler, paranın, gücün her tarafı Avrupa ve Amerika… Bu olayı çok talihsiz görüyorum. Dandik bir cezayla geçiştirilmeli. Zarrab itirafçı oldu vs diyorlar. İtirafçı olsa diyeceği şey belli: Ambargoyu nasıl deldiğini zaten evraklarıyla hepsi biliyor. Dubai'ye altın, Hindistan'a dolar gitmiş falan. Zarrab da diyecek 'ben hükümetle işbirliği halinde'… Tabii ki hükümet göz yummuştur… Ben de hükümette olsa göz yumardım. Tek taraflı benim komşumla tüm ticaretimi yok edeceksin; böyle bir şey olmaz.

Bu olayın ne bize ne ABD'ye faydası yok. ABD, Türkiye'yi kaybedecek. İran'ı 79'da kaybetti, Türkiye'yi kaybedecek.

İşte o video:

Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk canlı yayında açıkladı "Bu olaylar Erdoğan'ı güçlendirir, hükümet Zarrab olayına göz yummuştur"
#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.