Ermenistan Başsavcısı: "Toprak alalım"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.03

8.14

$

6.91

Ermenistan Başsavcısı: "Toprak alalım"

Ermenistan Başsavcısı: "Toprak alalım"

Ermenistan Başsavcısı "Soykırımın 100'üncü anma yılı yaklaşıyor. Ermenistan devleti ve diyaspora, davamız için büyük hukuk mücadelesine hazır olmalı. Hukuk savaşının nihai hedefi soykırım mirasçılarının gereken tazminatları almasıdır. Tüzelkişi sayılan Ermenistan Kilisesi Türkiye'de şans eseri ayakta kalan kilise ve onlara bağlı mülkü geri alabilmeli. Ermenistan devleti ise malum olaylar sırasında kaybettiği toprakları geri almalıdır." dedi

Ermenistan Başsavcısı: "Toprak alalım"
A- A A+

Hovsepyan, "Soykırımın 100'üncü anma yılı yaklaşıyor. Bu vesileyle Ermenistan devleti ve diyaspora, davamız için büyük hukuk mücadelesine hazır olmalı. Hukuk savaşının nihai hedefi soykırım mirasçılarının gereken tazminatları almasıdır. Tüzel kişi sayılan Ermenistan Kilisesi Türkiye'de şans eseri ayakta kalan kilise ve onlara bağlı mülkü geri alabilmeli. Ermenistan devleti ise malum olaylar sırasında kaybettiği toprakları geri almalıdır" dedi.

TAZMİNAT OLMALI

Regnum haber ajansına göre Hovsepyan, şöyle konuştu: "Benim derin kanaatime göre tazminat elbette maddi olmalı. Soykırım konusunda muhatabımız Türkiye'dir. Bu suçu Türkiye işlemiştir. Ayrıca bunu yapan Türkiye'nin yardakçıları da olmuştur. Hukukçular iyi bilir. Bu tür suçlar işlenirken başroldeki oyuncunun arkasında ona fikir babalığı yapan, kışkırtan yabancı uyruklu kişiler, örgüt ve hatta devletler olmuştur. Son dönemde bu 3'üncü devletlerin kimler olduğuna dair ipuçları da yayınlanmaya başlandı. Ancak hukukun icap ettiği sorumluluğu dikkate alarak gereken esaslı inceleme tamamlanmadan bu 3'üncü devletlerin adlarını söylemek istemiyorum."

ERİVAN'DAN BİR İLK

Böylece Ermenistan yönetiminde görev alan üst düzey bir yetkili ilk defa doğrudan Türkiye'den taleplerini sıralamış oldu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile daha sonra rafa kalkan uzlaşı sürecini başlatırken farklı yönde konuşmalar yaparak, Türkiye'nin 1915 olaylarını soykırım olarak tanımasının maddi çıkardan ziyade manevi önem taşıyacağını ön plana çıkarmıştı.

Boşa değil

Erivan'daki Soykırım Konulu Hukukçular Forumu'nda Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da bir konuşma yaparak şunları söyledi: "Ermenistan'daki ve dünyaya yayılmış diyaspora hukukçuları boşuna bir araya gelmiyor. Bu tür çalışmalar neticesinde profesyonel program ve fikirler ortaya çıkıyor. Hukukçularımızın odağında soykırım meselesinin bulunması da elbette bir rastlantı değildir. Soykırımın 100. anma yıldönümü yaklaşırken bunun dünya çapında tanınması için katkılarınız büyüktür. Soykırımın tanınması ve sonuçlarının giderilmesi de her zaman öncelikli meselemiz kalmaya devam edecektir. Bu yönde yapacağınız çalışmalarınızda sizlere başarılar dilerim."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri