Türkiye halkına göre Kıbrıs sorunun çözümü: "KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması"

loading
20 Eylül, Pazar
£

9.76

8.95

$

7.56

Türkiye halkına göre Kıbrıs sorunun çözümü: "KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması"

Türkiye halkına göre Kıbrıs sorunun çözümü: "KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması"

Kadir Has Üniversitesi’nin geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaptığı araştırmada yer alan verilere göre, Türkiye halkı Yunanistan ile anlaşmazlığın nedeni 'Kıbrıs'... Öte yandan yine aynı araştırmaya göre Türkiye halkı, Kıbrıs sorununun çözümünü KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasında görüyor…

A- A A+

Kıbrıs Postası - RAHMICAN ÇALIŞKAN

Türkiye kamuoyunda yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye halkı Yunanistan ile ilişkilerde en büyük sorunun nedenini 'Kıbrıs' olarak görüyor. Yapılan araştırmada, Türkiye halkının yüzde 39,5’i Kıbrıs sorununun ancak KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması ile çözülebileceği yanıtını verirken, yüzde 29’u ise, Kıbrıs’ta iki bağımsız devletin kurulmasını savunuyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada yer alan verilere göre; Türkiye halkının yanıtlarında, Yunanistan ile ilişkilerde en büyük sorunun 'Kıbrıs anlaşmazlığı' olduğu belirtilirken, yine geçtiğimiz yıl ilk kez yüzde 41,7’lik bir kesim Kıbrıs sorununun ancak “KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması” temelinde çözülebileceği belirtildi. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada, Türkiye halkının yüzde 30,1’i ise iki toplumlu-iki kesimli federal devlete destek verdi.

Kadir Has Üniversitesi’nin geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaptığı ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’na göre; Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde, iki ülke arasındaki en önemli sorunun Kıbrıs olarak görülmesi değişmeyen veri olarak kaydedildi. Katılımcılar, geçtiğimiz yıl da Yunanistan ile ilişkilerdeki en büyük sorunun Kıbrıs olduğunu belirtmişti. "Sizce Türkiye ve Yunanistan arasındaki en önemli sorun nedir" sorusuna geçen yıl katılımcıların yüzde 55'i 'Kıbrıs anlaşmazlığı' yanıtını verirken bu yıl bu oran yüzde 55,3'e yükseldi.

Araştırmada bu yıl yüzde 39,5'lik, geçtiğimiz yıl ise yüzde 41.7’lik bir kesim,  Kıbrıs sorununun ancak "KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması" temelinde çözülebileceğini belirtirken, iki bağımsız devlet kurulması gerektiğini söyleyenlerin oranı geçtiğimiz yıl yüzde 30.1 iken bu yıl yüzde 29,1 oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri