DÜNYA
okuma süresi: 10 dak.

2024 Seçimi: ABD’liler çalkantılı bir sezona hazırlanıyor

2024 Seçimi: ABD’liler çalkantılı bir sezona hazırlanıyor

ABD'de 2024 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine az bir zaman kala, halkın ülkedeki gelişmelerden memnuniyetsizliği oldukça yüksek görünüyor.

Yayın Tarihi: 02/10/23 21:55
Güncelleme Tarihi: 02/10/23 22:24
okuma süresi: 10 dak.
2024 Seçimi: ABD’liler çalkantılı bir sezona hazırlanıyor

ABD siyasi sahnesinde, bir yıl bir ömür gibi görünür. Bu süre zarfında dinamikler hızla değişebilir ve tamamen yeni bir yöne gidebilir. Bu nedenle, bilge bir filozofun bir zamanlar işaret ettiği gibi özellikle gelecekle ilgili olduğunda, olayların gidişatını tahmin etmek kolay değildir.

Ancak mevcut eğilimler değişmezse, 2024 başkanlık seçimleri, Hollywood'un yüksek reytinglere sahip ancak hiç kimseyi memnun etmeyen orijinal filmi nedeniyle üretmeye hazırlandığı bir filmin ikinci bölümü gibi görünecek. Bu filmin başrol oyuncuları, mevcut Başkan Joe Biden ve selefi Donald Trump. Her ikisi de halkın düşük notlarına sahip, ancak yine de adayların başındalar ve partilerinde açıkça güçlü bir etkiye sahipler.

Temel olay örgüsü aynı kalıyor. Dünyanın en etkili ülkesinde, güçlü bir ekonomiye sahip bir ülkede, iktidar mücadelesi, ulusun kimliği ve kültürü etrafındaki iç çatışmaya odaklanıyor. Günümüzde, medya ve çeşitli seçim adayları için iç ve dış politika meseleleri ile ilgili yüksek düzeyli tartışmalar, temel bir odak noktası gibi görünmüyor. Aslında, Ortadoğu, ABD siyasi tartışmasında yeterince ilgi görmüyor gibi görünüyor.

2023 sonbaharındaki seçim yarışmasının temel özellikleri

ABD’de başkanlık ve kongre seçimleri için kampanyalar, geçmişte olduğundan çok daha erken başlıyor. Bu, ABD'yi diğer demokratik seçimlerden ayıran bir özelliktir. Bu ülkelerde seçim mevsimi çok daha kısadır. Bir anlamda, ABD'deki seçim kampanyası, bitmeyen bir süreç gibi görünüyor. Bu dinamik, büyük ölçüde medya ve siyasete harcanan para tarafından yönlendiriliyor. Bu para, sıradan ABD’lileri heyecanlandırmak ve sık sık kızdırmak için kullanılıyor.

Yaklaşık bir yıl sonra yapılacak olan 2024 seçimlerinin şekli hakkında söylenebilecek dört ana unsurdan bahsedebiliriz:

Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin kontrolünü elinde tutmaya devam ediyor. Aylar süren seçim kampanyaları, milyonlarca dolar harcanması ve NBA maçlarına benzer heyecan verici reytinglere sahip ilk başkanlık tartışmasının ardından, Cumhuriyetçi Parti'nin adaylığını kazanmak için yarışan adayların sıralaması değişmedi. ABD tarihinde dört kez cezai suçlama yöneltilen ilk başkan adayı olan Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin ön seçimlerinde büyük bir farkla liderlik etmeye devam ediyor. Trump'ın eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, eski başkanla rekabet eden grupta biraz ilerleme kaydetmiş olabilir. Ancak Trump, hala diğerlerine büyük bir üstünlüğe sahip ve en fazla medya kapsamına sahip.

“Seçim kampanyaları için henüz çok erken olmasına rağmen son anketler Biden ile Trump'ın ulusal düzeyde eşit olduğunu gösteriyor. Ayrıca, başkanlığın belirlenmesinde merkezi mekanizma olan Seçim Kurulu çetele sistemi, daha zorlu bir rekabeti yansıtıyor”

Ancak Başkan Biden, Demokrat Parti'de bir rakibi olmamasına rağmen, birçok zorlukla karşı karşıya. Mevcut başkan olarak, Biden'ın, daha az önemli rakiplerden ve solcu bir üçüncü parti adayından gelen basit zorluklara rağmen, partisinin onu 2024 seçimlerinde aday göstermesi neredeyse kesin olan bazı avantajları var. Bununla birlikte, Biden'ın popülaritesi hala nispeten düşük ve destek oranları 2021 sonbaharından bu yana önemli ölçüde düştü. Bugün, ABD’lilerin çoğunluğu ona karşı çıkıyor ve hatta partisi içinde ülkeyi yönetme yeteneği konusunda büyük bir şüpheyle karşı karşıya. Demokrat seçmenlerin üçte ikisi (yüzde 67), partinin Biden'ın yerine başka birini aday göstermesi gerektiğine inanıyor. Ek olarak, yaşı ve zihinsel kapasitesi, birçok seçmen arasında endişe uyandırıyor.

Bunlar yetmezmiş gibi, bu zorlukların yanı sıra, oğlu Hunter Biden'a karşı açılan ceza davası ve Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nde başlattığı yeni soruşturma da var. Cumhuriyetçiler, bu soruşturmanın Biden'ın görevden alınmasına yol açacağına inanıyor. Biden'ın yeniden seçilme yolunu gölgeleyen çok fazla belirsizlik var.

Cumhurbaşkanlığı yarışındaki fark çok küçük ve ABD, parti ve ideolojik çizgiler boyunca keskin bir şekilde bölünmüş durumda. Seçim kampanyaları için henüz çok erken olmasına rağmen son anketler Biden ile Trump'ın ulusal düzeyde eşit olduğunu gösteriyor. Ayrıca, başkanlığın belirlenmesinde merkezi mekanizma olan Seçim Kurulu çetele sistemi, daha zorlu bir rekabeti yansıtıyor. Kongre'nin iki kanadındaki kontrol de havada asılı, kimse galibi kestiremiyor.

Ulusal ruh hali kasvetli ve birçok seçmen oy vermeye isteksiz. 2024 kampanyasının dördüncü dinamiği, çoğu seçmenin kültürel ve ekonomik konulardaki temel siyasi partilerin her ikisini de çok aşırı bulduğunu gösteriyor. Bu, yakın zamanda The Liberal Patriot sitesinde John Halpin tarafından tartışıldı. Her iki partide de partisel ve ideolojik olarak aşırı sesler hakimdir. Bu, daha ılımlı sesler arayan ABD’li seçmenleri hayal kırıklığına uğratıyor. Ayrıca, siyasi yaşamdan çekilme eğilimleri yaratıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir ankete göre, genç seçmenlerin yaklaşık yarısı oy verme motivasyonlarının azaldığını veya tamamen ortadan kaybolduğunu belirtti.

Ortadoğu, günümüz siyasi sahnesinde neredeyse yok sayılıyor ve çoğu zaman siyasi bir engel olarak görülüyor. Ortadoğu politikalarının sorunları, yalnızca Ortadoğu'daki ABD politikasının farklı yönlerine odaklanan dar bir uzman ve medya figürleri zümresi tarafından tartışılıyor. Bu dar tartışma, esas olarak Washington, DC'de gerçekleşiyor ve ABD'nin bölgedeki rolü hakkındaki gerçek siyasi tartışmalardan çok iç siyasi bölünmeleri yansıtıyor.

Aslında, Ortadoğu, genellikle belirli bir siyasi lider için bir engel ve zorluk olarak kabul edilir. Bu, Biden'ın selefi Donald Trump ve Barack Obama'nın, ABD'nin bölgeden çekilmesi ve bölgesel aktörlerin kendi içişlerinde daha fazla sorumluluk üstlenmesi ve ABD'ye daha az bağımlı olması gerektiği konusunda sık sık konuşmalarıyla açıklanabilir. Biden, ilk yılında bu görüşü benimsedi, ancak 2022'de rotasını değiştirdi ve ekibini bazı kilit meselelerde daha yakından dahil etmesini sağladı. Bunların arasında Suudi Arabistan ve İsrail arasında olası bir normalleşme anlaşması da var.

Ancak, çoğu ABD’li, Ortadoğu'nun sunduğu fırsatlardan çok daha büyük zorluklar ve tehlikeler oluşturduğunu düşünüyor. Ekonomik açıdan, ABD’liler enflasyon gibi yerel ekonomi sorunlarıyla çok ilgileniyor ve Ortadoğu'nun artan gaz fiyatları tehdidinin, ABD siyasi diyaloğunu olumsuz etkilemenin bir yolu olabileceğine inanıyor. Güvenlik açısından, ABD'nin Ortadoğu'da maliyetli ve uzun süreli savaşlara girmesinin, ABD birliklerini bölgeye çekmesinin ve ABD hayatını tehlikeye atmasının fikri, Amerikalılar arasında büyük endişe uyandırıyor. Bu, Afganistan, İran ve Ortadoğu'nun diğer bölgelerinde yaşanan uzun savaşların bir sonucudur.

“Çoğu ABD’li, Ortadoğu'nun sunduğu fırsatlardan çok daha büyük zorluklar ve tehlikeler oluşturduğunu düşünüyor. Ekonomik açıdan, ABD’liler enflasyon gibi yerel ekonomi sorunlarıyla çok ilgileniyor ve Ortadoğu'nun artan gaz fiyatları tehdidinin, ABD siyasi diyaloğunu olumsuz etkilemenin bir yolu olabileceğine inanıyor.”

Hatta siyaseti takip eden ve 2024 kampanyasına katılan ABD’liler bile, Ortadoğu'daki barış ve normalleşme anlaşmalarına yatırım yapmanın büyük faydaları olduğuna inanmıyor. Ortadoğu'da diplomatik operasyonlara çok zaman ve çaba ayıran ve ancak bir dönem görev yapan üç ABD Başkanı’ndan bahsedebiliriz. Ancak bu başkanlar, ikinci bir dönem için seçilemedi. Örneğin, Başkan Jimmy Carter, İsrail ve Mısır arasında tarihi bir anlaşmaya aracılık etmeyi başardı, ancak 1980'de ikinci bir dönem için seçilemedi. Başkan George H.W. Bush, Saddam Hüseyin liderliğindeki Irak'ı Kuveyt'ten çıkarmak için başarılı ve nispeten ucuz bir askeri harekat başlattı. 1991'de Madrid Konferansı'nda barış sürecini başlattı, ancak ertesi yıl yapılan başkanlık seçimlerinde başarılı olamadı. Son olarak, Donald Trump, 2020 sonbaharında ikinci dönem seçimlerini kaybetmeden birkaç hafta önce İbrahim Anlaşmaları'nın imza törenini düzenlemişti.

Bu üç eski başkan, yeniden seçilme girişimlerinde Ortadoğu dışındaki nedenlerden dolayı başarısız oldu. Ancak bölgede elde ettikleri bazı başarılar, ABD’li seçmenler nezdindeki konumlarını güçlendirmedi.

Sonuç olarak, gerçek şu ki, çoğu ABD’li seçmen, ABD içindeki durum ve 2024 kampanyası için mevcut seçenekler konusunda memnun değil. Seçmenler ayrıca medya ve siyasi partilerin nasıl çalıştığından da memnun değil ve endişelerinin çoğu, kendi ülkelerinde meydana gelen olaylar ve sorunlar etrafında yoğunlaşıyor. Ortadoğu bölgesinin ABD siyasetinde daha önemli hale gelmesi için, önceki yıllarda sunduğu alışılmış çatışmalar ve sorunlardan farklı bir şey sunması gerekir. Bölgenin olumlu eğilimlerini yansıtan ve Amerikalılara bölgelerinin daha güvenli ve müreffeh hale gelmesinin kendilerine sağlayabileceği faydaları açıklayan parlak bir resim, ABD'deki tartışmayı değiştirmede önemli bir rol oynayabilir. Ancak bunu yapma fırsatı şu anda ve hatta önümüzdeki yılki seçimlere kadar çok az görünüyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.