TÜRKİYE
okuma süresi: 3 dak.

Balyoz Davası'nda Çetin Doğan'a 6 yıl 8 ay hapis cezası

Balyoz Davası'nda Çetin Doğan'a 6 yıl 8 ay hapis cezası

Balyoz Davası'nda yeniden yargılanaN eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan, 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yayın Tarihi: 24/03/23 12:45
okuma süresi: 3 dak.
Balyoz Davası'nda Çetin Doğan'a 6 yıl 8 ay hapis cezası

İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen 'Balyoz Davası'nda kararını açıkladı.

Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan, 'Suç için anlaşma' suçundan önce 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra 6 yıl 8 aya düşürüldü.

Yargılama sırasında vefat eden Metin Yavuz Yalçın hakkındaki dava düşürüldü. Yargılanan diğer 5 sanık ise 5 yıl ile 5 yıl 10'ar aylık hapis cezalarına çarptırıldı.

Karar oy çokluğuyla alındı.

Üye hakim, beraat kararında direnilmesi gerektiğini belirterek karara muhalefet şerhi koydu.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararının ardından yeniden görülen Balyoz Davası'nda, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Mart 2015 tarihinde 236 sanığın, yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından beraatine karar vermişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Aydın ise sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç'ın beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Dava kapsamında 229 sanığın beraati kesinleşirken, hakkında temyiz başvurusunda bulunulan 7 sanığın dosyası ise Yargıtay'a gönderilmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 Haziran 2021'de oy birliğiyle aldığı kararında Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığa verilen beraat kararının bozulmasına hükmetmişti.

Ceza Dairesi bozma gerekçesinde, seminerde Çetin Doğan ve bir kısım sanıkların, doğrudan hükümeti cebren ıskata yönelik içerikte konuştukları, eylemlerinin, "Teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri" kapsamında değerlendirileceği, bu nedenle Türk Ceza Kanunu'nun 316. maddesinde düzenlenen "Suç için anlaşma" suçunu oluşturduğu belirtilmişti.

Bozma kararının ardından dava dosyası, yeniden görülmek üzere Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, yargılama aşamasında ölen Metin Yavuz Yalçın hakkındaki kamu davasının düşürülmesini talep etmişti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.