TÜRKİYE
okuma süresi: 3 dak.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, en çok sinirlendiği görüşmeyi anlattı: Siz de kim oluyorsunuz!

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, en çok sinirlendiği görüşmeyi anlattı: Siz de kim oluyorsunuz!

“Aslında bunu söylememem gerekirdi ama mesele egemenlik...” diyen Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile kıta sahanlığı, deniz yetkileri konusunda yaşanan bir krizi, tarihi anekdotu nakletti...

Yayın Tarihi: 13/05/23 16:38
Güncelleme Tarihi: 13/05/23 17:27
okuma süresi: 3 dak.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, en çok sinirlendiği görüşmeyi anlattı: Siz de kim oluyorsunuz!

CNN Türk ekranlarında konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kendisini görevi boyunca en çok sinirlendiren, üzen baş başa görüşmeyi açıkladı.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanının Türkiye ile Yunanistan arasındaki kıta sahanlığı anlaşmazlığı konusunda önüne harita koyduğunu, burası sizin burası onların diye hadsizce konuşmaya başlayınca da kendisinin “siz hukukçusunuz ama bilginiz yok. Slovenya-Hirvatistan deniz yetki alanları konusunda, anlaşmazlığı meselesinde  Avrupa Adalet Divanı AB’nin bu konuda yetkisi yoktur, kararı verdi. Siz Almanya'nın Dışişleri bakanısınız..” diye çıkıştığını anlattı.

“Aslında bunu söylememem gerekirdi ama” diye söz başlayan Mevlüt Çavuşoğlu, tarihi anekdotu şu sözlerle dile getirdi;

“Aslında bunu söylememem lazım ama çok ağırıma gittiği için söylüyorum: Alman Dışişleri Bakanı’nın (Annalena Baerbock) İstanbul’da baş başa görüşmede önce bizim kıta sahanlığımıza Yunan adalarının girdiğini söylemesi sonra da bunu haritada gösteremeyince bir  harita daha çıkararak bizim kıta sahanlığımızın ortasından kırmızı çizgi var; bir taraf Yunanistan’ın bir tarafı Türkiye’nin diye, kabul edilemeyecek şekilde söylemesi..

Tabi bizim tepkimiz çok sert oldu; sonrada bunun ifade özgürlüğüne getirdi. Egemenlik ile ilgli bir mesele ifade özgürlüğü olabilir mi?"

"BİR HARİTA İLE BURASI SENİN BURASI YUNANİSTAN’IN DEMESİ"

"O gün o toplantıyı ben bitirmek istedim aslında; böyle bir toplantıyı da 8 yıllık dönemimde de kimseyle yapmamıştım. Baş başa bir görüşme idi. Kusura bakmasın egemenlik ile ilgili olduğu için söylemek durumundayım hatta basın toplantısı da yapmayalım dedik çünkü böyle bir üslupla yapılsa bize yakışmayacak bir tablo olurdu.  Sonra bu konulara girilmeden o basın toplantısını da yaptık.

Yani bir ülkenin bakanının bir harita ile burası senin burası Yunanistan'ın demesi .. Deniz yetki alanları dünyanın her yerinde tartışmalı doğru ama.. Siz kimsiniz! dedim. Hangi yetki ile bunları söylüyorsunuz_ Ben Avrupa Birliği’yim dedi. Dedim ki hukukçusunuz ama bilginiz yok. Slovenya Hırvatistan deniz yetki alanları konusunda, anlaşmazlığı konusunda Avrupa Adalet Divanı AB’nin bu konuda yetkisi yoktur kararı verdi. Siz Almanya'nın Dışişleri bakanısınız.. beni en çok sinirlendiren üzen toplantı maalesef bu olmuştur…”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.