TÜRKİYE
okuma süresi: 5 dak.

Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ortak eylem planı 2029'a kadar uzatılıyor

Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ortak eylem planı 2029'a kadar uzatılıyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin KİK ülkeleriyle ilişkilerine büyük önem verdiğini, bu ilişkilerin ileri bir aşamaya ulaştığını ve çeşitli alanlarda sürekli geliştiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 10/06/24 16:54
okuma süresi: 5 dak.
Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ortak eylem planı 2029'a kadar uzatılıyor
A- A A+

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Türkiye arasındaki ortak eylem planının ‘değerini kanıtladığını’ ifade etti.

Doha'da düzenlenen Türkiye-KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı’nda konuşan es-Sani, ortak eylem planının başarısının iki tarafı ortak teknik komiteler ve görev güçleri toplantılarını sürdürmek ve ortak eylem planını 2029'a kadar uzatmak için çalışmaya sevk ettiğini belirtti.

Es-Sani, “Bu toplantı sırasında, iki taraf arasında güvenlik, barış ve her alanda ortak çabalara ulaşmak için vizyonlarımızı birleştirmeyi, görüş alışverişinde bulunmayı ve aramızda yoğun koordinasyon sağlamayı dört gözle bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, İki taraf arasındaki iş birliğini arttırmaya yönelik ortak arzunun, ilişkiler düzeyindeki somut gelişmenin arkasında yattığını ve ilişkileri çeşitli siyasi, ekonomik, güvenlik, kültürel ve sosyal düzeylerde daha geniş ufuklara taşıdığını belirtti.

Es-Sani, “KİK ülkeleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki stratejik ikili ilişkiler, iki taraf arasında siyasi ve sosyal temeller üzerine inşa edilen ve çeşitli alanlarda iş birliğini içeren tarihi, kültürel ve dini bağlara dayanan güçlü ve çok yönlü ortaklığın bir kanıtıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin KİK ülkeleriyle ilişkilerine büyük önem verdiğini, bu ilişkilerin ileri bir aşamaya ulaştığını ve çeşitli alanlarda sürekli geliştiğini söyledi.

Toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile KİK ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında, 2022 yılına kıyasla yüzde 40 artarak yaklaşık 31 milyar dolara ulaştığını ifade eden Fidan, Türkiye'nin KİK ülkelerinden gelen turistler için favori bir destinasyon olduğunu ve KİK ülkelerinden 5 milyondan fazla turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Doha'da düzenlenen 44. KİK Zirvesi'ne katılmasının iki taraf arasındaki ilişkilerde tarihi bir dönüm noktası olduğunu ve zirveden haftalar sonra Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşlarına vize muafiyeti tanıyan bir kararname yayınladığını belirterek, Türkiye'nin KİK ülkeleriyle kurumsal iş birliğini güçlendirme çabasını vurguladı. Fidan ayrıca, KİK ülkeleri ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin Mart ayında yeniden başladığını kaydetti.

Fidan, ‘küresel yönetişim mekanizmalarının zorlukları ele almakta başarısız olduğunu ve bu nedenle bölgemizde güvenlik ve barışın sağlanması için başta Filistin meselesi olmak üzere bölgesel meselelere çözüm bulmada bölgesel iş birliğinin öneminin açık olduğunu’ söyledi.

“İsrail Gazze Şeridi'nde korkunç suçlar işliyor ve bazı ülkeler sessiz kalıyor. Buna bir son verilmeli ve Mescid-i Aksa'da, Kudüs'te ve Batı Şeria'da olanlara dikkat edilmeli” diyen Fidan, ‘oradaki zor insani koşulların görmezden gelinemeyeceğini, İsrail ile müttefikleri üzerinde tüm baskı kartlarının kullanılması ve insan hakları ile evrensel değerlerin savunulması için safların birleştirilmesi gerektiğini’ ifade ederek Katar'ın kalıcı bir ateşkese ulaşılması için sürdürdüğü çabaları övdü.

Diğer yandan KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi ise şunları söyledi: “KİK ülkeleri ile Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı, iki taraf arasında ortak çıkarları ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konularda istişarede bulunulması, bölgenin güvenlik ve istikrarının arttırılması için birlikte çalışılması, KİK ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki iş birliği köprülerinin derinleştirilmesi ve genişletilmesi için fırsat sağlaması ve iki taraf arasındaki ortak eylem planının 2029 yılına kadar uzatılması anlaşmasıyla sonuçlanması bakımından büyük önem taşımaktadır. Türkiye-KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nde yürüttüğü savaşın ışığında, bölgedeki hızlı gelişmelerle birlikte bölgesel ve uluslararası gelişmelerin, siyasi ve güvenlik konularının arka planında gerçekleşiyor.”

KİK Genel Sekreteri, tüm sınırları aşan insanlığa karşı bir savaşta İsrail savaş makinesinin sivillere karşı yürüttüğü askeri operasyonların durdurulması gerektiğini vurguladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.