BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 4 dak.

Öğrencilerin ödevlerinde ChatGPT kullanmasını kontrol altına almak mümkün mü?

Öğrencilerin ödevlerinde ChatGPT kullanmasını kontrol altına almak mümkün mü?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük devlet okulu sistemine sahip olan New York şehri de dahil olmak üzere bazı okul bölgeleri (ilkokuldan liseye kadar), ChatGPT'nin okul cihazlarında ve ağlarında çalışmasını önlemek için adımlar attı.

Yayın Tarihi: 27/01/23 14:20
okuma süresi: 4 dak.
Öğrencilerin ödevlerinde ChatGPT kullanmasını kontrol altına almak mümkün mü?
A- A A+

Öğrencilerin ev ödevleri için ChatGPT gibi yapay zekâ uygulamalarını kullanacaklarına dair endişeler arttıkça kâr amacı gütmeyen iki eğitim kuruluşu, öğretmenlerin, bu tür bir teknolojinin yardımıyla yapay zeka tarafından yazılan makaleleri keşfetmesine yardımcı olmak için ücretsiz bir sistem oluşturdu.

Tribune Media haberine göre, AI Writing Check adlı araç, Quill ve CommonLit kuruluşları tarafından geliştirildi. Araç geliştirilirken, ChatGPT ve ilgili sistemlerin çıktılarını algılamak için tasarlanmış açık kaynaklı bir yapay zeka modeli kullanıldı.

Yeni aracın, öğretmenlerin (veya herhangi birinin) metni kopyalayıp yapıştırmasına ve birkaç saniye içinde söz konusu çalışmanın ChatGPT tarafından yazılıp yazılmadığını belirlemesine yardımcı olabileceği bildiriliyor.

Söz konusu iki kurum, Al Writing Check adlı aracı geçen Aralık ayında geliştirmeye başladı. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar, yapay zeka tarafından yazılan makalelerle ilgili öğretmenlerin endişelerinin arttığını gösteriyor. Bu sorunu çözmek için yakın zamanda GPTZero adlı bir uygulama da dahil olmak üzere başka araçlar da piyasaya sürüldü.

Commonlite CEO'su Michelle Brown, "Öğretmenlere derslerinde akademik bütünlüğü koruyabilmeleri için araçlar temin etmemiz gerekiyor" dedi. Öğrenci yapay zekadan destek alarak bir eğitim-öğretim yılını bitirmesine rağmen başkalarının gösterdiği çabayı aynı aşamada göstermezse kaçınılmaz olarak zarar görür. Yapay zekanın ürettiği akademik çalışmayla ilgili endişeler, aslında güvenilirlik ve dürüstlükle ilgili endişeler. Stanford Daily'de yakın zamanda yayınlanan bir makale, öğrencilerin bu aracı üniversitenin onur kurallarını ihlal edecek işler yapmak için nasıl yasa dışı bir şekilde kullandıklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük devlet okulu sistemine sahip olan New York şehri de dahil olmak üzere bazı okul bölgeleri (ilkokuldan liseye kadar), ChatGPT'nin okul cihazlarında ve ağlarında çalışmasını önlemek için adımlar attı. Bu adımlar, öğrencilerin bu uygulamaya ve başka yerlerdeki diğer uygulamalara erişmesini engelleyen araçlar sınırlı olmasına rağmen atıldı.

OpenAI tarafından tasarlanan bir yapay zeka aracı olan ChatGPT, öğrencilerden evde yapmaları istenen ödevler de dahil olmak üzere çok çeşitli soruları saniyeler içinde doğru bir şekilde cevaplayabilen bir uygulama.

Öte yandan "AI Writing Check" uygulaması mükemmel sonuçlar vermiyor. Bu aracı geliştiren iki kuruma göre, AI Writing Check ile incelenen yaklaşık 15.000 makalelik bir test grubuna göre uygulama, yüzde 80 ile 90 arasında bir doğruluğa sahip. Bu nedenle söz konusu iki kurum, öğretmenlerin, ödevin yapay zekadan alındığına kanaat getirmeden önce şüpheli çalışmaları öğrencilerin önceki ödevleriyle karşılaştırmak gibi ek adımlar atmaları gerektiğini vurguluyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.