DÜNYA
okuma süresi: 4 dak.

Gazze açlık tehdidiyle karşı karşıya

Gazze açlık tehdidiyle karşı karşıya

Biden yönetimi ateşkes çağrısı yapan karar tasarısının veto edilmesini savundu. İsrail tankları Sinvar’ın kalesinde.

Yayın Tarihi: 10/12/23 15:50
okuma süresi: 4 dak.
Gazze açlık tehdidiyle karşı karşıya

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Gazze'de acil insani ateşkes çağrısı yapan karar tasarısının veto edilmesini savundu. Tasarı, veto hakkını kullanan ABD ve oylamaya katılmayan İngiltere dışındaki 15 üyenin tamamının onayını aldı. ABD veto kararında “tek başına” kaldı. Önde gelen bir ABD'li yetkili, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada, veto kararını, ateşkesin Hamas'a saflarını yeniden düzenleme fırsatı vereceğinden ve İsrail'in zafer kazanma kabiliyetini engelleyeceğinden duyulan endişe ile gerekçelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Birinci Yardımcısı Henry Wooster, Washington'un kapsamlı bir ateşkesi değil, insani nedenlerden dolayı geçici bir ateşkesi desteklediğini söyledi. Washington'un devam eden askeri operasyonlarda İsrail'e kırmızı çizgiler çizmediğine ve Gazze Şeridi'ndeki savaşın sona ermesi için kesin bir takvim belirlemediğine dikkat çeken Wooster, iki devletli çözüme doğru ilerleme olasılığı konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

ABD’nin Güvenlik Konseyi'ndeki oyu dün geniş çapta kınandı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Washington'un tutumunu "saldırgan ve ahlak dışı" olarak değerlendirdi ve ABD yönetiminin Gazze'de "kan dökülmesinden" sorumlu tuttu.

Uluslararası yardım kuruluşları da Güvenlik Konseyi'ndeki ateşkes hamlesinin başarısızlıkla sonuçlanmasını sert bir şekilde eleştirdi ve veto edilen karar tasarısının "acımasız bombardımana maruz kalan sivillere nefes alma şansı vermeyi" hedeflediğini söylediler. Çocukları Kurtarın, Açlığa Karşı Eylem, Oxfam, CARE ve Norveç Mülteci Konseyi gibi uluslararası yardım kuruluşları "ateşkesin, şiddeti durdurmak için bir fırsat olduğunu ancak kaybedildiğini" ifade ettiler. Kuruluşlar yaptıkları açıklamada, "Gazze artık siviller için dünyanın en tehlikeli yeri. Orada güvenli bir yer yok" ifadelerini kullandılar.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Direktör Yardımcısı Carl Skau ise şunları söyledi: "Gazze'de yeterli yiyecek yok. İnsanlar açlıktan ölüyor. Binlerce umutsuz ve aç insan yardım dağıtım merkezlerini kalabalıklaştırıyor."

İsrail'in Hamas'ın kalesi olarak kabul edilen iki bölgede ilerleme girişimlerinin ardından karada çatışmalar Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebeliye Kampı'nda ve güneyindeki Han Yunus'ta yoğunlaştı. İsrail tanklarının kuzeyden ve doğudan Han Yunus'a doğru ilerlediği ve şehirdeki ana yolu kontrol etmeye çalıştığı yönündeki haberler arasında edinilen bilgiye göre, El Kassam Tugayları ile İsrail ordusu arasındaki çatışmalar yüz yüze ve menzilden menzile yaşanıyor. İsrailliler, Yahya Sinvar ve Muhammed Dayf dahil Hamas liderlerinin burada saklandığını düşünüyor. Öte yandan İsrail, Güney Lübnan'a saldırılarının şiddetini artırırken, Abdullahiyan, “Filistin konusunda İran'a danışılmadan herhangi bir anlaşmaya varılamadığını” söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.