Fatih Dönmez: "Doğu Akdeniz, kimsenin tapulu malı değil"

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

Fatih Dönmez: “Doğu Akdeniz, kimsenin tapulu malı değil”

Fatih Dönmez: “Doğu Akdeniz, kimsenin tapulu malı değil”

TC Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Hiçbir ülkenin kaynağında gözümüz yok ancak kim bizim haklarımızı gasp etmeye kalkarsa, cevabını da en iyi şekilde alır. Doğu Akdeniz, kimsenin tapulu malı değil" ifadelerini kullandı.

Fatih Dönmez: “Doğu Akdeniz, kimsenin tapulu malı değil”
A- A A+

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğu Akdeniz kimsenin tapulu malı değil…Doğu Akdeniz'de Kıbrıs'ın davası bizim davamızdır. Bu davaya ilelebet sahip çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Dönmez, Türkiye'nin millileşme hikayesinin en önemli kilometre taşlarını oluşturan Barbaros Hayrettin Paşa ve MTA Oruç Reis sismik arama gemileri ile Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin dünyanın dikkatini çektiğini söyledi.

"DOĞU AKDENİZ KİMSENİN TAPULU MALI DEĞİL"

Gemilerin Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklarını korumak ve yer altı kaynaklarını hizmete sunmak için yelkenlerini asla kapatmayacağını ifade eden Dönmez,

"Açık denizlerdeki teknik kapasitemizi daha da geliştirmeye devam edeceğiz. Uluslararası hukuk çerçevesinde geliştirdiğimiz tüm sismik arama ve sondaj çalışmaları, bize karşı oynanan oyunları bozdu. Biz yolumuza devam edeceğiz ve varsa mutlaka bulacağız. Türkiye, Doğu Akdeniz'deki haklı davasından asla geri dönmeyecektir. Tarihi misyonumuz ve enerji stratejimizin temeli, yerli ve milliliğe dayanıyor. Hiçbir ülkenin kaynağında gözümüz yok ancak kim bizim haklarımızı gasp etmeye kalkarsa, cevabını da en iyi şekilde alır. Doğu Akdeniz, kimsenin tapulu malı değil" şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez, daha sonra Ara Güler'in 1960-70'li yıllarda petrol sahalarında çektiği fotoğrafların da aralarında bulunduğu fotoğraf sergisini gezdi. TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin ise Türkiye'nin dünya petrol rezervlerinin yüzde 60'ına yakınını elinde bulunduran bir coğrafyada yer aldığını aktardı.

Türkiye'nin kara ve denizlerdeki petrol arama çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini dile getiren Bilgin, "Gelişen teknolojiler ışığında, biz de ülkemizdeki kaya gazı ve petrol potansiyelini test etmek, üretimimizi artırmak için en ileriyi teknolojiyi kullanıyoruz. Bu çalışmalarımızın milli şirketlerimiz için yeni bir alan ortaya çıkardığını düşünüyorum. Yapılan test çalışmalarının değerlendirilmesinden sonra ortaya çıkan sonuçlar ışığında, bu alanda da bir yerlileşme stratejisi geliştirilecektir" ifadelerini kullandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri