Egemen Bağış'tan TSK yorumu: "Türk ordusu komutansız kalmaz"...

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Egemen Bağış'tan TSK yorumu: "Türk ordusu komutansız kalmaz"...

Egemen Bağış'tan TSK yorumu: "Türk ordusu komutansız kalmaz"...

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemelerine ilişkin, Türkiye'de herkesin demokrasi ve hukukun çizdiği çerçevede görevini yapacağını belirterek, ''Bir kriz vesaire söz konusu değildir. Hukukun olduğu yerde kriz olmaz. Halen de hukuki süreç işlemektedir. Emeklilik de atama gibi bireysel bir tercihtir. Türk ordusu komutansız kalmaz'' dedi.

Egemen Bağış'tan TSK yorumu: "Türk ordusu komutansız kalmaz"...
A- A A+

Bağış, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanlığınca, Çekmeköy Turgut Özal Kültür Merkezi'nde düzenlenen 15. Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve 3 kuvvet komutanının emekliliklerini istemelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

''Türkiye, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Herkes demokrasinin ve hukukun çizdiği çerçeve içerisinde görevini yapar. Bir kriz vesaire söz konusu değildir. Abartmayalım. Kriz kelimesini çok rastgele kullanıyoruz. Hukukun olduğu yerde kriz olmaz. Halen de hukuki süreç işlemektedir ve hukuk işleyecektir. AB ülkelerinde askeri kademelere kimin atandığı bizdeki gibi konuşulmaz. Bizdeki gibi speküle edilmez. Emeklilik de atama gibi bireysel bir tercihtir. Türk ordusu komutansız kalmaz.''

Bağış, sözlerini Mehmet Akif Ersoy'un, ''Tefrika girmedikçe bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez'' dizeleriyle sonlandırarak, ''Allah yüreklerinizin toplu vurmasını devam ettirsin'' dedi.

PROGRAMDAKİ KONUŞMASI

Bağış, programda yaptığı konuşmada da 12 Haziran seçimlerinin üzerinden 1,5 ay geçmesine rağmen yine yollarda, yine milletin içinde olduklarını söyledi.

Çıraklık ve kalfalıktan sonra şimdi milletten ustalık beratını aldıklarını ve yine yollara düştüklerini dile getiren Bağış, ''Zaferimizi kutladık ama asla zafer sarhoşu olmadık, olmayız, olmayacağız. Ama bakıyoruz, müebbet muhalefete mahkum olanlar bu sıfatı epey benimsemişler'' diye konuştu.

Bu ülkede muhalefet eksikliği olduğunu ve o eksikliği de kendilerinin kapattığını kaydeden Bağış, ''Çakma Gandi, 'Arkadaşlar, gidin dinlenin, ekimden itibaren çok çalışacağız' demiş. Arkadaşlar biz 12 Haziran günü seçimden çıktık, 13 Haziran'dan bu yana çok çalışıyoruz. Önümüzdeki 4 yıl boyunca da çok çalışacağız. Şimdi onlar yeni bir genelge daha yayınlarlar 'Aman ramazanda milletin önünde içki içmeyin' diye. Benden hatırlatması. Boşuna bunlara 'Cumhuriyet Çark Partisi' demedik. Her biri her gün farklı çark ediyor. Ama artık Türkiye alıştı. İnşallah Allah bu ramazanın bereketiyle onları da ıslah eder'' şeklinde konuştu.

SARKİSYAN'IN AĞRI DAĞI İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Bağış, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Ağrı Dağı ile ilgili ifadelerine ilişkin de ''Bir ufacık devletin kendini bilmez lideri, kendi ülkesinin gençlerine çok mantık dışı bir cümle kurmuş. Dost ve kardeş devlet Azerbaycan'ın Devlet Başkanı İlham Aliyev'in söylediği gibi, bunu karşılaştırmak bile akla ziyan, 'bir sinekle fili karşılaştıramazsınız' demiş. Türkiye'nin yanında lafı bile olmaz. Ermenistan Cumhurbaşkanı Ağrı Dağı ile ilgili bir söz sarf etmiş. Ağrı Dağı ile ilgili olarak sayın Sarkisyan'ın alabileceği tek şey vardır; Ağrı Dağı'nı anlatan türkülerin CD'si'' dedi.

Ermenistan'ın nüfusunun 4 milyondan geçen 10 yıl içinde 2 milyona düştüğünü belirten Bağış, şunları söyledi:

''İnsanlar açlıktan, sefillikten, fakirlikten Ermenistan'ı terk etmişlerdir. Dünyanın dört bir yanına ekmek peşine gitmişlerdir. Ve on binlerce Ermenistan vatandaşı da gelip ülkemizde çalışmaktadır. Ama biz o insanları, iki ülke arasında atılacak olumlu adımların köprüleri olarak gördük. Türkiye Cumhuriyeti'nin Ermeni vatandaşlarını apayrı tutuyoruz. Onlar bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Konuştuğum Ermeni vatandaşların da sayın Sarkisyan'ın talihsiz demecinden dolayı çok büyük sıkıntı yaşadıklarını, üzüntü yaşadıklarını biliyorum. Bu yüzden sayın Başbakanımızın da Bakü'de söylediği gibi sayın Sarkisyan'ın bir an evvel özür dileyip kendini düzeltmesi gerektiğine olan inancımı burada vurgulamak istiyorum.''

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemeleriyle ilgili haberlerle karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Hiç endişe etmeyin, gönlünüz rahat olsun. Siyaset milletin iradesi esas alınarak yapılır. Siyaset milletin iradesini esas alınarak yapıldığında, tüm sahayı doldurduğunda, o ülkede demokrasi ve hukuk egemen olur. Bugün de Türkiye'de egemen olan demokrasidir, hukuktur, millettir. Hiç endişe etmeyin, hiç yüreğinizi soğutmayın. Her şey çok daha güzel olacaktır. Duyacağınız, işiteceğiniz hiçbir habere inanmayın. Siyaset, milletin iradesi, sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin tüm gündemine, bugününe ve yarınına sahiptir. Hiç endişeniz olmasın, gönlünüz rahat olsun.''

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri