Lübnan'ın yeni Dışişleri Bakanı Vehbe: Suriyelilerin evine dönmesi için çalışacağım

loading
24 Eylül, Perşembe
£

9.82

8.96

$

7.70

Lübnan’ın yeni Dışişleri Bakanı Vehbe: Suriyelilerin evine dönmesi için çalışacağım

Lübnan’ın yeni Dışişleri Bakanı Vehbe: Suriyelilerin evine dönmesi için çalışacağım

Lübnan’ın yeni Dışişleri Bakanı Şerbel Vehbe, hükümetin, uluslararası toplantılarda Lübnan’ın çıkarları ile ulusal ilkelerin savunulmasını ve yerinden edilen Suriyelilerin evlerine dönüşünü öngören programını uygulamaya çalışacağını belirtti.

A- A A+

Lübnan’ın yeni Dışişleri Bakanı Şerbel Vehbe, hükümetin, uluslararası toplantılarda Lübnan’ın çıkarları ile ulusal ilkelerin savunulmasını ve yerinden edilen Suriyelilerin evlerine dönüşünü öngören programını uygulamaya çalışacağını belirtti. Vehbe, kendisine güvendikleri için Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakan Hassan Diyab’a teşekkür etti.

Vehbe’nin bu açıklamaları, Dışişleri Bakanlığı’nda selefi Nasif Hitti’den görevi devraldığı sırada geldi. Hitti, Vehbe’ye ‘Lübnan tarihinin zor, önemli ve hayati bir döneminde bu sorumlulukları ve ağır görevleri başarıyla taşıma’ temennisinde bulundu.
Vehbe de karşılık olarak Hitti’nin bakanlık süresince yaptığı çalışmalara övgüde bulunarak, başta Cumhurbaşkanı Avn ve Başbakan Diyab’ın güvenine layık olmaya çalışacağını kaydetti.

Vehbe, “Şüphesiz bu sorumluluk zor ve eşi görülmemiş koşullarda geldi. Fakat bu kesinlikle mevkimiz neresi olursa olsun bizi, bu zorlu süreci aşma ve durumları tüm yönleriyle düzeltmekten alıkoymamalıdır. Yaşadığımız çok sayıda krize daimi çözümler bulmalıyız. Yerinden edilenler krizi başta olmak üzere yerel ve bölgesel sıkıntıların üst üste gelmesiyle oluşan bu krizlerin çözümü uluslararası toplumun işbirliğini gerektiriyor” diye konuştu.
Vehbe konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Filistin Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı, yerinden edilenlerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşünü sağlamak ve Lübnan’ın yüklendiği büyük yükü hafifletmek ümidiyle hükümet programının uygulanmasını destekleyecek. Anayasanın Filistinli mültecilerin kalıcı olarak Lübnan'a yerleştirilmesini reddettiği ve Filistinli mültecilere dönüş hakkının vurgulandığı maddelere bağlı kalacağız. Bakanlık, uluslararası çevrelerde Lübnan’ın çıkarlarını ve ulusal ilkeleri savunma politikasını izleyecek. UNIFIL güçleriyle iyi ilişkileri koruyacağız.

Lübnan, 1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasında kararlıdır. Düşman İsrail’in bu kararı ve Lübnan’ın egemenliğini hava, kara ve denizden sürekli ihlal etmesini kınıyoruz. Deniz sınırlarının çizilmesi ilkesine, deniz suları ve münhasır ekonomik bölgedeki petrol zenginliğinin korunmasına, Lübnan’ın Şebaa Çiftlikleri’ni, Keferşuba Tepeleri’ni ve El-Gacr köyünün kuzey kesimini geri alma haklarına bağlıyız. Kardeş ve dost ülkelerle mevcut ilişkileri güçlendirmek, hükümetin ekonomik kalkınma planını izlemek ve Sedir (CEDRE) Konferansı'nda alınan kararları Lübnan İçin Uluslararası Destek grubu ve uluslararası toplum ile işbirliği içinde uygulamak için çalışacağız. Ayrıca Arap dünyasıyla temaslarımızı yoğunlaştırmaya çalışacağız.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri