TÜRKİYE
okuma süresi: 3 dak.

Türkiye halkına göre Kıbrıs sorunun çözümü: "KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması"

Türkiye halkına göre Kıbrıs sorunun çözümü: "KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması"

Kadir Has Üniversitesi’nin geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaptığı araştırmada yer alan verilere göre, Türkiye halkı Yunanistan ile anlaşmazlığın nedeni 'Kıbrıs'... Öte yandan yine aynı araştırmaya göre Türkiye halkı, Kıbrıs sorununun çözümünü KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasında görüyor…

Yayın Tarihi: 17/06/20 13:14
okuma süresi: 3 dak.
Türkiye halkına göre Kıbrıs sorunun çözümü: "KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması"

Türkiye kamuoyunda yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye halkı Yunanistan ile ilişkilerde en büyük sorunun nedenini 'Kıbrıs' olarak görüyor. Yapılan araştırmada, Türkiye halkının yüzde 39,5’i Kıbrıs sorununun ancak KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması ile çözülebileceği yanıtını verirken, yüzde 29’u ise, Kıbrıs’ta iki bağımsız devletin kurulmasını savunuyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada yer alan verilere göre; Türkiye halkının yanıtlarında, Yunanistan ile ilişkilerde en büyük sorunun 'Kıbrıs anlaşmazlığı' olduğu belirtilirken, yine geçtiğimiz yıl ilk kez yüzde 41,7’lik bir kesim Kıbrıs sorununun ancak “KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması” temelinde çözülebileceği belirtildi. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada, Türkiye halkının yüzde 30,1’i ise iki toplumlu-iki kesimli federal devlete destek verdi.

Kadir Has Üniversitesi’nin geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaptığı ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’na göre; Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde, iki ülke arasındaki en önemli sorunun Kıbrıs olarak görülmesi değişmeyen veri olarak kaydedildi. Katılımcılar, geçtiğimiz yıl da Yunanistan ile ilişkilerdeki en büyük sorunun Kıbrıs olduğunu belirtmişti. "Sizce Türkiye ve Yunanistan arasındaki en önemli sorun nedir" sorusuna geçen yıl katılımcıların yüzde 55'i 'Kıbrıs anlaşmazlığı' yanıtını verirken bu yıl bu oran yüzde 55,3'e yükseldi.

Araştırmada bu yıl yüzde 39,5'lik, geçtiğimiz yıl ise yüzde 41.7’lik bir kesim,  Kıbrıs sorununun ancak "KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması" temelinde çözülebileceğini belirtirken, iki bağımsız devlet kurulması gerektiğini söyleyenlerin oranı geçtiğimiz yıl yüzde 30.1 iken bu yıl yüzde 29,1 oldu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Metin Samet Uygur 30/11/20 22:28
Merhaba. Ben Türkiye'den yazan bir Türk vatandaşıyım. KKTC'nin baş etmekle mükellef olduğu sorunları ancak kendi bilgim dahilinde yaptığım araştırmalar sonucu öğrenebiliyorum. KKTC hakkında şu anda hiçbir söz söyleme hakkımın olmadığını biliyorum. Beni rahatsız eden tek şey, Türkiye'nin Kıbrıslı Türkler tarafından işgalci olarak görülmesidir. Yabancı kaynaklarda yaptığım araştırmalara ve dinlediğim sokak röportajlarına göre, Rumlar imkanları olsa şu dakika Yunanistan'a bağlanmayı kabul edecekler ve bunu gerçekten istiyorlar. Çünkü tarihleri ve dilleri bir. En birlik olmamız gereken zamanda, Kıbrıslı Türkler neden aynı durum içerisinde olamıyorlar? Türkiye'ye bağlanmak sizi güçsüz ya da "korunması gereken güçsüz kimlikli kimseler" yapmaz. Türkiye Türkleri için de Kıbrıs bir vatandır ve 1974 yılındaki gibi bir savaş olması durumunda ben bile Kıbrıs Türklerine yardım etmeye gözüm kapalı gelirim. Çünkü tarihimiz ve dilimiz bir. Bakmayın siz oraya gelip de "buranın sahibi benim" diye takılan Türklere. Onlar Türkiye'de de en varoş sınıf olarak tanımlanıyorlar. Biz aynı milletiz ve birbirimize zarar vermemiz düşünülemez. Bu yüzden sizi bu konuya daha sağduyulu yaklaşmaya davet ediyorum. Avrupa Birliği'ne girmek için tarihimizi ve bağımızı görmezden gelmeyin. Rumlar bugün bile Yunanistan'a bağlanmayı istiyorken, sizin Güney ile birleşmenize şöyle demezler mi? "Bizim elimizde olsa Yunanistan'a bağlanacağız ama bu Türkler sırf Avrupa Birliği çıkarları için kendi milletine sırt çeviriyor." Eğer kötü anlaşılan bir şey yazdığımı düşünüyorsanız çok özür dilerim. Amacım asla böyle bir şey değil ama bunun arkasındaki mantığı anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Türkiye'den, ikinci vatanımıza kucak dolusu sevgiler. Sizi çok seviyoruz.

Erdi Bayraktar 21/09/20 23:18
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanmalıdır. Bu uygulama Kıbrıs Türk halkı yönünden, Türkiye halkı ve devleti yönünden en iyi yöntemdir. Ey Kıbrıs Türk halkı, ey Kıbrıs Türk devleti, Türkiye'ye bağlanın. Türkiye devleti içinde birlikte, beraber, mutlu yaşayalım!