BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 3 dak.

Yeni fosil keşfinin ardından bilim insanları Loch Ness canavarını "makul" buldu

Yeni fosil keşfinin ardından bilim insanları Loch Ness canavarını "makul" buldu

Bath Üniversitesi'nden bilim insanları bazı plesiosaurların tatlı su ortamlarında yaşamış olabileceğini keşfetti

Yayın Tarihi: 31/07/22 13:35
okuma süresi: 3 dak.
Yeni fosil keşfinin ardından bilim insanları Loch Ness canavarını "makul" buldu
A- A A+

Britanyalı bilim insanları Loch Ness Canavarı'nın varlığının "makul" olduğunu söyledi.

Bu önerme, araştırmacıların bugünkü Fas'ın Sahra Çölü olan 100 milyon yıllık bir nehir sisteminde küçük plesiosaurs fosilleri (dinozorlar çağından uzun boyunlu deniz sürüngenleri) bulmasının ardından geldi. Bu fosiller, söz konusu canlıların tatlı suda yaşamış olabileceğini düşündürdü.

Loch Ness Canavarı meraklıları, tarihi İskoç folklorunun, bir plesiyozora benzer şekilde, küçük bir kafası ve uzun boynu olan tarih öncesi bir sürüngen olabileceğine uzun zamandır inanıyordu.

Ancak şüpheciler, plesiosaurların bir tuzlu su ortamına ihtiyaç duyduğu için Loch Ness'te yaşayamayacağını savunuyordu.

Şimdi üniversitenin, Cretaceous Research bilimsel dergisinde yayımlanan bulguları, plesiyozorların tatlı suyu tolere edecek şekilde adapte olduğunu, hatta muhtemelen hayatlarını bugünkü nehir yunusları gibi geçirdiklerini gösteriyor.

Fosiller arasında üç metre uzunluğundaki yetişkinlerin kemikleri ve dişleri ile 1,5 metre uzunluğundaki bir bebeğin kol kemiği yer alıyor.

Fosiller, bu canlıların kurbağalar, timsahlar, kaplumbağalar, balıklar ve suda yaşayan devasa dinozor Spinosaurus'la birlikte tatlı sularda rutin olarak yaşamlarını sürdürdüğüne ve beslendiklerine işaret ediyor.

Makalenin ortak yazarı David Martill şunları söyledi:

"Beni şaşırtan şey, bu eski Fas nehrinin, hepsi yan yana yaşayan çok sayıda etoburu içermesi. Burası yüzmek için uygun bir yer değildi."

Plesiosaur dişleri, Spinosaurus'unkine benzer şekilde ağır bir aşınma gösteriyor gibi görünüyor. Bu da nehirde yaşayan aynı zırhlı balıkları yediklerini ve Plesiosaur'un ara sıra uğrayan bir ziyaretçi olmadığını gösteriyor.

Makalenin yazarlar arası iletişimden sorumlu yazarı Dr. Longrich şu ifadeleri kullandı:

"Plesiosaurların neden tatlı suda olduğunu gerçekten bilmiyoruz. Biraz tartışmalı ama biz paleontologlar onlara her zaman 'deniz sürüngenleri' dediğimiz için denizde yaşamak zorunda olduklarını kim söyleyebilir? Birçok deniz soyu tatlı suyu istila etti."

Bir plesiosaurun ilk tam iskeleti, 1823'te fosil avcısı Mary Anning tarafından Lyme Regis, Dorset'te bulundu. Yaratığın küçük bir kafası, uzun bir boynu ve 4 uzun yüzgeci vardı.

Bath Üniversitesi'nin yayımladığı basın bülteninde, yeni keşfin Loch Ness Canavarı'nın "bir düzeyde makul" olduğunu gösterdiği belirtildi.

Açıklamada şöyle yazıyordu:

"Plesiosaurlar denizlerle sınırlı değildi, tatlı suda yaşıyorlardı. Ancak fosil kayıtları, neredeyse 150 milyon yıl sonra son plesiosaurların, nihayetinde 66 milyon yıl önce dinozorlarla aynı zamanda öldüğünü de gösteriyor."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.