TÜRKİYE
okuma süresi: 5 dak.

“Balinanın Bilgisi” etkinlikleri bu kez İzmir’de düzenlendi

“Balinanın Bilgisi” etkinlikleri bu kez İzmir’de düzenlendi

Cinsiyet eşitsizliği üzerine farkındalık yaratmayı amaçlayan “Balinanın Bilgisi” sosyal sorumluluk projesi İzmir’de iki etkinlik düzenledi.

Yayın Tarihi: 03/12/23 14:00
okuma süresi: 5 dak.
“Balinanın Bilgisi” etkinlikleri bu kez İzmir’de düzenlendi

Proje, aynı ismi taşıyan bir filmin İngiltere Kadın Platformu kurucu Başkanı Nilgün Yıldırım’ın talebi ve desteği ile değişik Avrupa ülkelerini kapsayan bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürülmüştü. Uzman proje yazımcıları tarafından projelendirilip Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak için yapılan başvuru başarılı olursa değişik Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Türkiye’de özellikle gençlere yönelik farkındalık projeleri yürütülecektir.

Proje Aralık 2022de İstanbul ve Haziran 2023de Londra’daki etkinliklerden sonra, 28 ile 29 Kasım 2023 tarihlerinde iki başarılı panel etkinlikleri ile İzmir’de de tanıtıldı.

MENEMEN ETKİNLİĞİ

İzmir’in Menemen ilçesi Ticaret Odası tarafından 28 Kasım tarihinde düzenlenen ve psikolojik danışman Didem Tolunay’ın sunuculuğunu yaptığı ilk oturum İngiltere Kadın Platformu Başkanı Nilgün Yıldırım ve Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy’un açılış konuşmaları ile başladı. Ardından panelistler Dr. Aynil Yenel, TOBB İzmirli Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Deniz Celeb, İngiltere’den katılan Enfield Belediyesi eski meclis üyesi Ayfer Orhan, eğitimci, köşe yazarı Ertanç Hidayettin, toplumsal cinsiyet eşitliğine değişik açılardan bakan sunumlar yaptılar. Balinanın Bilgisi filminin senaristi ve yönetmeni Önder Şengül ve filmin uygulayıcı yapımcısı Ayça Bozkurt Atioğlu ise film hakkında açıklayıcı bilgiler vererek filmden kesitler sundular. Aradan sonra etkinlik konuk konuşmacı yazar ve “School of Younity” kurucu başkanı Pınar Gogulan’ın beğeni ile dinlenen ilginç konuşması ile sonlandı.

Kırsal kesim kadın işçilerinin, Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyelerinin, sivil toplum örgütlerinin  ve kalabalık bir izleyici kitlesinin katıldığı panel etkinliği sonunda karşılıklı plaket ve çiçek takdimleri yapıldı.

İZMİR “CAM UÇURUM” ETKİNLİĞİ

28 Kasım tarihinde İzmir’de yapılan “Cam Uçurum - Glass Cliff” paneli TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) İzmir Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde Ege Sanayicileri ve İş İnsanları (ESİAD) toplantı salonunda düzenlendi. 

Panelin ilk konuşmasını İzmir Kadın Girişimciler Kurulu, İcra Kurulu Başkanı Deniz Celeb yaparak Kurulun çalışmaları hakkında bilgi verdi ve bu etkinliğin organizisinde İngiltere Kadın Platformu Başkanı Nilgün Yıldırım ile birlikte ilk adımı atan Kurulun eski başkanı Aysel Öztezel’i kürsüye çağırdı. İngiltere Kadın Platformu Başkanı Nilgün Yıldırım’ın konuşmasını takiben panel moderatörlüğünü Ertanç Hidayettin yaptı.

İlk konuşmacı Psikiyatrist Aynil Yenel katılımcılara “cam uçurum kavramı” hakkında bilgi verdi. (Ekonomik kriz ve şirket performansındaki gerileme gibi riskli ve zor koşullarda yöneticilik pozisyonlarına kadınların getirilmesi). Oturumun diğer panelistleri geçmiş dönem Londra Enfield Belediye Meclis Üyesi Ayfer Orhan, Yönetmen Önder Şengül, Yazar Efe Elmas, "School of Younity" kurucusu ve Yazar Pınar Gogulan’ın ilginç sunumları ve Balinanın Bilgisi filminden kesitler katılımcıların büyük ilgisi ile karşılaştı. 

Oturumun panelden sonraki bölümü iki konuk konuşmacıya ayrıldı. Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur, "Eşitlik için erkekler de burada: İyi aile, iyi ebeveyn olmak" konulu çalışmasını aktarırken, Umut Sungur, ressam, resim okuma ve çalışma atölyesinde "Bakmak-Görmek: Bir Tablonun Analizi" adlı çalışmasını katılımcılarla paylaştı.

Etkinliklerin sonunda karşılıklı plaketler, çiçek ve teşekkür belgeleri sunuldu, ve ileride cinsiyet eşitliği gibi  önemli bir alanda  birlikte, verimli çalışmalara imza atma temennisinde bulunuldu. 

İzmir panelinden önce İstanbul ve Londra’dan katılan bir grup KKTC İzmir Başkonsolosu sayın Ayşen Volkan İnanıroğlu’nu makamından ziyaret edip proje hakkında ona bilgi verdi. İleride yıllarda KKTC’de etkinlik düzenleme hedefleri olduğunu anlatan heyet, Başkonsolos İnanıroğlu ve muavini Alptuğra Gültekin tarafından sıcak karşılandı. Başkonsolos, Muavin Konsolos ve Eğitim ve Kültür Ateşesi İzmir etkinliğinde hazır bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.