DÜNYA
okuma süresi: 2 dak.

Almanya eyaleti: İsrail'i desteklemek vatandaşlık almanın şartı

Almanya eyaleti: İsrail'i desteklemek vatandaşlık almanın şartı

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinden vatandaşlık başvurusunda bulunanlar, İsrail devletinin varlığına aykırı her türlü çabayı kınadıklarını yazılı olarak teyit edecek.

Yayın Tarihi: 07/12/23 20:00
Güncelleme Tarihi: 07/12/23 21:17
okuma süresi: 2 dak.
Almanya eyaleti: İsrail'i desteklemek vatandaşlık almanın şartı

Eyalet ve federal içişleri bakanları toplantısı öncesinde konuşan Saksonya-Anhalt İçişleri Bakanı Tamara Zieschang, diğer 15 Alman eyaletini de benzer kuralları uygulamaya çağırdı.

Zieschang, daha önce bakanlığının kasım ayı sonlarında Saksonya-Anhalt eyaletindeki tüm belediyelere politika hakkında bilgi veren bir kararname gönderdiğini söylemişti.

Kararnameye göre yetkililere, başvuranın Yahudi karşıtı tutum sergileyip sergilemediğine dikkat etmeleri emrediliyor. Ayrıca, Alman vatandaşlığına geçmenin İsrail'in var olma hakkına bağlılık gerektirdiği öngörülüyor.

Saksonya-Anhalt İçişleri Bakanlığı, Almanya'nın liberal demokratik sistemine yönelik faaliyetlerde bulunan yabancıların, ülkenin Temel Yasasında belirtildiği gibi vatandaşlığa alınmalarının reddedileceğini bildirdi. İsrail'in varlık hakkının inkar edilmesi ve antisemitizm de bu faaliyetler arasında yer alıyor.

Yerel makamlara, başvuranın beyanı imzalamayı reddetmesi halinde vatandaşlığa alınma başvurusunu reddetmeleri talimatı verildi. Reddin ayrıca, ileride başvurmak üzere kişinin başvuru dosyasında belgelenmesi gerektiği ifade edildi.

Nazi Alman hükümetinin İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 milyondan fazla Avrupalı ​​Yahudinin yaygın şekilde öldürülmesini organize ettiği Holokost vahşetinden sonra Almanya, Yahudileri koruma konusunda özel bir tarihi sorumluluk taşıyor.

İsrail'e kırgın olan göçmenlerin Yahudi karşıtı tutumları konusunda Almanya'da önemli tartışmalar yaşanıyor. İsrail'in güneyindeki 7 Ekim Hamas saldırılarının ardından ülke çapındaki Filistin yanlısı gösteriler anti-Semitizm söylemlerini alevlendirdi.

Saksonya-Anhalt eyaleti de 2019 yılında bir sinagoga düzenlenen ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıya sahne olmuştu. Ancak suçun faili, aşırı sağcı bir Almandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.