DÜNYA
okuma süresi: 4 dak.

Filistin’de iki devletli çözüm konusunda Mısır ve Rusya hemfikir

Filistin’de iki devletli çözüm konusunda Mısır ve Rusya hemfikir

Gazze Şeridi’ne yardım ve yakıt akışını artırma çabalarının yanında.

Yayın Tarihi: 10/12/23 15:20
okuma süresi: 4 dak.
Filistin’de iki devletli çözüm konusunda Mısır ve Rusya hemfikir

Mısır ve Rusya, "Gazze'de ateşkes sağlanması ve uluslararası toplumun bu konuda sorumluluklarını üstlenmesi yönünde ciddi bir şekilde ilerlemeye devam etme" konusunda mutabakata vardı.

Yine Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Filistin meselesinin iki devletli çözüme dayalı adil ve kapsamlı bir çözümüne ve uluslararası meşruiyete ilişkin ilgili kararlara uygun olarak Filistin devletinin kurulmasına ve tanınmasına yönelik ortak uluslararası çabaların önemi” konusunda mutabakata vardı. Aynı zamanda Kahire, Gazze Şeridi'ne insani yardım ve yakıt akışını artırma çabalarını yoğunlaştırıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile dün yaptığı görüşmede Sisi, Mısır'ın "sivilleri korumak ve Gazze Şeridi halkının yaşadığı trajik insani koşulların daha da kötüleşmesini önlemek için ateşkes” yönündeki çabalarını ve iletişimlerini gözden geçirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehmi’nin açıklamasına göre, “Çağrıda, gergin siyasi ve insani durum ışığında, özellikle Gazze Şeridi ve Filistin topraklarındaki bölgesel durum ele alındı. Sisi, “Mısır'ın Gazze'deki masum sivillere destek ve yardım sağlamak için gereken en büyük miktarda insani yardımı sağlamaya yönelik yoğun çabalarını” değerlendirdi.

Bu bağlamda Kremlin dün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı'nın Gazze'deki durumu Mısır Devlet Başkanı ile görüştüğünü söyledi. Reuters'ün bildirdiğine göre Kremlin, Putin'in “Rus vatandaşlarını Gazze'den tahliye etme ve Rus insani yardımını Şeride getirmedeki yardımlarından dolayı Sisi'ye teşekkür ettiğini” doğruladı.

Mısır, çarşamba günü yaptığı açıklamada insani yardımın sektöre yeterince ve sürdürülebilir bir şekilde girmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği çağrısını yineledi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Washington'da Amerikalı yetkililer ve temsilcilerle yaptığı kapsamlı görüşmelerde, “insani yardımın sektöre yeterince ve sürdürülebilir bir şekilde girmesinin önündeki engellerin kaldırılmasının gerekliliğini” vurguladı. Şukri ayrıca “Mısır'ın, Filistinli vatandaşları kendi toprakları içinde veya dışında zorla yerinden etmeye yönelik her türlü girişimi kategorik olarak reddettiğini” de yineledi.

İnsani yardım kamyonları, 21 Ekim'den bu yana Mısır'ın insani yardım girişi için geçiş noktası olarak belirlediği Refah kara geçiş noktası üzerinden Gazze Şeridi'ne giriyor. Mısırlı yetkililerin daha önceki açıklamalarına göre aynı zamanda el-Ariş Uluslararası Havaalanı ve Port Said Limanı'ndan da uluslararası yardım gireceği belirlendi, ancak yardımın girişi, “değişen ve Gazze Şeridi'ne düzenli yardım akışının engellenmesine yol açan” İsrail prosedürleriyle çatışıyor. Şarku’l Avsat’ın Kahire Haber TV’den aktardığına göre “iki akaryakıt kamyonu Refah kapısından Filistin tarafına girdi ve 60 yardım kamyonu da Refah kapısından Filistin tarafına geçti.” Kanal, Refah Sınır Kapısı'nda dün “Gazze Şeridi'nden gelen 10 yaralının” bulunduğunu bildirdi.

Ayrıca Mısır'ın Kuala Lumpur Büyükelçisi Recai Nasr da Malezya'dan ayrılarak Mısır'daki el-Ariş Havalimanı'na gitmesi planlanan üçüncü partinin bir parçası olarak Gazze Şeridi'ne gönderilecek tıbbi malzemelerin teslim törenine katıldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu etkinlik Malezya Sağlık Bakanı, Filistin'in Malezya Büyükelçisi ve tıbbi malzemeleri bağışlayan Malezya sivil toplum temsilcilerinin huzurunda gerçekleşti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.