BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 4 dak.

Güneş Fırtınası Nedir?

Güneş Fırtınası Nedir?

Bilim insanları, geçtiğimiz aylarda insanları güneş fırtınaları hakkında uyardı. Yapılan açıklamalarda önümüzdeki yıllarda büyük bir güneş fırtınasının meydana geleceği belirtildi. İnsanlar ise daha önce hiç karşılaşmadıkları ve yaklaşık 100 yılda bir görülen bu olay ile ilgili araştırmalar yapıldı. Biz de güneş fırtınası nedir? Güneş fırtınası ne zaman olacak? Güneş fırtınasının etkileri nelerdir? sorularının cevaplarını sizler için hazırladık.

Yayın Tarihi: 22/06/22 00:50
okuma süresi: 4 dak.
Güneş Fırtınası Nedir?
A- A A+

GÜNEŞ FIRTINASI NEDİR?

Güneşte meydana gelen püskürme ve patlamaların sonucunda yüksek enerji taşıyan parçacıkların dünyaya kadar ulaşması ve dünyadaki yaşamı etkilemesine ‘güneş fırtınası’ denir.

 

GÜNEŞ FIRTINASI NE ZAMAN OLACAK?

Son zamanlarda durağan halinin dışına çıkan ve faaliyet yaşanan güneş, yakın zamanda bir güneş fırtınasının yaşanacağının sinyallerini vermeye başladı. Güneşi inceleyen bilim insanları bu faaliyetlerin 2025 yılı içerisinde maksimum noktaya ulaşacağını ve aynı yıl içerisinde şiddetli bir güneş fırtınası yaşanacağını belirtiyor.

 

EN SON NE ZAMAN GÜNEŞ FIRTINASI OLDU?

En son yaşanan büyük güneş fırtınası Mayıs 1921’de meydana geldi. Amerikalı bilim insanlarının fark ettiği güneş fırtınası yaklaşık olarak 3 gün sürdü. Bu güneş fırtınası en çok elektrik odaları ve o dönemlerde yaygın olan telgraf odalarını etkiledi. Dünyanın farklı ülkelerinden rapor edilen bilgilere göre, güneş fırtınasının başladığı saatlerde hem elektrik odaları, hem de telgraf odalarında eş zamanlı yangınlar başladı. Aynı zamanda elektrikli aletler ise çalışmayı durdurdu.

 

GÜNEŞ FIRTINASININ DOĞAL ETKİLERİ NELERDİR?

1921’de yaşanan güneş fırtınasının elektrikli aletler üzerindeki etkisini sizlere anlattık. Ancak güneş fırtınasının etkisi sadece bununla sınırlı kalmadı. Deyim yerinde ise güneş fırtınası dünyanın ekolojik dengesini kısa bir süreliğine de olsa tamamen değiştirdi. Bunun en güzel örneklerinden biri ise Amerika’nın New York eyaletinde kutup ışıkları görülmesi oldu. Sadece kutuplarda ve kutup bölgesine çok yakın yerlerde görülen bu ışıklar, güneş fırtınasının etkisi ile New York’ta görülebildi.

 

GÜNEŞ FIRTINASININ ETKİLERİ NELERDİR?

Geçmişte yaşanan güneş fırtınası kutup ışıklarının başka yerlerde gözükmesi, elektrik ve telgraf odalarında yaşanan arızalar gibi nedenlere yol açtı. O dönemlerde şuan ki kadar teknolojik alet olmaması güneş fırtınasının etkilerini en aza indirdi. Şimdi gelişen teknolojinin böyle bir güneş fırtınası ile karşı karşıya kalması durumunda tam olarak neler yaşanacağı bilinmese de bazı tahminler. Bunlardan bir tanesi de küresel elektrik kesintileri. Tüm dünyada elektriğin kesilmesi ise internetin kesilmesi anlamına geliyor. Bu internet kesintisinin yaklaşık 1 hafta süreceğini düşünürsek, dünya ekonomisine olacak olan zararı yaklaşık yarım trilyon doların üzerinde.

 

GÜNEŞ FIRTINASI’NIN İNSAN YAŞAMINA ETKİSİ OLACAK MI?

Güneş fırtınası beraberinde elektrik ve internet ile ilgili ciddi sorunlar getirebilir. Hatta dünya genelinde elektrikli aletlerin arızalanmasına ve düşük bir ihtimalde olsa elektrikli aletlerin yanmasına neden olabilir. Ancak bilim insanları güneş fırtınasının bu durumlar haricinde insanlara doğrudan bir etki edeceğini düşünmüyor.

 

 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.