Küresel ısınmanın yerini artık, 'mini buzul çağı' alıyor

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.21

8.32

$

7.02

Küresel ısınmanın yerini artık, 'mini buzul çağı' alıyor

Küresel ısınmanın yerini artık, 'mini buzul çağı' alıyor

İngiliz bilim insanları uyarıyor: Küresel ısınmanın yerini artık, 'mini buzul çağı' alıyor...

Küresel ısınmanın yerini artık, 'mini buzul çağı' alıyor
A- A A+

Dünya gündeminin değişmez maddelerinden biri olan küresel ısınma, bir grup İngiliz bilim insanına göre bitti. İngiliz Meteoroloji Dairesi'yle prestijli iklim araştırma çalışmalarıyla tanınan East Anglia Üniversitesi'nin, sonuçlarını geçtiğimiz hafta yayımladığı ortak araştırmaya göre, küresel ısınmanın yerini artık, 'mini buzul çağı' alıyor.??Soğuk hava dalgasının adı Almanya ve Doğu Avrupa'da Cooper diye anılıyor. 30 bin ayrı meteoroloji ölçüm istasyonundan gelen verilere dayanarak gerçekleştirilen çalışmada, dünyada hava sıcaklıklarının yükselmesinin, 1997 yılında durduğu bulgusuna ulaşıldı.

Dahası, önümüzdeki 15 yılın, Güneş faaliyeti nedeniyle daha da soğuk geçmesi bekleniyor. '25. Döngü' denilen bu süreçte sıcaklıklar 2022'de dibe vuracak. Öyle ki, 1790 ile 1830 yılları arasında Avrupa Kıtası'nda ortalama sıcaklıkları 2 dereceye kadar düşüren soğuklara ulaşılması, hatta bunun da ötesine geçilmesi, olası senaryolar arasında sayılıyor.??Türkiye gibi Avrupa'nın doğusunu da etkisini altına alan dondurucu soğuklar can almaya devam ediyor. Yer yer sıfırın altında 20 dereceye kadar düşen sıcaklıklar nedeniyle yalnızca Ukrayna'da, geçtiğimiz hafta 3 gün içinde 18 kişinin donarak öldüğü açıklandı.

Ülkede yaklaşık 500 kişi, vücut ısıları düştüğü ya da soğuk yanığına maruz kaldığı gerekçesiyle tedavi altına alındı. Sıcaklıkların -26'ya kadar gerilediği Polonya'da ise çoğu evsiz ya da yaşlı en az 10 kişi öldü. Soğuk hava koşulları nedeniyle Sırbistan'da 3 kişi öldü, 2 kişi kayıp. Bulgaristan'da 5 kişi donarak can verdi, şiddetli rüzgârlar nedeniyle Varna Limanı kapatıldı.

"DÜNYA 5. BUZUL ÇAĞI'NA DOĞRU GİDİYOR"?

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi - Prof. Dr. Orhan ŞEN: Bu zaten bilinen bir görüş. Yeni bulunmuş bir şey deği... Bu dünya 4 tane buzul çağ geçirmiş en son buzul çağ 70 bin sene önce olmuş. Yaklaşık 20 bin sene önce de buzul çağından çıkmışız. Şu anda ılıman çağdayız bundan sonra başka bir buzul çağına daha gireceğiz.??Tekrar buzul çağa gircek dünya. Ama kaç sene sonra gircek? Yaklaşık 20 bin sene 100 bin sene sonra girecek. Bununla 15 sene sonraki şeyi bir tutarsanız olmaz. Şu anda dünya ılıman çağa girdi. Bundan sonra bir buzul çağına girecek. Ama bunun şu andaki iklim değişikliğiyle, küresel ısınmayla ilgisi yok. O devam ediyor zaten.??"SON BİN YILIN EN SICAK YILINI GEÇİRECEĞİZ"?

Önümüzdeki dönemde dünyaya gelen radyasyon miktarındaki azalmadan kaynaklanan birtakım ısınmalar soğumalar olur. 2012 – 2013 yılında ne olacak?.. Güneşteki patlamalar fazla olduğu için dünyaya fazla enerji gelecek ve ısınma olcak... Büyük bir ihtimalle de son bin yılın en sıcak yılını geçireceğiz.??Doğrudur buzul çağına gidiyor dünya çünkü geçmişte de bu şekilde olmuştur buzul çağı yaklaşık 2 milyon sene önce meydana gelmiş ondan sonra yavaş yavaş bu buzul çağlar serinleyerek azalarak devam etmiş ve şu anda da 5. Buzul Çağı'na doğru gidiyor.

"BUZUL ÇAĞI HABERLERİNİ SPEKÜLATİF GÖRÜYORUM"?

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi - Prof. Dr. Selahattin İncecik: Ben o kanıda değilim bu tamamen spekülatif olarak üretilmiş bir haber olarak düşünüyorum. Bugün dünyanın her yerinde bir takım çalışmalar yapılıyor sadece İngiltere değil. Yani dünyanın her yerinde arastırma grupları çalışmalar yapıyor ama bu çalışmaların tamamına doğrudur diyerek güvenmek söz konusu değil.??Burada başka bir bilimsel gerçek var. O da bütün dünyanın üzerinde odaklandığı Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde yapılan küresel iklim değişikliğinin önlenmesi veya olumsuz sonuçlarının azaltılması için bir protokol yapılmış. Artık bu protokolün sonuna gelmiş şimdi de bundan sonraki ülkelerin alacağı pozisyonlar üzerinde çalışmalar yapılıyor.??Şimdi bu olay ayrı bir şey ama bunun dışında dünyada iklim ne olacağı sorusu da ayrı bir şey. İklim kendi içerisinde çalkantısı olan bir hadisedir... Yani kendi içinde çalkantısı olması demek: Bundan sonra artık küresel iklim değişiminin bugüne kadar olan tarzının sona erdiği anlamına gelmiyor. Böyle bir şey yok. Yani karbondioksit emisyonlarının artış gösterdiği, artışlarının ortaya çıktığı, bilimsel olarak kanıtlanmış. Buzul çağın gelmesi gibi haberleri spekülatif olarak görüyorum.??

"KÜRESEL ISINMA DEVAM EDİYOR"?

Küresel ısınma devam ediyor. Bir değişiklik yok. Sadece bir kış sert geçti diye küresel iklim değişikliği sona erdi anlamına hiçbir zaman gelmez. Bu böyle olabilir.... Bir sonraki kış daha farklı olabilir... Bunlar hava olaylarının bu değişkenliği son derece kabul edilebilir bilimsel gerçeklerdir. Yaklaşık olarak 15 yıldır İstanbul'da karlı geçen gün sayısı 4'e inmişti. Oysa 100 yıl önce İstanbul'da karlı geçen gün sayısı 20 gündü. İlk defa 4 günü aşıyoruz... Mini buzul çağının geldiğinin söylenmesi doğru bir bilimsel yaklaşım olamaz.

HaberTürk

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri