Silvan saldırısı sonrasında üç komutan görevden alındı

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

Silvan saldırısı sonrasında üç komutan görevden alındı

Silvan saldırısı sonrasında üç komutan görevden alındı

Silvan'da 13 askerin şehit düşmesi üzerine yapılan incelemeler sonucunda saldırıya uğrayan tabur ve bölüklerden sorumlu 3 komutan görevden alındı. Bulgulara göre daha üst rütbeyi kapsayan bazı görevden almaların da olabileceği yorumları yapılıyor.

Silvan saldırısı sonrasında üç komutan görevden alındı
A- A A+

Diyarbakır Silvan'da 13 askerin şehit düştüğü terör saldırısının ardından Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nca ayrı ayrı yapılan incelemede benzer sonuçlara ulaşılması üzerine jet bir kararla, saldırıya uğrayan tabur ve bölüklerden sorumlu 3 komutan görevden alındı. Komutanlar, Diyarbakır'daki Jandarma Bölge Komutanlığı emrine verilerek, önceki görevlerinden uzaklaştırıldı. Görevden alınan isimlerin, tabur komutanı Binbaşı Milbay Şahin ile tabura bağlı iki bölüğü komuta eden Üsteğmen Mehmet Emin Karagöz ile Üsteğmen Necmeddin Erdoğan olduğu öğrenildi. Görevden almaların İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından kamuoyuna açıklanması benzer süreçlerde rastlanmayan bir uygulama oldu.

Silvan saldırısıyla ilgili olarak önceki gün sabah saatlerinden itibaren başlayan sıcak gelişmeler dün de sürdü.

Şahin açıkladı

Bu konudaki sıcak gelişmeyi dün İçişleri Bakanı Şahin açıkladı. Şahin, saldırıyla ilgili ilk soruşturmanın Genelkurmay Başkanlığı'nca başlatıldığını belirtti. İç güvenlik görevinde yer alan jandarmanın İçişleri Bakanlığı'na bağlı olması nedeniyle aynı zamanda mülki açıdan konunun incelenmesi ve araştırılması için kendilerinin de çalışma başlattığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Her iki kurumun iki gün arayla başlattığı bu inceleme çalışması hemen hemen eşzamanlı ve eşgüdüm içinde gerçekleşti. Konu aynı olduğu için ve karşılıklı bilgilenme sürece yaşandığı için sonucunda raporların müştereken değerlendirilmesi yapıldı ve kamuoyumuzun bilgilendirilmesi ilk defa inceleme ve araştırmayı onlar başlattığı için Genelkurmay Başkanlığı'nca yapıldı. Zaten bakanlığımızın yaptığı çalışmanın sonucuyla Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptırdığı çalışmanın sonucu birbiriyle örtüşüyordu.

Sayın Başbakanımıza bunu ifade ettik. Aynı konuda yapılan iki çalışmanın sonuçları aynı olunca açıklamanın iki defa yapılmasının gereği kalmadı ve bir açıklamayla konu kamuoyuna duyuruldu. Görülen eksikliklere, hatalara yönelik bazı hususların yargı tarafından değerlendirilmesi sonucuna varıldı ve konu yargıya intikal ettirildi, ettirilmek üzere. Bunun üzerine söylenecek ilave bir husus yok."

Yargıya gidecek

Bakan Şahin "Mülkiye müfettişlerinin çalışması sonucunda yargıya intikal edecek bir konu var mı, yoksa Genelkurmay'ın yaptığı kafi olacak mı?" sorusu üzerine Şahin şunları söyledi:

"Birbiriyle paralel ve birbiriyle uyum içinde her iki kurumun yaptığı araştırma, soruşturma çalışması yargıya intikal edecek. Genelkurmay Başkanlığımızın başlattığı, İçişleri Bakanlığımızın da kendi açısından başlattığı ve aynı noktada sonuçlanan iki inceleme, araştırma çalışmasından sonra güvenlikle ilgili bu konunun kendi mecrasında yürür halde bırakılmasında hizmetin tabiatı açısından doğruluk görüyorum."

Üst rütbeye gidebilir

Silvan'daki terörist saldırıyla ilgili görevden alınan ya da görev yeri değiştirilen jandarma komutanı olup olmadığının sorulması üzerine Şahin, "Ayrıca idari olarak Jandarma Genel Komutanlığımız'ın bu yönde bir uygulaması oldu" dedi. Şahin, "Kimler ve kaç kişi?" sorusunu da, "Sayısı önemli değil" diye yanıtladı.

Şahin'in, "Rütbe olarak nedir? Jandarma Bölge Komutanı var mı?" ve "Alay komutanı var mı" sorularına, "Şu anda yok" yanıtını vermesi dikkati çekti.

Bu durum, soruşturmanın ilerleyen safhalarında elde edilecek bulgulara göre daha üst rütbeyi kapsayan bazı görevden almaların gerçekleşebileceği yorumlarına yol açtı. Şahin, gazetecilerin görevden alınanların tabur komutanı ya da bölük komutanı olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine de Şahin, "Olabilir" yanıtını verdi.

GEREKÇE: ZAYİAT

Alınan bilgiye göre, 3 komutanın görevden alınmasında, operasyonların planlanma aşamasının ardından birliklerini sevk ve idarede gösterdikleri hatalar, birliklerin yanlış yerde konumlandırılması, harekat tarzındaki eksikler ve bunlardan kaynaklı verilen zayiatın büyüklüğü etkili oldu. Soruşturma raporlarında bu yönde bulguların yer alması sonucu görevden alma işlemine imza atıldı.

Görevden alma devam edebilir

Bakan Şahin, görevden alınan ya da yeri değiştirilen tabur ya da bölük komutanı sayısının kaç olduğuna ilişkin soruyu yanıtlarken, "Sayısı önemli değil. Jandarma Genel Komutanlığımız tarafından idari tedbirler alınıyor. Bunun devamı da olabilir, olmayabilir. Bu, günübirlik basınla ve kamuoyuyla paylaşılması gereken bir konu olmaktan çıkmıştır artık" diye konuştu.

Olay yerinde, Silvan Jandarma Komando Alay Komutanlığı'na bağlı 1. Jandarma Komando Taburu vardı. Komutanlığını Binbaşı Milbay Şahin'in üstlendiği taburda iki bölük bulunuyordu. İki bölüğün dahil olduğu çatışmada 1. Bölük Komutanlığı'nı Üsteğmen Mehmet Emin Karagöz, 2. Bölük Komutanlığı'nı ise Üsteğmen Necmeddin Erdoğan üstleniyordu. Soruşturmalar nedeniyle görevden alınan 3 ismin de bu komutanlar olduğu öğrenildi. 3 ismin de komutanlık görevinin alındığı ve Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı emrine pasif göreve verildiği belirtildi.

Milliyet

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri